• خانه
  • یادداشت
  • حمایت قضایی از سرمایه گذاری مشروع
کد خبر : 77219
/ 11:47
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی

حمایت قضایی از سرمایه گذاری مشروع

در این که اقتصاد، تولید و اشتغال و بهبود مستمر فضای کسب و کار و تلاش برای رفع موانع تولید از امور کلیدی و قابل اهمیت است، شکی نیست و همواره رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) به این موضوع تاکید داشته‌اند و با لحاظ فرمایشات مولای متقیان، حضرت علی(علیه السلام) به ویژه در فرمان نامه صادره خطاب به مالک اشتر نخعی، که توصیه می‌کنند از هیچ کوششی به این قشر زحمت‌کش دریغ نورزید، بی پایه نبوده و به واقع، تجار و صنعتگران و کسبه را سربازان اقتصاد نامیده‌اند و بالندگی یک کشور به این موضوع وابسته است

حمایت قضایی از سرمایه گذاری مشروع

یادداشت سید امیر مرتضوی، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی

در این که اقتصاد، تولید و اشتغال و بهبود مستمر فضای کسب و کار و تلاش برای رفع موانع تولید از امور کلیدی و قابل اهمیت است، شکی نیست و همواره رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) به این موضوع تاکید داشته‌اند و با لحاظ فرمایشات مولای متقیان، حضرت علی(علیه السلام) به ویژه در فرمان نامه صادره خطاب به مالک اشتر نخعی، که توصیه می‌کنند از هیچ کوششی به این قشر زحمت‌کش دریغ نورزید، بی پایه نبوده و به واقع، تجار و صنعتگران و کسبه را سربازان اقتصاد نامیده‌اند و بالندگی یک کشور به این موضوع وابسته است.
فی الواقع امروز دشمن رو به تحریم اقتصادی آورده است و آن چه می‌تواند ما را در برابر آن توانمند سازد، توجه ویژه به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی خواهد بود و یکی از نکات قابل اهمیت نیز، توجه به فرمایش حضرت علی(علیه السلام) است که قبل از هرگونه اقدام، بیندیش و قبل از هر تصمیم مشورت کن.
تعدد مراجع تصمیم‌گیری از یک سو و تنوع قوانین و مقررات از سوی دیگر، بعضا نه تنها در انضباط بخشی به امور کمک نمی‌کند، بلکه موجبات سردرگمی را نیز به دنبال دارد. نمونه‌های بارز آن، صنایع محور غرب است که شکل‌گیری این واحدها و مجوزهایی که برای آن صادر شده کاملا قانونی بوده است. چون در زمان ساخت و راه‌اندازی، صنایع مذکور، خارج از محدوده شهر بوده‌اند اما به مرور زمان، قانون تغییر کرده‌است و صنایع موردنظر، در محدوده شهر قرارگرفته‌اند. حال چگونه می‌توان واحدهای تولیدی و صنعتی بی‌شمار را جابه‌جا کرد یا انتقال داد یا این که از اعطای خدمات به ایشان به بهانه این که در محدوده شهر قرارگرفته‌اند، خودداری کرد؟
با چه بهانه‌ای جلوی توسعه صنایع در محورغرب که ظرفیت بسیار خوبی برای آن وجود دارد گرفته می‌شود؟ این در حالی است که به کرات از صنعت، تولید و اشتغال و حمایت از فرمایشات مقام عظمای ولایت (مدظله العالی) سخن می‌گوییم. آیا این اشکال صنایع محورغرب است یا قوانین و مقررات متوالی با مراجع متعدد تصمیم‌گیری؟ و فرض این که قانونی تصویب شده آیا با شرایط موردنظر باید عطف به ماسبق شود یا خیر؟ و اگر باید این اتفاق بیفتد، با چه کیفیتی؟ آیا با این روش‌ها برای صاحبان صنایع، ایجاد انگیزه داشته‌ایم یا انگیزه آن‌ها را برای خدمت بیشتر به مملکت از بین برده‌ایم؟
دیگر این که اقدامات زیربنایی و اساسی باید مبتنی بر مطالعات و تحقیق و پژوهش باشد. برای اظهارات اعضای شورای اسلامی شهر خرو، با وجود قدمت ٤٠ساله سکونت، به یک باره شهرک صنعتی برای کمک به اقتصاد، تولید و اشتغال شکل می‌گیرد. به طور قطع و یقین، مشکلات زیست محیطی و آلایندگی، بهداشتی و خیلی از موارد دیگر، باید در این گونه موارد منظورنظر قرارگیرد. واقعا زندگی در کنار کارخانه‌های مذکور، سخت و نگران کننده است. حال که این تجربه را به دست آوردیم که این مدل، مدل موفقی نبوده است، چرا آن را تکرار می‌کنیم؟ باید این گونه ملاحظات را در سایر موارد، منظور نظر قرارداد.
‎شرکت کاغذ پاژ با وجود ١٦٠کارگر درحال انجام فعالیت است که دقیقا از فعالیت آن، حدود ٧سال می‌گذرد. اگر امروز مسائل زیست محیطی، آلایندگی و یا سایر موارد مرتبط بهداشتی این واحد تولیدی مطرح می‌شود، چرا تاکنون اقدامی صورت نگرفته است؟ آیا نباید حقوق مردم در کنار حقوق کارگران و صاحبان صنعت و کارآفرینی منظورنظر باشد؟
‎بدون شک اگر اقدامی نابخردانه و احساسی صورت بگیرد، مشکلات و معضلات آن را باید خود مردم تحمل کنند. بنابراین قوه قضائیه همواره به عنوان یک تکلیف ثانویه، به موضوع حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری مشروع ورود داشته و از این حیث می‌توان ادعا کرد به لحاظ سهل انگاری و انجام‌ندادن تکالیف قانونی و وظایف سازمانی بعضی از دستگاه‌ها و سازمان‌ها، به عنوان یک تکلیف ذاتی و اولیه، موضوع بروز و ظهور کرده است و درحال مدیریت است. به صورتی که رئیس کل محترم دادگستری استان، احساس تکلیف کرده و فرمایشات مقام عظمای ولایت را نصب العین قرار داده و در این حوزه، گام‌های اساسی و حمایت‌های جدی را در دستور کار قرار داده‌اند.
تشکیل ستاد پیگیری دستورالعمل اجرایی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، تشکیل کمیسیون‌های حل اختلاف حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری مشروع، تعیین نشست ویژه و تخصصی برای رسیدگی به موضوعات صنعت و کارآفرینی و تعاون و انجام بازدیدهایی میدانی از واحدهای تولیدی -صنعتی به صورت مستمر و منظم، تشکیل کمیسیون‌هایی با عناوین صیانت از قوانین و مقررات، پیشگیری از بحران واحدهای صنعتی و تولیدی، دستور اکید به حوزه‌های قضایی مبنی بر مدیریت قضایی پرونده‌های مرتبط با صنعت، استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف تخصصی در حوزه صنعت، نشست‌های تخصصی با فعالان اقتصادی، مقامات دولتی و غیردولتی مرتبط و... از ماموریت‌هایی است که از سوی مقامات قضایی درحال پیگیری است و معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم، براساس همین رسالت امور را دنبال می‌کند.‌‌‌‌‌
حضور در شهرستان نیشابور و پس از آن شهر خرو و بازدید از واحد تولیدی کاغذ پاژ در مورخه٢٨/۱/۱۳۹۶ و انجام مصوبات هشتگانه با لحاظ نمودن حقوق مردم و شهروندان و در کنار آن، توجه به حقوق کارگران و کارآفرینان، در همین راستا است. همچنین برگزاری جلسات تکمیلی برای رفع دغدغه‌ها و نگرانی‌های مردم، به ویژه درباره کاغذ پاژ در مورخه٩/۸/۱۳۹۶ و تاکید بر اجرایی و عملیاتی کردن مصوبات هشتگانه به همین منظور است. البته جا دارد از همراهی و مشارکت اثرگذار استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت، شرکت شهرک‌های صنعتی، سایر همکاران محترم قضایی و اجرایی و امنیتی در شهرستان نیشابور و شهر خرو تقدیر و سپاس به عمل آید. اکنون این سوال وجود دارد که این نگرانی و دغدغه را چه کسی به وجود آورده است؟ و چه کسی باید جور آن را امروز بکشد؟ بدون شک انجام مطالعات و تحقیق و پژوهش و پس از آن اقدام، توجه به کار جمعی و مشارکتی، اعتقاد و باور به اقدامات پیشگیرانه و از طرفی پیشگیری از اجرای قوانین و مقررات متناقض و متغایر و دست و پا گیر، تصویب آن با اتخاذ راهکارهای مناسب و استانداردسازی مراجع تصمیم‌گیری می‌تواند در این مقوله‌ها موثر باشد.
بالاخره باید تدبیر کرد و اندیشید، باید گام‌های استوار و محکم برداشت. باید تلاش کنیم باری به دستگاه قضایی اضافه نکنیم.
باید دغدغه‌های مردم و نگرانی‌های ایشان را کاهش دهیم. اجرای دقیق مقررات و انجام تکالیف و وظایف قانونی به موقع و به هنگام، یک صدایی در بین مسئولان، هم افزایی و هماهنگی بیشتر در اجرای ماموریت‌ها، اعطای خدمات مناسب به مردم و اجرای دقیق مصوبات و درنهایت اقدام برای رفع نگرانی‌ها باید در دستور کار همه مدیران باشد.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی