کد خبر : 77321
/ 08:12
شهردار مشهد مقدس در بازدید از بافت‌ تاریخی منطقه ثامن تأکید کرد؛

ترميم و بازسازی خانه های تاريخی و بازار فرش

قاسم تقی‌زاده‌ خامسی در بازدید از بناها و خانه‌های تاریخی منطقه ثامن گفت: در این بازدید، بسیار متأسف شدم زیرا دیدم هیچ اثری از آن بافت قدیم مشهد در اطراف حرم مطهر که اتفاقا محل سکونت خودم نیز در دوران گذشته بوده است وجود ندارد.

ترميم و بازسازی خانه های تاريخی و بازار فرش

شهردار مشهد مقدس گفت: بازار فرش باید با مشارکت فرش‌فروشان و کسبه تثبیت و بازسازی شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، قاسم تقی‌زاده‌ خامسی در بازدید از بناها و خانه‌های تاریخی منطقه ثامن گفت: در این بازدید، بسیار متأسف شدم زیرا دیدم هیچ اثری از آن بافت قدیم مشهد در اطراف حرم مطهر که اتفاقا محل سکونت خودم نیز در دوران گذشته بوده است وجود ندارد. وی افزود: به هر حال، این اتفاق -چه بر اثر جهل و چه دانایی- قبل از انقلاب افتاده است و تقریبا اکثر ساختمان‌های بافت قدیم اطراف حرم مطهر خراب شده است.
 
اثری از بافت تاریخی اطراف حرم مطهر باقی نمانده است

تقی‌زاده خامسی با اشاره به اینکه در همه‌جای دنیا بافت قدیمی شهرها حفظ می‌شود و از این بافت برای جذب توریست استفاده می‌شود ادامه داد: دیگر چیزی از بافت‌ تاریخی در اطراف حرم مطهر باقی نمانده است که ما بخواهیم آن را حفظ کنیم. همه خانه‌ها و بناهای تاریخی یا خراب شده‌اند یا در حال تخریب‌اند اما تأکید می‌کنم که آثار قدیمی مانده را باید ترمیم و بازسازی و نگهداری کنیم.
وی با بیان این مطلب که مدیر‌کل میراث فرهنگی خراسان رضوی در موضوع خانه‌های تاریخی با شهرداری مشهد همفکری خوبی دارد خاطرنشان کرد: تأکید من در این حوزه بر سه محور استوار است که اولین محور تثبیت و بازسازی بازار فرش می‌باشد.

108246.jpg
 
بازسازی بازار فرش با مشارکت کسبه و شهرداری مشهد

شهردار مشهد مقدس بیان‌ کرد: دراین‌باره با کسبه بازار فرش‌فروشان صحبت شد. شهرداری حاضر است سهم خود را در این موضوع پرداخت کند اما بازاریان نیز باید سهم خود را برای انجام این بازسازی بپردازند زیرا هیچ بازسازی‌ای در بافت فرسوده و بافت قدیمی را بدون مشارکت مردم موفق نمی‌دانم و منجر به شکست خواهد شد.تقی‌زاده خامسی گفت: در مرحله دوم نیز قرار شد بناهایی را که میراث فرهنگی شناسایی کرده و به ثبت رسانده است با مشارکت شهرداری و میراث فرهنگی بازسازی و خریداری کنیم یا امتیاز لازم را در اختیار مالکان این بناها قرار دهیم تا کار بازسازی را انجام دهند.
 
برنامه جامع شهرداری مشهد برای بازدید مردم از خانه‌های تاریخی

وی افزود: در حال حاضر، ١۴ اثر در اطراف حرم مطهر وجود دارد که از بخشی از آن‌ها امروز بازدید شد. بازسازی این بناها در دستور کار قراردارد تا بتوانیم بعد از بازسازی، نسبت به فعال‌سازی این بناها و خانه‌های تاریخی نیز اقدام کنیم زیرا اگر یک بنای تاریخی بازسازی شود اما از آن بازدید نشود و کسی از وجود آن مطلع نباشد، کار درستی نیست.
تقی‌زاده‌ خامسی درباره خانه‌های تاریخی بازسازی‌شده از سوی شهرداری مشهد نیز گفت: شهرداری مشهد تاکنون چند خانه تاریخی را بازسازی کرده است که به‌زودی برنامه جامع و مفصلی برای آن‌ها خواهیم داشت تا مردم از این بناهای تاریخی بازدید کنند.
 
واگذاری بناهای تاریخی به هنرمندان

وی ادامه داد: این بناها در اختیار هنرمندان، روزنامه‌نگاران، خطاطان، خوش‌نویسان و ... قرار می‌گیرد تا به دست خود آن‌ها نیز نگهداری شود، مشابه کاری که قبلا در تهران انجام دادیم و این‌گونه مکان‌ها را به محلی برای گپ و گفت برای مردم تبدیل کردیم.
شهردار مشهد مقدس با اشاره به وجود برخی بناهای تاریخی در حال فرو ریختن در اطراف حرم مطهر تصریح کرد: باید فکری جدی برای این‌گونه مکان‌ها که کسبه نیز در آن مشغول فعالیت‌اند انجام داد تا در آینده دچار مشکل نشویم. باید فکری جدی و آنی برای این موضوع اندیشید. در این مورد نیز مقرر شده است شهردار منطقه ثامن طرح‌های لازم را ارائه نمایند.
 
تشکیل کمیته بررسی نمای ساختمان در منطقه ثامن

تقی‌زاده خامسی محور سوم موردتأکید خود در بازدید امروز را بحث نمای ساختمان‌ها در اطراف حرم مطهر مطرح کرد و افزود: باید نمای ساختمان‌های اطراف حرم مطهر با فضای حرم رضوی سازگاری داشته باشد. شهردار منطقه ثامن نیز در این بازدید دوباره بر این موضوع تأکید کرد.وی بیان کرد: برخی از ساختمان‌هایی که ساخته شده‌اند نمای خیلی خوب و برخی نمای خیلی بدی دارند ولی در کل، دیگر نمی‌توان کاری برای نمای این ساختمان‌ها انجام داد. تأکید دارم کمیته‌ای تشکیل شود تا نمای ساختمان‌های در حال ساخت و حتی نیمه‌کاره بررسی شود و به صاحبان این ساختمان‌ها توصیه شود نمای بنای خود را سازگار با حرم مطهر رضوی طراحی و اجرا کند.در این بازدید، شهردار مشهد با همراهی محمدرحیم رهنما، مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، بختیاری، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، و نعمتی، شهردار منطقه ثامن، از بناهای تاریخی همچون بازار فرش، خانه داروغه، خانه توکلی، خانه امیری، خانه بلخاسب و بازار عزیزا...اف دیدن کردند.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی