کد خبر : 77164
/ 14:43
خانواده علمداری سه سال است که جمعه‌های خود را برای طبیعت وقف کرده‌اند

دوستداران طبیعت

دغدغه سیدمیثم علمداری برای حفظ محیط‌زیست سبب شد تا به‌دنبال راهکاری برای کاهش تولید زباله باشد و همین‌موضوع سبب شد تا با دوستانش بسته‌هایی را تولید کند که جایگزین مواد تجزیه‌ناپذیر مثل پلاستیک باشد.

دوستداران طبیعت

از 3سال گذشته فعالیت‌های محیط‌زیستی‌شان را آغاز کرده‌اند، در این‌مدت 3هزار و500نفر عضو کانال تلگرامی‌شان شده‌اند. هربار‌که می‌خواهند برای پاک‌سازی محیط‌زیست به‌دل طبیعت بروند حدود 150 تا 200‌علاقه‌مند به محیط‌زیست آن‌ها را همراهی می‌کنند. فعالیت‌های سیدمیثم علمداری، مدیر مجموعه «همیاران محیط‌زیست و حیوانات» به همین‌جا ختم نمی‌شود. دغدغه او برای حفظ محیط‌زیست سبب شد تا به‌دنبال راهکاری برای کاهش تولید زباله باشد و همین‌موضوع سبب شد تا با دوستانش بسته‌هایی را تولید کند که جایگزین مواد تجزیه‌ناپذیر مثل پلاستیک باشد. کم‌کم تولید این بسته‌ها موجب کارآفرینی شد و زنان سرپرست‌خانوار محله بهشتی را هم پای کار آورد. 
 
جمع‌آوری 148تُن زباله از طبیعت
علمداری 7سال پیش با مجموعه‌ای آشنا شد که کارشان طبیعت‌گردی و کوه‌نوردی بود. طبیعت آن‌قدر برایش جذاب شد که تصمیم گرفت آن را به دیگران معرفی کند. سال 1392 به‌دنبال تأسیس مجموعه‌ای بود که او را به هدفش برساند. در‌نهایت 3سال قبل با کمک همسر و دوستانش مجموعه «همیاران محیط‌زیست و حیوانات» را تأسیس کرد. سال اول، عضوگیری نداشتند و فقط به‌دنبال آموزش و افزایش اطلاعاتشان بودند. تیم 6نفره‌شان در کلاس‌های آموزشی محیط‌زیست، منابع طبیعی و آبزی‌داری، اطفای حریق در جنگل و مهار آتش شرکت می‌کردند و در کنار آن مطالعات متفرقه اما گسترده‌ای داشتند تا اطلاعات اولیه را کسب کنند و با آگاهی کامل به این عرصه ورود پیدا کنند. در این‌مدت ضعف‌هایشان را هم بررسی کردند و به‌دنبال برنامه‌ریزی برای سال آینده بودند.
علمداری می‌گوید: از زمانی‌که محیط‌زیست را بهتر شناختم ایرادات زیادی در آن دیدم که توسط خودمان به‌وجود می‌آمد. وقتی به همراه گروه به کوه یا دشت می‌رفتم دیدن زباله‌ها اذیتم می‌کرد. این ایده به ذهنم آمد که من هم باید کاری انجام دهم و برای رسیدن به این هدف چه چیزی بهتر از فرهنگ‌سازی. او ادامه می‌دهد: سال گذشته 148تُن زباله از طبیعت جمع‌آوری کردیم. شرکت را با این هدف ایجاد کردیم: «عرق داشتن به طبیعت و محیط زیست.». همیشه به این فکر می‌کنم که ما یاد نگرفته‌ایم از داشته‌هایمان به‌درستی استفاده کنیم، به‌خصوص منابع طبیعی که در اطراف ماست.
108047.jpg

3500عضو
3هزار و 500نفر در کانال «همیاران محیط‌زیست و حیوانات» عضو هستند و هر‌هفته که برای پاکسازی محیط‌زیست فراخوان می‌دهند150 تا 200علاقه‌مند به طبیعت داوطلبانه می‌آیند. این دوستدار طبیعت می‌گوید: گفتنش آسان است، اما اینکه بخواهید هر‌جمعه برنامه داشته باشید سخت است. برنامه‌ریزی، هماهنگی و نامه‌نگاری، همه این‌ کارها وقت‌گیر است و تنها به یک‌روز جمعه ختم نمی‌شود. از طرفی در طول هفته برنامه‌های آموزشی هم برای مدارس برگزار می‌کنیم. کار من طراحی و ایده‌پردازی است، بر‌همین‌اساس سعی می‌کنم برنامه‌هایمان منحصر‌به جمع‌آوری زباله نباشد. به‌طور‌مثال، بیش از 15هزار ساک چندبار خرید را در فروشگاه‌های مشهد به‌مناسبت «روز بدون نایلکس» توزیع کردیم. در هر فروشگاه تعدادی از اعضا با کاور مخصوص حضور داشتند و از خریداران می‌خواستند به‌جای استفاده از پلاستیک از آن‌ها استفاده کنند.

برای فرهنگ‌سازی، کار نمادین لازم است
«گاهی لازم است کارهایمان نمادین باشد. اوایل آبان‌ماه با هماهنگی مسئولان پیست موتورسواری و اتومبیل‌رانی به پیست موتورسواری کراس و سرعت رفتیم تا علاوه‌بر فرهنگ‌سازی نشان‌دهیم حفظ محیط‌زیست برای اتومبیل‌رانان و موتورسواران هم مهم است. هنگامی‌که مشغول پاک‌سازی محیط پیست بودیم، موتورسواران هم از موتورهایشان پیاده شدند و به کمک ما آمدند. دیدن این صحنه سبب شد تا مردمی که در آنجا حضور داشتند زباله‌هایشان را جمع‌آوری کنند و به ما تحویل بدهند.».

خودخواهیم یا فراموش‌کار
زباله‌هایی که در مسیر رودخانه قرار دارند تبدیل به گنداب شده و محل تخم‌گذاری حشرات می‌شود که عاملی برای بیماری است. در تابستان پاک‌سازی رودخانه‌ها را به‌صورت انبوه انجام دهیم. معلوم نیست رها کردن زباله در طبیعت از روی خودخواهی است یا فراموش‌کاری، زباله‌های رها‌شده و پلاستیک‌هایی که به درختان چسبیده منظره نازیبایی به‌وجود می‌آورد که دوست ندارید در آن فضا بمانید. علمداری تعریف می‌کند: یادم هست یک‌بار برای پاک‌سازی به فضای سبز رفته بودیم، از همان اول متوجه خانمی مسن شدم که پلاستیک‌ها را از اطراف درختان جمع می‌کرد و اشک‌هایش می‌ریخت. کارمان که تمام شد، جلو رفتم و از او پرسیدم: چه اتفاقی افتاده؟ جواب داد: هر‌پلاستیکی را که از خاک و اطراف ریشه‌های درختان بیرون می‌آوردم، تصور می‌کردم خودم را رها می‌کنم، چرا مردم این‌قدر بی‌رحم هستند.

30میلیون تومان هزینه کرده‌ایم
گاهی فراموش می‌کنند گروه‌های مردمی که به‌صورت خودجوش کاری انجام می‌دهند، توقعی از کسی ندارند. با‌وجود‌این، بازهم برخی از ارگان‌ها حداقل همکاری را هم انجام نمی‌دهند. مدیرعامل این مجموعه دراین‌باره توضیح می‌دهد: برای آمدن ماشین حمل‌زباله باید خیلی نامه‌نگاری کنیم. گاهی پلاستیک زباله هم نمی‌دهند. هرکجا می‌رویم اولین چیزی که از ما می‌پرسند این است: چقدر حقوق می‌گیرید؟ گرداندن NGO خیلی آسان نیست. این نوع مجموعه‌ها هزینه دارند، در 3سال گذشته 30میلیون تومان هزینه کرده‌ایم. سازمان‌ها پای‌کار نمی‌آیند. برای جوایز و محصولاتی که می‌دهیم حامیان مالی‌ای داریم که طرف‌دار محیط‌زیست هستند.
108048.jpg

دوربین مخفی در فروشگاه
 با هماهنگی فروشگاه «پروما» بطری نوشابه‌ای را برروی زمین انداختیم. دوربین‌ها را تنظیم کردیم تا ببینیم چه کسی آن را برمی‌دارد. پس از40دقیقه انتظار خانم مسن آن را از روی زمین برداشت تا در سطل زباله بیندازد. ما به اتفاق دوستانمان بیرون آمدیم و او را تشویق کردیم و هدیه‌اش را دادیم. مردم با تعجب به ما نگاه می‌کردند که چه اتفاقی افتاده و چرا یک‌عده دست می‌زنند. دوست داشتیم این برنامه دوربین مخفی را در فروشگاه‌های دیگر و به‌صورتی متفاوت انجام دهیم، اما هماهنگی با آن‌ها سخت است و راحت نمی‌پذیرند.

بُن‌هایی برای مسافران
علمداری می‌گوید: هزار بُن تهیه کردیم و به مسافرانی که در کمپ غدیر اسکان داشتند هدیه دادیم تا با مراجعه به برخی از تعمیرگاه‌های خیابان امام‌رضا(ع) ماشینشان را دیاگ (عیب‌یابی و تنظیم سوخت) بزنند.

ترقه‌ها را خودشان تحویل دادند
علاوه‌بر فعالیت‌های پاک‌سازی محیط‌زیست، برنامه‌های آموزشی هم داریم. در این برنامه‌ها سعی می‌کنیم دانش‌آموزان را با محیط‌زیست آشنا کنیم. سال گذشته 18دانش‌آموز را آموزش دادیم. به‌طور‌مثال، قبل از چهارشنبه‌سوری طی نامه‌ای از آموزش‌و‌پرورش خواستیم تا به ما اجازه همکاری بدهند، اولش سخت بود اما بعد از سخت‌گیری‌های زیاد اجازه دادند. پاورپوینتی برای دانش‌آموزان پخش کردیم و در آن از چهارشنبه‌سوری‌های سنتی خودمان حرف زدیم و خطرات چهارشنبه‌سوری‌های امروزی را گفتیم. بعد از پایان برنامه آموزشی برخی از دانش‌آموزان ترقه‌هایی که همراهشان داشتند را به ما تحویل دادند که این اتفاق برای مسئولان مدارس هم جالب بود.

از خودمان شروع کنیم
علمداری می‌گوید: همیشه می‌گویم، برای هرکاری نگویید فلان مدیر، استاندار یا شهردار چه‌کار کرد؟ از خودمان شروع کنیم. ما چه‌کار کرده‌ایم؟ در این مجموعه 3سال است فعالیت می‌کنیم تا بگوییم محیط زندگی‌تان را پاکیزه نگه‌ دارید، اما هنوز هم به آنچه می‌خواستیم نرسیده‌ایم. ما یک مجموعه هستیم و همیشه گرفتاریم، به‌طور‌حتم یک مسئول گرفتاری‌هایش بیشتر از ماست.
 
کاهش 5درصدی زباله
علاوه‌بر دغدغه‌اش نسبت‌به محیط‌زیست و پاکیزگی آن، مدتی است به این موضوع فکر می‌کند که چگونه تولید زباله را کاهش دهد؟ این افکار سبب شد تا به تولید دستگاهی برسد که کاهش 5درصدی زباله را به‌دنبال دارد و این روزها به‌دنبال ثبت اختراعش است. او از این موضوع خوشحال است که فعالیت‌های اخیرش موجب کارآفرینی شده است. علمداری دراین‌باره می‌گوید: اگر هر‌ایرانی سالانه یک پلاستیک از چرخه مصرف کم کند در روز تولید 2تُن زباله کم خواهد شد. به این موضوع فکر کردم که چطور می‌توان به نتیجه مطلوب رسید. در نهایت به تولید بسته‌هایی رسیدم که جایگزین پلاستیک شود و با تهیه آن‌ها بتوان کارآفرینی ایجاد کرد. برای همین در مسجد حضرت ابوالفضل(ع)، واقع در رودکی‌10 فرم‌هایی را در بین خانم‌های سرپرست خانوار توزیع کردیم تا براساس اولویت یک، 2 و 3 در طرح ما شرکت کنند و برایشان اشتغال‌زایی داشته باشیم. در‌حال‌حاضر 6نفر همکاری‌شان را با ما آغاز کرده‌اند که تا آخر ماه به30نفر خواهد رسید، در این مدت یک‌ماهه که از آغاز کارمان می‌گذرد 3هزار سفارش گرفته‌ایم. این بسته‌ها در مدارس توزیع خواهد شد. در این‌مدت سعی کرده‌ایم آهسته جلو برویم تا به هدفمان برسیم. البته برنامه‌هایی برای کارآفرینی زنان حاشیه شهر هم داریم که ترجیح می‌دهم پس از اجرا درباره آن صحبت کنم. این دوستداران طبیعت کارشان به محیط‌زیست ختم نمی‌شود. آن‌ها در این مدت همکاری هر سال در محرم و صفر به گروه‌های 10 تا 15نفره تقسیم می‌شوند و در مسیر میدان تقی‌آباد تا میدان بسیج و خیابان امام‌رضا(ع) به‌سمت حرم می‌روند و به ایستگاه‌های صلواتی سرمی‌زنند تا زباله‌هایی که در اطراف آن ریخته است را جمع ‌کنند. آن‌ها عصر عاشورا و روز شهادت امام‌رضا(ع) هم به کمک پاکبانان می‌روند تا در جمع‌آوری زباله‌ها یاری‌شان کنند.

مهناز کریم‌زاده، همسر و همراه آقای علمداری می‌گوید: زمانی‌که گروه را تشکیل دادیم تعدادمان خیلی کم بود و من از همان ابتدا همراه گروه بودم؛ این برنامه برایم عادت شده است.
کار در طبیعت لذت‌بخش است. من در حوزه روابط‌عمومی همکاری می‌کنم و آدم‌های زیادی را جذب کرده‌ام. یادم هست یکبار که می‌خواستیم برای پاک‌سازی برویم، اعضای گروه در کنار اتوبوس ایستاده بودند و کاورهایشان را می‌پوشیدند. خانواده‌ای 3نفره توجه‌شان به ما جلب شد، متوجه‌شان شدم جلو رفتم و از طرحمان برایشان گفتم و از آن‌ها خواستم همراه ما بیایند. اصرارم سبب شد بپذیرند و با همان یک‌بار آمدن جذب گروه ما شدند.

سیره ائمه را فراموش نکنید
علمداری می‌گوید: همه ما به عشق ائمه در محرم و صفر عزاداری می‌کنیم و عاشق امام حسین(ع) هستیم. فقط نمی‌دانیم چرا این عاشقان اهل بیت سیره آن ها را فراموش می‌کنند. مگر نمی‌گوییم «پاکیزگی نشانه ایمان است.» پس چرا در روزهای عزاداری هر چیزی که به دست مان می‌رسد را در کنار خیابان رها می‌کنیم و می‌رویم. اسراف هم که در اسلام مذمت شده، اما برخی از مردم در این ایام این موضوع را هم فراموش می‌کنند و نذری‌های نیمه خورده را در کنار خیابان رها می‌کنند. به مناسبت رحلت حضرت رسول(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) مجموعه «همیاران محیط زیست و حیوانات» در نظر دارد در خیابان‌های منتهی به حرم با کمک شهرداری و مردم به پاک‌سازی خیابان‌ها بپردازد. از مردم می‌خواهیم در این امر همراه ما باشند تا شهری در خور شان زائران و مجاوران داشته باشیم.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی