• خانه
  • یادداشت
  • کسب و کارهای استارتاپی
کد خبر : 77172
/ 19:10
علیرضا خاکپور

کسب و کارهای استارتاپی

مدرس و مشاورحوزه کسب وکار / مهندس علیرضا خاکپور: تاسیس و راه اندازی یک کسب و کار نوپا در دنیای امروز که رقیبان روز به روز قوی‌تر می‌شوند، بسیار سخت است چرا که با کوچک‌ترین اشتباهی از این صحنه کنار خواهند رفت. در مقاله قبلی کسب وکارهای استارتاپ را مورد مطالعه و ویژگی‌های آنان را بررسی کردیم.

کسب و کارهای استارتاپی

در این مقاله قصد داریم دلایل شکست کسب و کارهای نوپا را بررسی کنیم.

ایده‌های تکراری و امکان ناپذیر(نبودتناسب با بازار ایران)
ایده پربار شرط اصلی موفقیت در کسب‌وکار است. در واقع ایده‌ای مناسب است که متناسب با وضعیت فرهنگ و سبک زندگی ایران باشد؛بنابراین نقش تحقیقات بازاریابی در مشخص‌شدن وضعیت کسب و کار بسیار اهمیت دارد.

نبود درک در نیاز مشتری
اولین شرط فروش موفق، همگام شدن با نیاز مشتری است. مشتریان به دنبال محصولی هستند که راحت‌تر، در دسترس‌تر، کم هزینه‌تر، تطابق با نیاز‌های آنان در شرایط مختلف، سهولت در حمل و نقل، صداقت و واقعیت در شعارهای روی بسته‌بندی، خدمات بهتر نسبت‌به رقبا، کیفیت بالا در تولید، مناسب سطح وسیعی از مخاطبان و... باشد.

نبود بودجه بندی مناسب در منابع مالی
تخمین بودجه واقع بینانه در شروع کسب و کار و اتمام‌نشدن منابع مالی تا پایان سرمایه‌گذاری بسیار مهم است. اگر شما با یک برنامه بازاریابی استراتژیک و یک مدل کسب و کار همه جوانب را در نظر بگیرید مسیر شما را تا پایان مشخص می‌کند؛ علاوه بر این کاهش هزینه‌های اضافی در ابتدای مسیر و قیمت‌گذاری مناسب تاثیر به سزایی دارد.

توانایی‌نداشتن در‌رویارویی با رقبا
رقبای شما در کمین شما هستند، ممکن است ایده شما را در ابتدای مسیرتان متوجه شوند و آن را پخته کنند و ارائه دهند؛ چرا که آنان تجربیات بیشتری از شما دارند و نکته حائز اهمیت در تمامی کسب وکارها، رصد رقبا و بازار پیش‌روی شماست.

ارائه‌نکردن محصول در زمان مناسب
گاهی اوقات محصول شرکتی بسیار قوی می‌باشد، اما در زمان مناسبی ارائه نشده است. به طور مثال در محصولی که مناسب فصل تابستان است، اما دیده شده است در اواخر تابستان روانه بازار کرده‌اند و انتظار دارند محصول جا بیفتد و مشتریان در زمانی که به آن نیاز ندارند، از آن استقبال کنند.

سودآور نبودن مدل کسب و کار
متأسفانه مسیر اشتباه کسب و کار و مدل استفاده شده، در بعضی کسب و کارهای نوپا به سودآوری منتج نمی‌شود و گاهی با مدل کار شما مطابقت ندارد، بنابراین یک مشاور خوب و برنامه‌ریز قوی شما را به هدفتان نزدیک‌تر می‌کند.

افزایش تعداد مشتریان
گاهی اوقات به دلیل نداشتن تجربیات کافی کسب وکارهای نوپا، بعد از اینکه ایده آنان به نتیجه رسید، نتوانسته‌اند خودشان را با تعداد زیاد مشتریانشان تطبیق دهند؛ در واقع گنجایش این تعداد از مشتریان را ندارند و امکانات و تیم قوی برای رسیدن به رد پای مشتریان را نخواهند داشت؛ به طور مثال فرض کنید کسب و کاری بازاریابی و تبلیغات عظیمی را انجام می‌دهد و هزینه هنگفتی را صرف می‌کند و تعداد زیادی از مشتریان به آنان مراجعه و یا ارتباط می‌گیرند و شرکت توانایی رفع نیاز مشتریان و انجام خدمات و تحویل محصول در اسرع وقت با کیفیت بالا را ندارد،بنابراین نتیجه این است که بر نارضایتی مشتریان افزوده شده و مشتریان جدید بعد از مدتی به آنان مراجعه نمی‌کنند و تمامی هزینه‌های بازاریابی و تبلیغاتی که انجام داده اند، نتیجه عکس می‌دهد و شرکت زیر بار مشکلات مالی می‌ماند و به اصطلاح به نقطه سربه سری اقتصادی وضعیت مالی خود نمی‌رسد.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی