کد خبر : 77307
/ 09:58
کاهش ۴۴ درصدی بارندگی تمام استان را در شرایط خشک‌سالی قرار داده است؛

در انتظار یک قطره باران

زهرا اسکندریان- پاییز خشک و گرم امسال هم به ماه آخر رسید و مشهد تنها یک بار رنگ باران را به خود دیده است. همین بارانی که هفته گذشته بارید وخیابان‌ها را خیس کرد، ماشین‌ها و آدم‌ها را شست و آلودگی را حداقل برای یک هفته از مشهد دور کرد.

در انتظار یک قطره باران

مهر برای مشهد با سرمای شدید شروع شد اما این سرما یک هفته بیشتر دوام نیاورد و بعد از آن خورشید ملایم همه روزه مهمان کوچه‌ها و خانه‌ها بود. این موضوع در حالی‌است که هنوز هم کارشناسان پیش‌بینی آب و هوا برای هوایی معتدل را برای هفته آینده مشهد پیش‌بینی کرده‌اند اما از طرفی این احتمال نیز وجود دارد که در آذرماه شاهد بارش باران
باشیم.
«کاهش باران به حدی بوده‌است که استان مقام اول را در کسری سفره‌های آب به خود اختصاص داده است.» این را دبیر کمیته تحقیقات شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در گفت‌وگو با شهرآرا اظهار می‌کند. احمد قندهاری ادامه می‌دهد: متاسفانه با وجود تلاش‌های فراوان برای مدیریت منابع آب زیرزمینی، به علت برداشت‌های خارج از توان در دشت‌ها، شرایط آب زیرزمینی در استان مطلوب نبوده و خراسان رضوی از لحاظ میزان حجم برداشت از منابع آب زیرزمینی مقام چهارم و از نظر کسری مخزن، مقام اول را در کشور دارد.
وی با بیان اینکه بارندگی امسال به میزان ٢.۶ میلی‌متر بوده که این مقدار نسبت به سال گذشته ۴۴ درصد و نسبت به متوسط درازمدت ٨٧ درصد کاهش داشته است، یادآور می‌شود: براین اساس تمام استان در شرایط خشک‌سالی قرار دارد.
قندهاری درباره وضعیت منابع آب شرب بیان می‌کند: با توجه به اینکه هنوز در ابتدای سال آبی هستیم پیش‌بینی برای تابستان سال آینده مشکل است اما به طور کلی باید با توجه به شرایط خاص مشهد و حضور جمع کثیری از زائران در این کلان‌شهر، صرفه‌جویی سرلوحه همه فعالیت‌ها قرار گیرد.
دبیر کمیته تحقیقات شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی درباره بالاآمدن آب آبهای زیر زمینی در مشهد می‌گوید: با توجه به کاهش بارش‌ها و طبق اندازه‌گیری ماه جاری در برخی نقاط شهری مشهد شرایط تراز آب زیرزمینی مناسب بوده و بالاآمدگی به طور متوسط در شهر مشاهده نمی‌شود.
 
کاهش بارندگی در سال زراعی جدید
کاهش بارندگی تنها شامل حال مشهد نبوده و در برخی شهرستان‌های استان از شروع فصل زراعی تاکنون هیچ بارشی به ثبت نرسیده‌است. رئیس اداره تحقیقات هواشناسی خراسان رضوی در این باره به شهرآرا می‌گوید: بارش‌ها امسال و به ویژه‌از زمان شروع فصل زراعی نگران کننده شده به طوری که از اول مهرماه تاکنون شهرهای بردسکن، تایباد، سبزوار، کاشمر، گناباد، بجستان و رشتخوار بدون بارش بوده‌اند.
سید جواد رسولی ادامه می‌دهد: در این مدت، میزان بارش مشهد ۶.۴ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۴.٧ میلی‌متری بوده افزایش داشته است. اما با این حال میانگین بارش در خراسان رضوی از ابتدای مهرماه تا کنون نسبت به سال گذشته با کاهش ٠.۴ میلی‌متری روبه‌رو بوده
است.
وی با بیان اینکه بیشترین بارش در پاییز امسال مربوط به کلات با ٢١.٣ میلی‌متر است، اظهار می‌کند: متوسط بارش در استان در این مدت زمان ۴.۶ میلی‌متر و در سال گذشته ۵ میلی‌متر اندازه‌گیری شده‌است.
 
خراسان رضوی گرم‌تر از پارسال
رسولی درباره آمار افزایش دما در خراسان رضوی یادآور می‌شود: میانگین دما در مشهد از ابتدای مهرماه تا کنون ١۶.۴ درجه سانتی‌گراد بوده که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ١.١ درجه سانتی‌گراد افزایش داشته است. این در حالی‌است که میانگین دمای استان در این مدت زمان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ٠.٨ درجه سانتی‌گراد افزایش داشته است.
رئیس اداره تحقیقات هواشناسی خراسان رضوی اضافه می‌کند: بیشترین میانگین دما در بردسکن با ٢٠.۶ درجه سانتی‌گراد در پاییز امسال به ثبت رسیده‌است.

اشتراک گذاری
نظرات شما
امیر
10:43 1 0 پاســخ به ایــن نظــر

غیر از شهرهای شمالی تمام ایران وضعیت خشکی و بی بارشی را دارد طی می نماید به امید روزهای پربارش خداوند برکاتش را نازل نماید

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی