• خانه
  • یادداشت
  • چرا معاینه فنی خودرو ضروری است؟
کد خبر : 77174
/ 19:14
سرگرد حجت پرهیزگار

چرا معاینه فنی خودرو ضروری است؟

وسایل نقلیه باید لوازم و تجهیزات استاندارد شرکت‌های سازنده را داشته باشند و نصب‌نشدن تجهیزات و لوازم نه‌تنها گاه ایمن‌نبودن وسیله نقلیه را باعث می‌شود، که موجب حوادث و تلفات انسانی نیز می‌شود.

چرا معاینه فنی خودرو ضروری است؟

سرگرد حجت پرهیزگار
کارشناس عالی تصادفات و امور فنی

چرا معاینه فنی خودرو ضروری است؟ دلیل اول را می‌توان به شرکت‌های خودروسازی ربط دارد؛ چرا‌که برای رقابت و جلب‌نظر مشتریان اقدام به تولید محصولات متنوع از‌نظر سیستم، تیپ و تجهیزات، ایمنی و‌... می‌کنند. این تنوع محصولات علاوه‌بر ایمنی وسیله نقلیه، شرایط زیست‌محیطی را هم به‌دلیل به‌کاربردن قطعات باکیفیت بالا، متوسط یا پایین‌تر تحت‌الشعاع قرار داده است. نکته مهم‌تر این‌ است که اقدامات سودجویانه و مجرمانه سارقان و جاعلان همچون تغییر در استاندارد خودرو، اصالت وسیله نقلیه را از بین برده و تغییر و دستکاری در قطعات و ارکان اصلی وسیله نقلیه از‌جمله موتور، شاسی، رنگ و محور، مشکلاتی به وجود آورده است. تشخیص اصالت خودرو به استناد ماده‌۴۵ آیین‌نامه راهور باید ازسوی کاردان‌های فنی پلیس راهنمایی‌و‌رانندگی و براساس تخصص و تجربه و مهارت‌هایی خاصی در مراکز معاینه فنی انجام گیرد.
دلیل دوم این است که وسایل نقلیه باید لوازم و تجهیزات استاندارد شرکت‌های سازنده را داشته باشند و نصب‌نشدن تجهیزات و لوازم نه‌تنها گاه ایمن‌نبودن وسیله نقلیه را باعث می‌شود، که موجب حوادث و تلفات انسانی نیز می‌شود. بررسی عملکرد صحیح قطعات و تجهیزات باید در مراکز معاینه فنی با نهایت دقت صورت پذیرد. یکی از نتایج این کار کاهش تصادفات است.
و اما دلیل سوم آلودگی است؛ به این معنی که خودرو باعث تغییر در اجزای تشکیل‌دهنده محیط شود، به‌نحوی‌که استفاده از محیط‌زیست برای انسان غیر‌ممکن باشد و به‌صورت مستقیم و غیر‌مستقیم حیات و منافع موجودات زنده به مخاطره بیفتد. خودروها بزرگ‌ترین منبع آلودگی‌ هوا هستند. معمولا در مناطق پر‌جمعیت شهری، غلظت بیشتری از CO، سولفور و سایر گازها تجمع می‌یابد. بنابراین گازهای خروجی از اگزوز نه‌تنها بر انسان بلکه بر محیط زیست اعم از محیط بیولوژی یا محیط غیر‌زنده اثرات تخریبی دارند. مهم‌ترین این اثرات عبارتند از: ١- اثر بر بهداشت و سلامت جامعه؛ ٢- تأثیر بر میزان دید رانندگان، کاهش میدان دید و افزایش سوانح ترافیکی اعم از زمینی و هوایی؛ ٣- تولید باران‌های اسیدی که تأثیر مخرب بر جنگل‌ها، بناها و محصولات کشاورزی دارد.
رانندگان با تغییر کاربری اگزوز، هم آلودگی هوا را به وجود می‌آورند و هم آلودگی صوتی. تنظیم‌نکردن موتور و احتراق ناقص در سیلندر، نتیجه عدم تنظیم و تعمیرموتور است که عده‌ای با نداشتن اطلاعات به این کار دست می‌زنند و عمدی یا غیر‌عمدی موجب آلودگی هوا می‌شوند.
برای بهبود کیفیت هوا و کنترل آلاینده‌های زیست‌محیطی ناشی از ترافیک موارد ذیل باید مد‌نظر قرار گیرد:
١. نهادینه کردن فرهنگ استفاده از حمل‌و‌نقل عمومی و وسایل انبوه‌ بر
٢. جایگزین‌کردن انرژی‌های پاک در حمل‌و‌نقل
٣. معاینه فنی خودرو به‌طور ‌منظم و تنظیم موتور در دوره‌های برنامه‌ریزی‌شده با نظارت کاردان فنی
۴. سرعت‌بخشیدن به روند خارج‌کردن خودروهای فرسوده از ناوگان حمل‌‌ونقل.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی