کد خبر : 77333
/ 11:54
حل معضل 20 ساله ساکنان شهرک امام هادی(ع)؛

مسیر کندروی بزرگراه آزادی با جابه‌جایی کارخانه پپسی بازگشایی شد

خوشبختانه با پیگیری صورت گرفته و بازگشایی این مسیر از 3 متر به 35 متری افزایش پیدا کرد و همچنین تعریض خیابان ضلع شمال کارخانه علاوه بر تسریع در عبور و مرور، تامین ایمنی عابران پیاده موجب ارائه خدمات مناسب‌تر شهری به محدوده مورد نظر شد که و در حال حاضر معبر احداث و در دست بهره‌برداری است.

مسیر کندروی بزرگراه آزادی با جابه‌جایی کارخانه پپسی بازگشایی شد

ورودی شهرها به‌ عنوان یکی از فضاهای شهری و مفصل اتصال‌دهنده‌ فضای طبیعی خارج و فضای مصنوعی داخل شهر عمل می‌کند؛ توسعه‌ بی‌رویه شهرها و توجه نکردن به الگوهای توسعه‌ فضایی مناسب باعث ایجاد ضعف در شکل و محتوای فضاهای ورودی شهرها شده و این فضاها را دچار مشکلات و نابه‌سامانی‌های متعدد کرده که در این راه ممانعت از گسترش این معضل در این عرصه‌ها مستلزم اتخاذ تدابیر ویژه و راه‌گشا است.
به گزارش شهرآراآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، بزرگراه آزادی به عنوان یکی از ورودی‌های شهر مشهد و مسیر عبوری خودروهای سنگین به دلیل قرارگیری شهرک صنعتی در آن نقش بسیار مهمی در کاهش ترافیک شهر از سمت غرب دارد لذا لزوم تسهیل عبور و مرور با اجرای طرح‌های مختلف ترافیکی و عمرانی در آن به شدت احساس می‌شد.
با توجه به این مهم طرح ساماندهی بزرگراه آزادی از تیرماه سال 94 آغاز شد و امروز شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در این طرح هستیم که نمونه آن آسفالت مسیر بزرگراه و احداث مسیر کندرو است.
مسیر کندروی این بزرگراه نقش بسیار مهمی در کاهش ترافیک مسیر اصلی دارد لذا احداث آن توانسته از بار ترافیکی در ساعات پیک ترافیک بکاهد. البته هنوز تنها بخشی کوچکی از ادامه مسیر لاین کندروی این بزرگراه به دلیل معارضات باقی مانده است.
یکی از موفقیت‌های شهرداری در طرح ساماندهی بزرگراه آزادی بازگشایی مسیر لاین کندرو شهرک امام هادی(ع) بود که به دلیل معارض بودن کارخانه پپسی بالغ بر 20 سال برای شهروندان و ساکنان آن نقطه مشکلات فراوانی ایجاد کرده بود اما امروز بعد از گذشت سال‌ها مسیر در آستانه بازگشایی است که این خود مشکلات ترافیکی به وجود آمده را حل می‌کند.
حل مشکل 20 ساله
در این راستا مدیر ساماندهی بزرگراه آزادی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: سال‌های زیادی بود که اهالی و ساکنان کوی سعادت و شهرک امام هادی(ع) به دلیل قرارگیری کارخانه پپسی در مسیر خیابان سعادت و کندروی بزرگراه آزادی با مشکلات فراوان روبه‌رو بوده‌اند.
محمدناصر خطیب بیان کرد: همچنین وجود این کارخانه سبب شده بود تا ضلع پشت معبر 35 متری به یک معبر 3 متری تبدیل شود و این امر موجب بروز حوادث زیادی در طول این سالیان شده بود.
وی تصریح کرد: از سال گذشته تلاش‌های زیادی برای رفع این معضل انجام شده بود اما از آنجایی که قبلا برای این ملک گواهی پایانکار صادر شده بود باید برای عرصه در مسیر و رعایت عقب‌نشینی، جبران خسارت برای مالکان صورت می‌پذیرفت که به دلیل عدم تامین اعتبار در سنوات گذشته این امر میسر نشد.
مدیر ساماندهی بزرگراه آزادی تصریح کرد: طی توافق صورت گرفته با مالکان ملک موردنظر، مقرر شد جبران خسارت به صورت اعطای امتیاز پروانه احداث بنا در باقیمانده ملک صورت گیرد این امر موجب شد ضمن بازگشایی مسیر و انتقال کارخانه به شهرک صنعتی، زمینه اجرای بنای شاخص و درخور شان ورودی غرب مشهد فراهم آید.
وی ادامه داد: معبر پشت کارخانه پپسی دارای عرض 3 متر بود که همزمان مسیر عبور و مرور وسایل نقلیه و راه تردد عابران پیاده بود و به دلیل نامناسب بودن عرض همه ساله سوانح دلخراشی در این محدوده رخ می‌داد.
خطیب اضافه کرد: خوشبختانه با پیگیری صورت گرفته و بازگشایی این مسیر از 3 متر به 35 متری افزایش پیدا کرد و همچنین تعریض خیابان ضلع شمال کارخانه علاوه بر تسریع در عبور و مرور، تامین ایمنی عابران پیاده موجب ارائه خدمات مناسب‌تر شهری به محدوده مورد نظر شد که و در حال حاضر معبر احداث و در دست بهره‌برداری است.
مدیر ساماندهی بزرگراه آزادی در ادامه گفت: در مرحله اول عقب‌نشینی، معبر ضلع شمالی کارخانه بازگشایی شد و در مرحله دوم آزادسازی مسیر برای احداث کندرو در ضلع جنوب و حاشیه بزرگراه آزادی به طول 80 متر و به مساحت 2532 مترمربع با توجه به رفع معارض شرکت‌های خدماتی و پس از تخریب ساختمان قدیمی دو طبقه اداری کارخانه طی ماه جاری انجام خواهد شد.
خطیب اضافه کرد: با توجه به اینکه وجود کارخانه در گذشته مشکلات زیست محیطی ( سروصدا، آلایندگی و...) را برای ساکنان به همراه داشت، با انتقال و جابه‌جایی کارخانه به شهرک صنعتی و صدور پروانه برای این ملک در آینده شاهد احداث مجموعه‌ای متناسب با نیازهای منطقه‌ای و درجهت افزایش سطح کیفی اجتماعی و اقتصادی محدوده مورد نظر خواهیم بود.
آزادسازی 95 درصد معارضات
مدیر ساماندهی بزرگراه آزادی در ادامه گفت: در حال حاضر از میدان قائم تا بزرگراه میثاق 95 درصد معارضات آزادسازی شده که شامل کندرو و دوربرگردان غیرهمسطح است.
خطیب تصریح کرد: در فاز بعدی از بولوار میثاق تا کال زرکش برای رفع معارض در حال توافق با صنایع برای بازگشایی مسیر هستیم.
به گفته وی، در حال حاضر حدود 30 درصد مسیر بازگشایی و70 درصد باقی مانده باید آزادسازی شود.
مدیر ساماندهی بزرگراه آزادی تصریح کرد: باید 8.4 هکتار از املاک حاشیه بزرگراه آزادی در مسیر حدفاصل میثاق تا کال زرکش بازگشایی شود
خطیب در خصوص آسفالت معابر بزرگراه آزادی گفت: در سال های 94 و 95 کل مسیر باند تندرو از میدان قائم تا کال زرکش در مسیر رفت و برگشت روکش شده و به موازات احداث دور برگردان‌های غیرهمسطح مرمت آسفالت کندروها انجام و در قسمت جنوبی بعد از تکمیل کندرو و در قسمت شمالی با اجرای پروژه کانال جمع‌آوری آبهای سطحی آسفالت اساسی مسیر کندروها انجام خواهد شد.  
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی