کد خبر : 77105
/ 10:54
با مصوبه شوراي گفت و گوي استان مشكلات ٣٥ واحد صنعتي برطرف مي شود

نجات صنایع غرب مشهد

کش‌وقوس‌های نمایندگان صنایع مستقر در محور غرب مشهد با دستگاه‌های اجرایی خراسان رضوی اعم از راه‌ و شهرسازی، محیط زیست و ... کار را به آنجا رساند که دستگاه‌های متولی بر بلامانع بودن استقرار واحدهای صنعتی در این محور مهر تأیید زدند و پس از موافقت تمام دستگاه‌های مذکور با تثبیت کاربری صنعتی این واحدهای تولیدی که از حدود ۴٠ سال پیش بدون هیچ دخالتی در انتخاب محل استقرار خود در این محور مستقر شده‌اند، کمیسیون ماده۵ نیز بر کاربری صنعتی آن‌ها صحه گذاشت و در نهایت، در خرداد‌‌ماه امسال، که طرح مناقشات این صنایع با شهرداری محور یکی از جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان بود، مقرر شد تمام صنایع محور غرب مشهد که دارای پروانه بهره‌برداری، موافقت اصولی، جواز تأسیس و کارت شناسایی صنعتی هستند و مجوز احداث ساختمان و بنا را از دفتر فنی استانداری دریافت کرده‌اند مجوز پایان‌کار صنعتی اخذ کنند.

نجات صنایع غرب مشهد

ابلاغ مصوبه شورای گفت‌وگو به شهرداری
رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان در‌این‌باره به شهرآرا می‌گوید: مشکلات صنایع محور غرب از دو دهه پیش در حال پیگیری است و دستگاه‌های مختلفی به آن ورود پیدا کرده‌اند اما موضوع معوق ماند و کار به نتیجه نرسیده بود که در نهایت، با همکاری تمام دستگاه‎ها، مسئله در شورای گفت‌وگو مطرح شد و اعضا در توافقی جمعی به این نتیجه رسیدند که برای کمک به تولید ملی، باید مشکل این صنایع برطرف شود.
علی‌اکبر لبافی درباره مصوبه شورای گفت‌وگو نیز اظهار می‌کند: بر اساس این مصوبه، مقرر شد تمام صنایع محور غرب مشهد در این منطقه مستقر باشند و فعالیت کنند. همچنین برای تمام واحدهای دارای مجوز، پایان‌کار صنعتی صادر شود و در صورتی که واحدی بخواهد تغییر کاربری به غیرصنعتی دهد، آنگاه باید تمام حقوق شهرداری را بپردازد.
وی با اشاره به اینکه مصوبه از طریق دبیرخانه شورای گفت‌وگو و استانداری به شهرداری و دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده است و دستگاه‌ها برای اجرای آن آمادگی دارند بیان می‌کند: این موضوع در حوزه شورای گفت‌وگو به اتمام رسیده است و فقط فرایندهای اجرایی آن در شهرداری باقی مانده است که باید انجام شود. امیدواریم شهرداری هرچه‌سریع‌تر این فرایندها را برای اجرای مصوبه تکمیل کند.

تدوین دستورالعمل اجرایی مصوبه
سراغی از دبیر هیئت امنای صنایع محور غرب هم گرفته‌ایم که به‌تازگی فعالیت خود را در کسوت یکی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد آغاز کرده است و از او آخرین وضعیت این صنایع و مراحل اجرایی شدن مصوبه شورای گفت‌وگو را جویا شده‌ایم.
امیر شهلا در‌این‌باره تصریح می‌کند: در سال ٩١ هیئت وزیران تداوم فعالیت ٣۵ واحد صنعتی در محور غرب مشهد را به رسمیت شناخت و پس از آن، جلسات متعددی برای صدور پایان‌کار صنعتی این واحدها با شهرداری مشهد برگزار شد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بود و در نهایت، شهرداری ملزم شد پایان‌کار صنعتی این ٣۵ واحد را صادر کند.
وی ادامه می‌دهد: شهرداری در راستای اجرای این مصوبه، نیاز به تنظیم و تهیه یک دستورالعمل اجرایی برای دو منطقه١٠و١٢ داشت که این دستورالعمل نیز با حضور نمایندگان صنایع محور غرب تنظیم شد و اکنون مرحله اخذ امضای پیش‌نویس آن در حال انجام است.
این عضو شورای شهر مشهد با اشاره به تأیید این پیش‌نویس از سوی معاونت شهرسازی و مدیریت درآمد شهرداری، اظهار می‌کند: ظرف چند روز آینده این پیش‌نویس به تأیید شهردار مشهد نیز می‌رسد و برای اجرا به شهرداری‌های مناطق١٠و١٢ ابلاغ می‌شود تا این واحدهای تولیدی پس از اخذ پایان‌کار صنعتی از شهرداری، بتوانند سایر مشکلات خود از قبیل ترهین بانکی، اخذ انشعابات برق و گاز یا ارتقای انشعابات آب و ... را رفع کنند.
شهلا این دستورالعمل را بازی برد-‌برد برای شهرداری و صنایع محور غرب مشهد می‌داند و ابراز امیدواری می‌کند: مصوبه شورای گفت‌وگو در ابتدا برای ٣۵ واحد صنعتی مستقر در محور غرب اجرایی شود و پس از آن، با تعمیم این مصوبه به سایر صنایع مستقر در این محور، گره کوری که طی دو دهه گذشته وبال گردن صنعتگران بوده و شهرداری را نیز مورد هجمه آن‌‎ها قرار داده است باز شود و رونق و نشاط اقتصادی به محور غرب مشهد بازگردد.

اظهارنظر حوزه‌های تخصصی تا پایان هفته
مدیر طرح سامان‌دهی بزرگ‌راه آزادی مشهد نیز در گفت‌وگو با شهرآرا با اشاره به اینکه مصوبه مذکور در شهریور‌ماه امسال برای اجرا به شهرداری ابلاغ شد بیان می‌کند: پس از آن، جلسات شورای راهبردی برای تدوین دستورالعمل اجرایی این مصوبه برگزار شد و با توجه به اینکه این واحدهای صنعتی در سال‌های گذشته احداث شده بودند، برخی دستورالعمل‌ها و فرایندهای صدور پایان‌کار مورد بررسی و واکاوی قرار گرفت و با وضعیت این صنایع متناسب‌سازی شد.

حل مشکل صنایع محور غرب
محمدناصر خطیب ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه دستورالعمل شورای راهبردی قبل از ابلاغ شهردار باید به تأیید حوزه‌های تخصصی برسد، این دستورالعمل در اختیار مدیریت طرح‌های توسعه شهری، مدیریت درآمد و مدیریت حقوقی شهرداری قرار گرفت و تا پایان هفته این حوزه‌های تخصصی نظر کارشناسی و اصلاحات نهایی خود را در اختیار مدیریت بزرگ‌راه آزادی قرار می‌دهند تا جمع‌بندی آن به تأیید شهردار برسد و برای اجرا به شهرداری‌های مناطق١٠و١٢ ابلاغ شود.
وی با اعتقاد به اینکه این مصوبه نتایج بسیار خوبی برای شهرداری و صنایع محور غرب به دنبال خواهد داشت می‌گوید: پس از ابلاغ این دستورالعمل، واحدهای صنعتی واجد شرایط امکان اخذ پایان‌کار برابر مصوبات کمیسیون ماده۵ را خواهند داشت و هم‌زمان با انجام مراحل صدور پایان‌کار، اراضی واقع در مسیر اجرای طرح سامان‌دهی بزرگ‌راه آزادی نیز که در اختیار واحدهای صنعتی است آزادسازی می‌شود و پرداخت سایر حقوق شهرداری به زمانی موکول می‌شود که واحدهای صنعتی بخواهند از طرح جامع سوم استفاده کنند.
اگرچه رویکرد مجموعه جدید مدیریت شهری حمایت از تولید و هموار کردن مسیر برای فعالیت صنعتگران است و مصداق این مدعا هم مصوبه شورای پنجم مبنی‌بر الزام شهرداری به خرید کالاهای ایرانی با اولویت تولیدات استانی است. با این حال، فرایندهای موردنیاز برای اجرایی شدن مصوبه شورای گفت‌وگو باید هرچه‌سریع‌تر انجام شود تا این مصوبه کام صنعتگران محور غرب را که از بیش از دو دهه گذشته گرفتار بی‌مهری‌ها بودند اندکی شیرین کند.

فاطمه رافع 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی