کد خبر : 77151
/ 09:47
شهردار در پیامی به همایش آغاز فعالیت خادمان افتخاری حریم رضوی ، جلوه های بی نظیر خدمت به زائران را ستود؛

خادمان بی منت

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: حرکت خادمان افتخاری زائران پیاده امام هشتم(ع) حرکتی جهادی و نهضتی مردمی است. حجم فعالیت‌هایی که به شکل خودجوش از سوی مردم در این عرصه صورت می‌گیرد بسیار گسترده‌تر از کار دستگاه‌های مختلف است.

خادمان بی منت

بنیامین یوسف‌زاده- شهرداری مشهد امسال حضوری پرشور و البته متفاوت را در پذیرایی از زائران پیاده دهه آخر صفر و ایام شهادت امام هشتم(ع) از خود نشان داده است و با سامان‌دهی خادمان افتخاری که شمار آن‌ها از مرز ٧٠ هزار نفر نیز عبور می‌کند، جلوه‌ای زیبا و ماندگار در عرصه خدمت‌رسانی به مهمانان شهر بهشت پدید آورده است. در همین راستا، شامگاه گذشته، به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی و همچنین مدیریت گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد مقدس، آیین آغاز‌به‌کار خدمت خادمان افتخاری حریم رضوی برگزار شد تا هزاران مجاور عاشق امام رئوف(ع) میزبان قدوم مهمانان این فصل عاشقی باشند.
در این گردهمایی که مسئولان مختلفی همچون رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، مدیرکل امور فرهنگی معاونت زیارت استانداری و مسئول نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌های استان در آن حضور داشتند، پیام تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد مقدس، به خادمان افتخاری زائران پیاده امام‌رضا(ع) نیز قرائت شد.به گزارش شهرآرا، در بخشی از این پیام خطاب به خادمان افتخاری زائران پیاده امام‌رضا(ع) آمده است: «وقتی نان داغ و برشته را رایگان به زائر می‌رسانی، وقتی زائران را رایگان درمان و بی‌مزد دارویشان را تقدیم می‌کنی، وقتی چهره می‌گشایی و زبان به‌نرمی در کام می‌چرخانی، همه و همه می‌شود هبه، می‌شود عملی بی‌ریا برای آنان که مهمان قطعه‌ای از بهشت‌اند، مهمان شهری که می‌خواهد میزبانی پایتخت معنوی دنیای اسلام را به رخ عالم بکشاند. خوشا به حال هبه‌گرانی که این‌گونه انسانیت را نثار مردمی می‌کنند که تشنه مهربانی‌های فراموش‌شده‌اند و هم‌نوای تمامی دین‌داران دنیا، با دستانی سخاوتمند و گام‌هایی استوار، عطوفت، شرافت و صداقت را بر آزادگی و ایمانشان می‌افزایند.»

نهضت مردمی
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نیز در جریان برپایی این همایش، در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا گفت: حرکت خادمان افتخاری زائران پیاده امام هشتم(ع) حرکتی جهادی و نهضتی مردمی است. حجم فعالیت‌هایی که به شکل خودجوش از سوی مردم در این عرصه صورت می‌گیرد بسیار گسترده‌تر از کار دستگاه‌های مختلف است.
محمدرضا حیدری افزود: شهرداری مشهد نیز در کنار دستگاه‌های ذی‌ربط نقش تسهیلگر را در این حوزه ایفا می‌کند و با در اختیار گذاشتن امکانات موجود، در خدمات‌رسانی هرچه‌مطلوب‌تر به زائران حریم رضوی گام بر‌می‌دارد.

توجه بیشتر به مجاوران
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان‌ رضوی نیز در این مراسم به تشریح اقدامات صورت‌گرفته در حوزه پذیرایی از زائران پیاده دهه آخر صفر پرداخت و گفت: ٢٧۶ پایگاه جاده‌ای با کمک خیران در مسیرهای منتهی به مشهد تدارک دیده شده که از این میزان، تاکنون ٢٠٠ پایگاه استقرار یافته است. مابقی نیز در روزهای آینده آماده خدمات‌رسانی می‌شود.
محمدحسن واحدی با اشاره به صدور مجوز برای ساخت ۵٠٠ ایستگاه در مشهد افزود: تا عصر روز دوشنبه (٢٢ آبان)، افزون‌بر ۴۵ هزار زائر پیاده به سمت مشهد در حرکت بودند که این رقم به صورت روزانه افزایش پیدا می‌کند.وی تأکیدکرد: در سال‌های گذشته، کمتر به موضوع مجاوران توجه شده است و باید در حوزه خدمات‌رسانی فرهنگی و اجتماعی هر‌چه‌مطلوب‌تر به مجاوران، که خود زائر امام هشتم(ع) محسوب می‌شوند، توجه بیشتری شود.معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان‌ رضوی تصریح‌کرد: به همین منظور، برای بهره‌مندی هرچه‌بهتر مجاوران بارگاه منور رضوی، برنامه‌ای با عنوان «قرار زیارت» از هفته‌های آینده و در روزهای چهارشنبه اجرایی خواهد شد.

شهروند‌محوری و توجه به شهر هوشمند، نویدی برای حرکتی پویا
وی با بیان اینکه شهرداری مشهد از مجموعه‌های اساسی در موضوع خدمت‌رسانی به زائران پیاده است اظهار کرد: رویکرد شهروند‌محوری و توجه به شهر هوشمند که در مدیران ارشد شهرداری هست، نویدی برای حرکتی پویا و توسعه همه‌‌جانبه مشهد به حساب می‌آید که باید با نگاه مشارکت‌پذیری توأمان شود.واحدی اضافه‌ کرد: تاکنون هیچ حرکت نظام‌مندی برای جذب مشارکت انبوه مردم در حوزه زیارت انجام نشده است و برای میزبانی هرچه‌شایسته‌تر از مهمانان مرقد منور رضوی، باید در این زمینه اقدامات لازم صورت پذیرد.وی همچنین با بیان اینکه شهرداری مشهد در گردهمایی اربعین نیز بسیار خوش درخشید افزود: اعزام ۵۵٠ پاکبان و ١۵٠ اتوبوس به شهر نجف گویای اهتمام مدیریت شهری مشهد در خدمت‌رسانی به زائران چهلم سید و سالار شهیدان بود.علی قناویزچی، مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد مقدس، نیز در این همایش با اشاره به ثبت‌‌نام بیش از ٧٠ هزار نفر در سامانه «جهاد خدمت» (ویژه خدمات‌‌رسانی به زائران پیاده دهه آخر صفر)، گزارشی از روند پذیرایی از مهمانان ایام شهادت امام رضا(ع) ارائه داد.در پایان این مراسم، از خادمان افتخاری حریم رضوی تجلیل شد و نشان «خدمت جهادی» به آنان اهدا گردید. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی