کد خبر : 77156
/ 11:06
اهالی خلج از مشکلات تردد تریلی‌های سنگ‌کش در منطقه می‌گویند

ما و این‌همه مشکل

از ابتدای خلج تا انتهای آن، چیزی که به‌وفور به چشم می‌خورد، رفت‌وآمد ماشین‌های سنگینی است که در این خیابان کم‌عرض جولان می‌دهند.

ما و این‌همه مشکل

از ابتدای خلج تا انتهای آن، چیزی که به‌وفور به چشم می‌خورد، رفت‌وآمد ماشین‌های سنگینی است که در این خیابان کم‌عرض جولان می‌دهند. اینجا هم مثل تمام خیابان‌های شهر است. منطقه، مسکونی است و بچه‌های مدرسه، کیف‌به‌دوش یا در مسیر مدرسه هستند یا منزل. ماشین‌ها دو طرف پارک شده‌اند و عرض خیابان را کم کرده‌اند. اینجا همه‌چیز روال عادی دارد جز حضور نامأنوس ماشین‌های بزرگ در یک منطقه مسکونی که داد مردم منطقه را درآورده است. آن‌ها به‌محض اینکه متوجه حضور ما در خیابان خلج می‌شوند، خودشان به‌سمتمان می‌آیند تا برایمان درددل کنند. این گزارش، صدای مردمی است که حرف‌هایشان جای دیگری شنیده نشده است.

 خانه‌هایمان می‌لرزد
افسرده یکی از ساکنان است که در خلج35 سکونت دارد. او می‌گوید: «صبح زود، رفت‌وآمد سنگ‌کِش‌ها بیشتر است. آن‌ها از ساعت6 تا حدود 9صبح زیاد هستند ولی بعد از آن کم می‌شوند.»
تمام افرادی که با آن‌ها صحبت می‌کنیم، سر یک موضوع اتفاق‌نظر دارند: مسئله لرزش خانه‌ها. افسرده می‌گوید: «وقتی که تریلی‌ها می‌آیند، خانه‌هایمان می‌لرزد. ما در قطعه ششم ساکن هستیم و حاشیه خیابان نیستیم ولی لرزش را کاملا احساس می‌کنیم. خدا به داد کسانی برسد که خانه‌شان در حاشیه است!»
رضایی‌زاده که منزلش سر نبش خلج24 است، به ساختمان خانه‌اش اشاره می‌کند و می‌گوید: «من خانه‌ام همین سر نبش است. لرزش خانه‌ها واقعاً ما را اذیت می‌کند. گاهی سنگ‌کش‌ها پشت‌سر هم می‌آیند. خانه ما درست مثل وقتی که زلزله می‌آید، می‌لرزد. بیشتر وقت‌ها وقتی خوابیم، فکر می‌کنیم زلزله می‌آید و از خواب می‌پریم.»
او که دیوارهای منزلش ترک برداشته‌ و استشهاد محلی با مُهر مسجد و امضای همسایه‌ها تنظیم کرده است، می‌گوید: «دو مرتبه به آتش‌نشانی مراجعه کردم. گفتند برو شهرداری. آن‌ها گفتند برو شورای شهر، ولی حرفمان خریدار ندارد.» دیگری ادامه می‌دهد‌: «همه گفتند پیگیری می‌کنیم ولی کسی پیگیری نکرد. چون این منطقه کم‌برخوردار است و مردم از لحاظ مالی ضعیف هستند، کسی اعتنا نمی‌کند. اگر در بالای شهر چنین مشکلی پیش بیاید، زود با آن برخورد می‌کنند.»
108037.jpg

 نگران بچه‌هایمان هستیم
چیزی که اهالی این خیابان را نگران می‌کند و ذهنشان درگیر آن است، مسئله رفت‌وآمد خانواده‌شان در عرض خیابانی است که پاتوق ماشین‌های سنگین است‌ و بچه‌هایی که هر روز باید از این خیابان رد شوند تا به مدرسه بروند و خانم‌هایی که برای رسیدن به ایستگاه اتوبوس و خرید، ناگزیر از استفاده از عرض خیابان هستند. عطایی، یکی از ساکنان محل، که بنگاه معاملات املاک دارد و سال‌های زیادی را در منطقه خلج زندگی کرده است، می‌گوید: «یک ماشین سنگین 20تن بار دارد و خودش هم حداقل 20تن است. وقتی مدام ماشینی با 40تن وزن می‌آید از اینجا رد می‌شود، مشکل نیست؟»
افسرده می‌گوید: «بارها اینجا با ماشین تصادف شده‌ است. وقتی ماشینی با 20تن بار می‌آید توی منطقه‌ای که سراشیبی دارد، نمی‌تواند ترمز بگیرد و هر اتفاقی ممکن است بیفتد. حاشیه‌نشین‌ها اکثرا مشکل دارند.»
او می‌افزاید: «مدرسه، این‌طرف خیابان است. سر صبح بچه‌ها برای رسیدن به مدرسه باید از خیابان رد بشوند که نگرانی خانواده‌ها را درپی دارد.»
فضلی هم که سال‌هاست در خلج زندگی کرده و با دیدن ما سر درددلش باز شده‌ است، می‌گوید: «مدرسه نزدیک است ولی برای همین چند قدم راه، مجبور شده‌ایم سرویس بگیریم.» رضایی‌زاده هم اظهار می‌کند: «اگرچه از کارم می‌افتم، هر روز صبح بچه‌ام را خودم به مدرسه می‌برم‌.»

 قیمت زمین کاهش یافته است
عطایی یکی از مشکلاتشان را افت قیمت ملک بیان می‌کند و می‌گوید: «فاصله خیابان قائم با اینجا زیاد نیست ولی به‌خاطر مشکلاتی که این ماشین‌های سنگین برای ما ایجاد کرده‌اند، قیمت زمین در اینجا افت کرده است. مغازه‌ای را که در قائم، سرقفلی‌اش متری 15میلیون تومان است، اینجا متری 3میلیون تومان می‌خرند! مگر اینجا با آنجا چه فرقی دارد؟»
او ادامه می‌دهد: «سنگ‌کِش‌ها تُنی کار می‌کنند و هر وقت که سنگ باشد، می‌آیند و ساعت کار مشخصی ندارند.»
فضلی به مسئله کوه‌خواری هم اشاره‌ می‌کند و می‌گوید: «چطور اجازه می‌دهند که این کوه‌ها را تخریب کنند؟ اگر تخریب بد است، این هم تخریب است، ولی الان کسی مانع نمی‌شود. شاید به این خاطر که آن‌ها به فکر جیب خودشان هستند!»
چماق‌لو هم که فرزند خردسالش همراهش است، به جمع ما اضافه می‌شود. یکی از تریلی‌ها را نشان می‌دهد و می‌گوید: «ببین، داخل منطقۀ مسکونی است و در ماشین با تلفن همراه صحبت می‌کند. اصلا توی باغ نیست. چندباری مردم جلویشان را گرفتند و نگذاشتند که بروند.»

 باعث ترافیک می‌شوند
اینجا اگرچه وسط شهر نیست و شاهد تردد بی‌اندازه ماشین‌ها نیستیم، ترافیک یک مسئله طبیعی شده است. افسرده می‌گوید: «عرض خیابان خلج کم است. به‌سمت بالا که بروی، دو تا ماشین نمی‌توانند کنار هم قرار بگیرند. تردد تریلی‌های بزرگ در این منطقه باعث ترافیک می‌شود. از اینجا تا 20متری(خلج12) ماشین‌های سنگین تردد می‌کنند و رفت‌وآمدشان باعث ازدحام می‌شود.»
عطایی در این مورد می‌گوید: «برای جاده‌ای که شش متر هم نیست، وقتی بیفتی پشت‌سر ماشین بزرگ، مشکل است. این‌ها هم اصلا راه نمی‌دهند و تو جرئت نمی‌کنی سبقت بگیری. مسیری را که می‌توانی به 10دقیقه بپیمایی، باید نیم ساعت توی راه باشی؛ چون باید پشت‌سر این‌ها حرکت کنی.»
رضایی‌زاده هم ادامه می‌دهد: «همین ماشین جرئت نمی‌کند توی شهر برود؛ چون جریمه‌اش می‌کنند ولی اینجا روزی چندبار این مسیر را می‌رود و می‌آید.»
عطایی از این ناراحت است که: «ماشین‌های سنگ‌کش‌ حتی روزهای جمعه هم می‌آیند. بارها پیش آمده است یکی‌شان خراب یا پنچر شده و وسط این خیابان کم‌عرض مانده است. آن‌وقت نمی‌دانید که چه ترافیک و دردسری برای مردم درست می‌شود. تمام خیابان بند می‌آید.»

 قرار بود از راه دیگری بروند
افسرده می‌گوید: «من 30سال است که ساکن این محله هستم و رفت‌وآمد این ماشین‌های سنگ‌بر ادامه دارد. در تمام این مدت معدن‌هایی بودند که فعال باشند. ممکن است که کم و زیاد بشوند ولی همیشه بوده‌‌اند. الان هم حدود سه معدن در بالا فعال است که تریلی‌های سنگ‌کش مال آن‌هاست. قرار بود از پشت صنایع دفاع به‌سمت بولوارصبا بروند که الان آنجا را در ورودی گذاشته‌اند تا کسی رفت‌وآمد نکند.»
فضلی نیز اظهار می‌کند: «وقتی ما پیگیر شدیم، زمان آقای موحدی بود. گفتند که می‌خواهند از آن‌طرف، جاده بکشند و ترددها از آن طرف باشد ولی الان حدود هفت سال است که هیچ اتفاقی نیفتاده است. او از دوگانگی برخورد مسئولان با مردم محلات بالاشهر و پایین‌شهر حسابی گله‌مند است.»
عطایی هم حرف او را تأیید می‌کند و می‌گوید: «ما که رفتیم شورای شهر، گفتند از شهرک انقلاب مسیری هست که ماشین‌های سنگین باید از آنجا رفت‌وآمد کنند.» رضایی‌زاده هم در ادامه حرف‌های او می‌گوید: «آنجا بولوارش 80متری است و مزاحم کسی نیست ولی رانندگان ماشین‌های سنگین به این حرف‌ها توجهی نشان نمی‌دهند.» 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی