کد خبر : 77149
/ 15:20
در هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مقدس:

تفریغ بودجه سال 95 شرکت الیت تصویب شد

در راستای حفظ حقوق شهروندان، رعایت تعدیلات تورمی و هماهنگی با اقدامات اجرایی سایر کلانشهرهای کشور، بهای خدمات شهری را از کلیه اتباع خارجی شامل اتباع دارای اقامت ماهانه، اتباع دارای پروانه اقامت یکساله، اتباع دارای پروانه اقامت تبدیل وضعیتی و اتباع دارای پروانه طرح خانواری دریافت نماید.

تفریغ بودجه سال 95 شرکت الیت تصویب شد

به گزارش شهرآراآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر، پس از سخنان محمدرضا حیدری، رییس شورای اسلامی مشهد و نطق پیش از دستور محمد حاجیان شهری، رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورا، با بررسی دستور کار در خصوص دریافت بهای خدمات شهری از اتباع خارجی ادامه یافت.
بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در اینباره گفت: براساس مصوبات گذشته، شهرداری بهای خدمات شهری را از اتباع خارجی دریافت می‌کرده است که با تغییراتی مقرر شده این بها از کل اتباع دریافت شود چون قبلا شامل اتباع با اقامت دائم نمی‌شد.
در متن این مصوبه آمده است به منظور تامین بخشی از هزینه‌های خدمات عمومی ارایه شده به اتباع خارجی که دارای اقامت ماهانه یا غیرموقت هستند ماده واحده مصوبه قبلی نیز به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به آن الحاق شد:
به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود در راستای حفظ حقوق شهروندان، رعایت تعدیلات تورمی و هماهنگی با اقدامات اجرایی سایر کلانشهرهای کشور، بهای خدمات شهری را از کلیه اتباع خارجی شامل اتباع دارای اقامت ماهانه، اتباع دارای پروانه اقامت یکساله، اتباع دارای پروانه اقامت تبدیل وضعیتی و اتباع دارای پروانه طرح خانواری دریافت نماید.
تبصره 4 الحاقی: تعرفه بهای خدمات فوق‌الاشاره، همه ساله با توافق شهردار مشهد مقدس و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی تعیین خواهد شد.
تصویب تفریغ بودجه سال 95 الیت
دومین دستور کار این جلسه علنی نیز به بررسی تفریغ بودجه سال 95 شرکت الیت اختصاص یافت.
بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در این خصوص اظهار داشت: لایحه در مرداد 96 به شورای شهر ارائه شده که اختلاف نظر وجود داشت که بررسی شود یا نه. جمع بندی ما این بود که بررسی شود که اکثر اعضا نیز در جلسه کمیسیون تلفیق حضور داشتند. شرکت الیت پاسخ لازم را به برخی از سئوالات حسابرس نداده بود و فرصت خواسته بود که تا این هفته پاسخ‌ها به حسابرس داده شد.
وی افزود: بودجه الیت در سال 95 معادل 17 میلیارد تومان بوده است که در اصلاح بودجه به 20 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده که عمده هزینه‌ها نیز در بخش نیرو بوده است. اگر سازمانی نمی‌تواند برای یکسالش برنامه‌ریزی کند که چقدر نیرو می‌خواهد و آن را در آلبوم بودجه‌اش بگنجاند پس بهتر است تعطیل شود.
احمد نوروزی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نیز در این باره گفت: در شرکت الیت قانون تجارت حاکم است. این شرکت زیر مجموعه سازمان ترافیک تلقی می‌شود چون 85 درصد سهامدارش سازمان ترافیک می‌باشد. اما ما اینجا از بیرون از مجموعه می‌خواهیم بخشی از قواعد اداره شرکت را تغییر بدهیم و به معاون اداری و مالی بدهیم. نیروی انسانی متاثر از کم و زیاد شدن تعداد خیابان‌هاست. اگر خیابان کم شد باید بتوانند نیرو را کم کنند لذا پیشنهاد حذف بند 5 را دارم.
محمد حسین ودیعی، یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر نیز خاطرنشان ساخت: ما نیز موافقیم شرکت فراق بال داشته باشد. شرکت یا باید آیین‌نامه مالی و معاملاتی خاص خود را داشته باشد یا باید زیرمجموعه شهرداری در این مورد باشد.
وحید برکچی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد مقدس نیز در این خصوص اظهار داشت: این مصوبه با توجه به اینکه الیت شرکتی است که هیات مدیریت بر آن نظارت دارد و براساس قانون تجارت می‌باشد مغایرت دارد. ما 30 خیابان در سال 94 داشیم که سال 95 به 100 خیابان رساندیم.
سید حسین هاشمی زادگان، مدیرعامل شرکت الیت نیز بیان کرد: هر گونه اقدامی برای جذب و خاتمه جذب کارکنان که درگیر سیستم شهرداری شود برای ما مشکل ایجاد می‌کند چون ما جذب ساعتی یا فصلی نیرو داریم پس باید چالاکی در جذب نیرو داشته باشیم. در فنی و حرفه‌ای آموزش پارک بانی گذاشته ایم.
وی تصریح کرد: اگر از طریق شهرداری جذب نیرو صورت گیرد دیگر بحث برون سپاری معنی ندارد. قراردادهای ما قرارداد موقت است. اصلا با شرایط شهرداری همخوانی ندارد. لذا بند 5 را حذف کنید.
بعد از صحبت‌های موافقان و مخالفان، تفریغ بودجه شرکت الیت به تصویب رسید.
ماده واحده: تفریغ بودجه سال 95 شرکت ترافیک هوشمند الیت به شرح آلبوم پیوست و با رعایت بندهای زیر تصویب شد.
1- شرکت ترافیک هوشمند الیت و سازمان حمل و نقل و ترافیک مکلف به تهیه صورت‌های مالی تلفیقی می باشند.
2-پرداخت وام به کارکنان از محل اعتبارات بودجه مجاز نیست.
3- ایجاد دارایی، افزایش یا خرید آن صرفا بر اساس بودجه و با اصلاح بودجه مجاز است.
4-هر گونه افرایش و یا تغییر وضعیت کارکنان و کارگران قبل از طی شدن تشریفات قانونی و اداری و ابلاغ معاونت مالی و اداری شهرداری مشهد و اخذ مجوزهای لازم ممنوع بوده و در صورت وجود هر نوع افزایش و یا تغییر وضعیت شهرداری موظف است در بخش فعالیت های سازمان یا شرکت و در صورت های مالی خود به صراحت مجوزهای مربوطه را نام ببرد.
5-شهرداری مشهد مقدس می بایست به منظور خروج شرکت ترافیک هوشمند الیت از شمولیت ماده 141 اصلاحی قانون تجارت تمهیدات لازم را برای عدم افزایش زیان سنواتی و افزایش سرمایه انجام دهد.
ساماندهی ساختار مدیریت طرح‌ها
سومین دستور کار این جلسه علنی به بررسی نظریه کمیسیون برنامه و بودجه در مورد اجرای مصوبات از سوی شهرداری اختصاص داشت.
بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در این خصوص گفت: در تفریغ بودجه سال 94 و 95، گفته شده است شهرداری مشهد طرف مدت یکماه برای ارائه ساختار مدیریت طرح‌ها اقدام نماید.
وی افزود: بحث مدیریت یا شرکتی در این خصوص مطرح شد که معتقدیم در ساختار موجود شهرداری این ظرفیت موجود است. هدف این است این مدیریت‌های متنوع، ساماندهی درستی شده و در معاونت‌های مرتبط جاسازی شود.
گندمی خاطرنشان ساخت: این دستور کار جزء مصوباتی بود که شهرداری اجرا نکرده بود لذا ما پیگیری کردیم تا اجرایی شود.
احمد نوروزی، رییس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نیز خاطرنشان ساخت: مدیر طرحی که دارای اختیار نباشد بدرد نمی‌خورد. اگر شرکت ایجاد شود بحث مالیاتش برای شهرداری مشکل ساز است. باید مدیریت طرح برای پروژه‌های مهم راه‌اندازی شود. با راه‌اندازی شرکت مخالفیم.
شهریار آل شیخ، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد مقدس نیز در این مورد اظهار داشت: با کلیت نظریه موافقیم. باید ساختار خود این مدیریت‌ها را مشخص کنیم و جایگاه این ساختارها را در شهرداری بیابیم.
با تصویب این دستور کار، شهرداری مشهد مقدس مکلف است حداکثر ظرف مدت یک ماه نسبت به ارائه لایحه ساماندهی مدیریت اجرایی طرح میدان شهدا، مدیریت اجرایی طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه، مدیریت اجرایی پروژه خیابان عامل، مدیریت اجرایی طرح ساماندهی بولوار آزادی، مدیریت اجرایی طرح انتقال پادگانها، مدیریت اجرایی طرح ساخت و ساز مساجد و مدیریت طرح ارتفاعات جنوب در ساختارهای مصوب و زیر نظر حوزه ماموریتی تخصصی مرتبط (معاونت، سازمان یا منطقه) اقدام نماید.
تبصره: در صورت ضرورت ایجاد مدیریت طرح با توجه به ویژگی‌های خاص طرح یا پروژه، شهرداری مشهد مقدس نسب به ارائه لایحه در قالب ایجاد شرکت سرمایه‌گذاری مرتبط اقدام نماید.
ایجاد نظام یکپارچه برای مدیریت مطالعات و پژوهش شهرداری
در ادامه هشتمین جلسه علنی شورای پنجم، اعضا به طرحی رای دادند که طی آن ایجاد نظام یکپارچه برای مدیریت مطالعات و پژوهش شهرداری میسر می‌گردد.
در این مصوبه آمده است شهرداری مشهد مقدس مکلف است به منظور راهبردی و هماهنگی امور مطالعات و پژوهش مورد نیاز مدیریت ها، معاونت ها، سازمان ها، موسسات و شرکت های وابسته، حداکثر ظرف مدت یک ماه نسبت به ارسال لایحه نظام یکپارچه مطالعات اقدام نماید.
اعمال ماده 9 برای احداث خیابان شعاعی
آخرین دستور کار این جلسه نیز به بررسی لایحه یک فوریتی درخواست اعمال ماده 9 برای احداث خیابان شعاعی اختصاص داشت.
در این مصوبه که نظریه کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس می‌باشد آمده است در خصوص سه پلاک معارض احداث خیابان شعاعی قطاع 2 حدفاصل خیابان شهید محسن کاشانی 10 و 12 تا تقاطع شارستان با توجه به ضرورت و فوریت اجرای طرح و بازگشایی خیابان‌های واقع در طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا(ع)، شهردار مشهد به عنوان بالاترین مقام اجرایی در شهرداری، مجاز به اعمال ماده 9 قانون نحوه خرید و تملک اراضی و املاک می‌باشد.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی