کد خبر : 77166
/ 15:39
گزارشی از مشکلات ساکنان خیابان خلج از رفت و آمد تریلی‌های سنگ‌کش تا برداشت سنگ از کوه‌ها

رفت و آمد تریلی‌ها دلمان را خون می‌کند

از ابتدای خلج تا انتهای آن، چیزی که به‌وفور به چشم می‌خورد، رفت‌وآمد ماشین‌های سنگینی است که در این خیابان کم‌عرض جولان می‌دهند و به سمت کوه‌های خلج برای انتقال سنگ‌های معادن پیش می‌روند.

رفت و آمد تریلی‌ها دلمان را خون می‌کند

شاهیان_از ابتدای خلج تا انتهای آن، چیزی که به‌وفور به چشم می‌خورد، رفت‌وآمد ماشین‌های سنگینی است که در این خیابان کم‌عرض جولان می‌دهند و به سمت کوه‌های خلج برای انتقال سنگ‌های معادن پیش می‌روند. تریلی‌ها هر کدامشان قطعه‌ای از عظمت این کوه را با خود همراه کرده‌اند؛ تکه‌ای از مروارید کوه‌های خلج! از طرفی خیابان خلج، منطقه‌ای مسکونی است و  حضور این تعداد خودروهای نامأنوس، داد اهالی را درآورده است.

 خانه‌هایمان می‌لرزد

افسرده یکی از ساکنان خلج35 می‌گوید: «صبح زود، رفت‌وآمد سنگ‌کِش‌ها بیشتر است. آن‌ها از ساعت6 تا حدود 9صبح زیاد هستند ولی بعد از آن کم می‌شوند.»

تمام افرادی که در این گزارش با آن‌ها صحبت می‌کنیم، سر یک موضوع اتفاق‌نظر دارند: مسئله لرزش خانه‌ها. افسرده می‌گوید: «وقتی که تریلی‌ها می‌آیند، خانه‌هایمان می‌لرزد. ما در قطعه ششم ساکن هستیم و حاشیه خیابان نیستیم ولی لرزش را کاملا احساس می‌کنیم. خدا به داد کسانی برسد که خانه‌شان در حاشیه است!»

رضایی‌زاده که منزلش سر نبش خلج24 است، به ساختمان خانه‌اش اشاره می‌کند و می‌گوید: «من خانه‌ام همین سر نبش است. لرزش خانه‌ها واقعاً ما را اذیت می‌کند. گاهی سنگ‌کش‌ها پشت‌سر هم می‌آیند. خانه ما درست مثل وقتی که زلزله می‌آید، می‌لرزد. بیشتر وقت‌ها وقتی خوابیم، فکر می‌کنیم زلزله می‌آید و از خواب می‌پریم.»

نگران بچه‌هایمان هستیم

چیزی که اهالی این خیابان را نگران می‌کند و ذهنشان درگیر آن است، مسئله رفت‌وآمد خانواده‌شان در عرض خیابانی است که پاتوق ماشین‌های سنگین است‌ و بچه‌هایی که هر روز باید از این خیابان رد شوند تا به مدرسه بروند و خانم‌هایی که برای رسیدن به ایستگاه اتوبوس و خرید، ناگزیر از استفاده از عرض خیابان هستند. عطایی، یکی از ساکنان محل، می‌گوید: «بارها اینجا با ماشین تصادف شده‌ است. وقتی ماشینی با 20تن بار می‌آید توی منطقه‌ای که سراشیبی دارد، نمی‌تواند ترمز بگیرد و هر اتفاقی ممکن است بیفتد.»

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ 

قیمت زمین کاهش یافته است

عطایی یکی دیگر از شهروندان، یکی از مشکلاتشان را افت قیمت ملک بیان می‌کند و می‌گوید: «فاصله خیابان قائم با اینجا زیاد نیست ولی به‌خاطر مشکلاتی که این ماشین‌های سنگین برای ما ایجاد کرده‌اند، قیمت زمین در اینجا افت کرده است. مغازه‌ای را که در قائم، سرقفلی‌اش متری 15میلیون تومان است، اینجا متری 3میلیون تومان می‌خرند! مگر اینجا با آنجا چه فرقی دارد؟»

او به مسئله کوه‌خواری هم اشاره‌ می‌کند و می‌گوید: «چطور اجازه می‌دهند که این کوه‌ها را تخریب کنند؟ اگر تخریب بد است، این هم تخریب است، ولی الان کسی مانع نمی‌شود. شاید به این خاطر که آن‌ها به فکر جیب خودشان هستند!» باعث ترافیک می‌شوند

افسرده هم می‌گوید: «عرض خیابان خلج کم است و تردد تریلی‌های بزرگ در این منطقه باعث ترافیک می‌شود. از اینجا تا 20متری (خلج12) ماشین‌های سنگین تردد می‌کنند و رفت‌وآمدشان باعث ازدحام می‌شود.»

عطایی از این ناراحت است که: «ماشین‌های سنگ‌کش‌ حتی روزهای جمعه هم می‌آیند. بارها پیش آمده است یکی‌شان خراب یا پنچر شده و وسط این خیابان کم‌عرض مانده است. آن‌وقت نمی‌دانید که چه ترافیک و دردسری برای مردم درست می‌شود. تمام خیابان بند می‌آید.»

افسرده همچنین می‌گوید: « حدود سه معدن در بالا فعال است که تریلی‌های سنگ‌کش مال آن‌هاست. قرار بود از پشت صنایع دفاع به‌سمت بولوارصبا بروند که الان آنجا را در ورودی گذاشته‌اند تا کسی رفت‌وآمد نکند.»

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ 

رفت‌و‌آمد تریلی‌ها، دلمان را خون می‌کند

اما مسئول کارگروه حفظ محیط کوهستان و هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی درباره استخراج سنگ‌های معادن اطراف مشهد، می‌گوید: «حدود سه ماه گذشته در بازدید از معادن خلج و ده‌غیبی، به‌غیر از آقای صادقی، دادستان مشهد، سایر اعضای شورای حفظ بیت‌المال هم حضور داشتند و جای تعجب داشت که نماینده‌ای از اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست حضور نداشت.»

حمید نظام‌دوست تأکید می‌کند: «هر بار که ما به ارتفاعات جنوب می‌رویم و رفت‌و‌آمد 40-50تریلی را می‌بینیم، دلمان خون می‌شود. تریلی‌های سنگ‌کِش، 20دقیقه یک‌بار سنگ بزرگی را که قبلا کارگران از دل کوه کنده‌اند، سوار می‌کنند و خرامان‌خرامان به‌سمت کارگاه‌های سنگ‌بری می‌برند.»

مسئول کارگروه حفظ محیط کوهستان سپس از مطالبه مردم سخن می‌گوید و می‌افزاید: «تاکنون با پیگیری‌های معاون دادستان مشهد، حدود پنج شش معدن شخصی و غیرقانونی را بسته‌اند، اما معادنی که صاحبان بانفوذ دارند و با تناژ بالا برداشت می‌کنند، همچنان فعال هستند.»

این فعال محیط‌زیست ادامه می‌دهد: «با ازبین رفتن کوه‌ها، حوضه‌های آبریز و چشمه‌ها هم ازبین رفته‌اند، طوری‌که از ده‌غیبی تا طرقبه و شاندیز بالغ‌بر 2هزار چشمه داریم ولی وقتی کوه را بار تریلی می‌کنند، آیا چشمه‌ای
 باقی می‌ماند؟»

او در پایان می‌گوید: «سازمان صنعت‌ومعدن حرف هیچ‌کس برایش مهم نیست و پیوست‌های زیست‌محیطی را تحویل نمی‌گیرد و تا الان هم زیر بار نرفته است که کوه‌ها اموال مردم هستند و باید از آن‌ها حفاظت کرد.»

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ 

قاضی بخشی‌محبی، مسئول پیگیری حقوق عامه:

منتظر پاسخ مدیرکل حفاظت محیط‌زیست هستیم

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادسرای عمومی و انقلاب مشهد و مسئول پیگیری حقوق عامه می‌گوید: «پس از بازدید از معادن گرانیت، مکاتبه‌ای با اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست و سازمان صنعت معدن‌وتجارت داشتیم تا همه معادنی که در داخل شهر و حتی حریم آن هستند، شناسایی شوند و مسئولان مربوط اعلام کنند چه تعداد از آن‌ها دارای مجوز و پیوست زیست‌محیطی هستند.»

محمد بخشی‌محبی ادامه می‌دهد: «منتظر پاسخ مدیرکل محیط‌زیست هستیم تا تعداد معادنی را که در حریم شهر هستند و پیوست دارند، اعلام کنند. بدون شک، تعداد درخورتوجهی از محل‌های برداشت، بدون مجوز بوده‌اند و در آنجاست که مدیرکل محیط‌زیست موظف است برای جلوگیری از ادامه فعالیت آن‌ها اقدام لازم را انجام دهد.»

او با تاسف، تأکید می‌کند: «برداشت‌های معدنی در ارتفاعات جنوبی و هزارمسجد، بدون پیوست زیست‌محیطی هستند و تاکنون تخریب‌هایی که به طبیعت وارد کرده‌اند، جبران نشده است و برگرداندن وضع سابق آن‌ها هزینه بسیار زیادی را به دوش بیت‌المال می‌گذارد. همچنین درحال‌حاضر معادنی داخل شهر داریم که تخریب‌کننده محیط‌زیست هستند اما اداره محیط‌زیست هم شرایط خودش را دارد و چون زیرمجموعه قوه مجریه است، نمی‌تواند علیه سازمان صنعت‌ومعدن شکایت کند.»

قاضی بخشی‌محبی اضافه می‌کند: «با این حال اگر اختلافی بین دستگاه‌های اجرایی باشد، همه دستگاه‌ها موظف هستند اعلام جرم کنند و در غیر این‌صورت، خودشان تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند.»

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نائب‌رئیس کمیسیون معدن  اتاق بازرگانی:

دایه‌های مهربان‌تر از مادر، جلوی  تخلف‌ها را بگیرند

برای روشن شدن فعالیت قانونی معادن به‌سراغ نایب‌رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی و سخن‌گوی شورای دولت و بخش خصوصی می‌رویم که هم‌زمان رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی نیز هست.

حسین نکاحی می‌گوید: «نظارت بر عملیات معدنی با سازمان نظام‌مهندسی معدن است که این نظارت در مرحله بهره‌برداری و ارائه طرح‌های اکتشافی انجام می‌شود.» اما وقتی می‌پرسیم برداشت‌هایی که در ارتفاعات جنوب می‌شود، مجوز دارد، پاسخ می‌دهد: «اگر درقالب مجوز نباشد، باید متولی امر برود جلوی کارشان را بگیرد.»

پاسخی که جای تعجب دارد. او می‌گوید: «متولیان امر، همین کسانی هستند که ادعای مالکیت این کوه‌ها را دارند! همان‌ها بروند و جلوی تخلف‌ها را بگیرند. مگر می‌شود کار غیرقانونی به این بزرگی درحال انجام باشد؟ اگر این‌طور است، کسانی که دایة مهربان‌تر از مادر شده‌اند، بروند و جلوی آن‌ها را بگیرند.»

از رئیس سازمان نظام‌مهندسی معدن خراسان رضوی دوباره می‌پرسیم به نظر شما متولی امر کیست که پاسخ می‌دهد: «همین دوستانی که شلوغش کرده‌اند.»

او با گلایه از دلسوزی فعالان محیط‌زیست ادامه می‌دهد: «بعضی از این معادن که می‌گویند نباید برداشت کنند، سه‌چهار دهه سابقه فعالیت دارند. چرا چند سال قبل این حرف‌ها نبود؟ متاسفانه این روزها نظر یک کوهنورد و فعال محیط‌زیست به 100کارشناس معدن ارجح است. خیلی جالب است که یک کوهنورد در گزارشی از آنچه دیده است، می‌نویسد هیچ اصول فنی‌ای رعایت نمی‌شود!»

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی