کد خبر : 77357
/ 12:19
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد در برنامه کتابگردی گفت

نهاد کتابخانه‌ها در قبال سیاست‌های شهرداری پاسخگو نیست

کوچک‌زاده- معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد در ادامه طرح کتابگردی، در مجموعه «پردیس کتاب» مشهد حاضر شد و گفت: در ایران و مشهد تعداد زیادی ناشر وکتاب‌فروشی وابسته به نهادهای دولتی داریم که در موقعیت‌های مکانی خوبی قرار گرفته‌‌اند اما عملا یا زیان‌ده هستند یا با دریافت یارانه، فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

نهاد کتابخانه‌ها در قبال سیاست‌های شهرداری پاسخگو نیست

شهریار آل‌شیخ در گفتگو با شهرآراآنلاین بیان کرد: کتاب‌فروشانی هم در مشهد، بدون گرفتن یارانه از نهادها و حتی پرداخت تعرفه‌های تجاری، بسیار موفق عمل کرده‌ و با مردم ارتباط خوبی گرفته‌اند. مجموعه پردیس کتاب از همین مجموعه‌هاست.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد با بیان اینکه در مشهد ظرفیت ایجاد فروشگاه‌های بزرگ کتاب این‌چنینی وجود دارد، اظهار کرد: توسعه جمعیت شهری مشهد به سمت غرب این شهر است و کمبود فضای کتاب‌فروشی در این منطقه و ترافیک کم آن، ما را به احداث فضاهای فرهنگی در این محدوده از شهر ترغیب کرده است. اما برای شرق مشهد که کم‌برخوردارتر است، ایجاد مجموعه‌های متنوع در تعداد بیشتر اما کوچک‌، مناسب به‌نظر می‌رسد.

رکود بازار گلستان؛ نتیجه مداخله ناموفق شهرداری
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد با نقد نگاه‌های حمایتی دولت از مسائل فرهنگی گفت: متأسفانه چیزی که در کشور باعث بی‌توجهی به موضوعات فرهنگی و به‌ویژه رکود بازار خرید و مطالعه کتاب شده است، انتظار حمایت‌های دولتی است. مثلا در حوزه کتاب با دستکاری در بازار و مدل تقاضا و روابط مردم با نشر، مفاهیم کیفی را به کمی تبدیل کرده‌ایم. اینگونه است که مثلا ناشری که بیشترین چاپ کتاب را دارد، بیشترین سهمیه را می‌گیرد و حجم زیادی کتاب بدون محتوا وارد بازار می‌شود و رقابتی بی‌محتوا بین ناشران شکل می‌گیرد.
آل شیخ اظهار کرد: بهترین حمایت دولت در حوزه فرهنگ این است که نه در حمایت از مجموعه‌ها مداخله کندو نه مانع از شکوفایی استعدادها شود. این حمایت با دراختیارقراردادن تسهیلات و امکانات در ساختار و فیزیک مجموعه‌های فرهنگی میسر می‌شود؛ نه دخالت در محتوای کار آن‌ها.
این مقام مسئول در این باره به مجموعه «بازار کتاب گلستان» مشهد، اشاره کرد و گفت: رکود حاکم بر این بازار، نتیجه تجربه ناموفق مداخله‌های شهرداری در محتوای موضوع‌های فرهنگی است. واگذاری‌ این مجموعه به تعاونی ناشران و دریافت رقم بسیار ناچیز از کتاب‌فروشان، تجربه‌ای شکست‌خورده به بار آورد. شاید اگر شهرداری با برگزاری مزایده، این فضا را به بخش خصوصی واگذار می‌کرد، نتایج بهتری می‌گرفت.
نهاد کتابخانه‌ها اثربخش نبوده است
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد درباره تأثیرگذاری نهاد کتابخانه‌‌های مشهد در افزایش فرهنگ مطالعه بین مردم گفت: در 30سال گذشته ندیده‌ایم که در مشهد کتابخانه یا قرائت‌خانه‌ای تاثیرگذار ایجاد شده باشد. با اینکه نهاد کتابخانه‌ها از بودجه عمومی شهرداری استفاده می‌کند، در قبال سیاست‌های شهرداری پاسخگو نیست و عملکرد اثربخشی هم نداشته است.
او افزود: ما در فرهنگسرا و خانه فرهنگ‌های محله شهرداری این ظرفیت را داریم که در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی ورودکنیم و به فعالیت بپردازیم. در این بین، منطقی است بودجه‌ای که به نهاد کتابخانه‌ها می‌دهیم در مجموعه‌های فرهنگی شهرداری به‌کار ببندیم.
بدون هنر به ماشین تبدیل می‌شویم
آل شیخ درباره طرح کتابگردی و دلیل مشارکت خود در این برنامه گفت: تمام کسانی که به طرح کتابگردی پیوستند، دلایل شخصی داشتند. درواقع به‌اندازه تمام کتاب‌خوان‌ها، دلیلی برای انگیزه‌ مطالعه‌ وجود دارد.
او افزود: هنر، نگاه متفاوت به زندگی ایجاد می‌کند. آن هم توجه به تمام اقسام هنر از موسیقی و سینما گرفته تا تئاتر و حتی در رفتن به یک گالری. همه این‌ها، وجوه معنوی و ادراکی انسان را بالا می‌برد و روی تعامل‌های ما در اجتماع تأثیر می‌گذارد. بدون توجه به فرهنگ و هنر به ماشین تبدیل خواهیم شد.

خانوادگی در فضاهای فرهنگی حاضر شویم
اما معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد نیز با حضور در پردیس کتاب، درباره طرح کتابگردی گفت: اگر شهروندان به همراه خانواده‌های خود در فضاهای فرهنگی حاضر شوند، حرکت ترویجی خوبی صورت می‌گیرد.
هادی بختیاری افزود: ما با حضور در این برنامه، فقط به کتاب‌فروشان روحیه می‌دهیم؛ آن‌ها در این وضعیت نابه‌سامان اقتصادی برای تولید و توزیع کتاب زحمت می‌کشند.
بختیاری درباره ویژگی‌های مجموعه پردیس کتاب هم گفت: انجام کارهای فرهنگی همیشه خوب است؛ به‌شرط اینکه محکم و تمیز انجام شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد افزود: پردیس کتاب به آبروی فرهنگی مشهد تبدیل شده است. از طرفی اینجا را باید مجتمع فرهنگی بدانیم. مجموعه‌ای که کتاب را محور قرار داده است اما پاتوق‌های فرهنگی و رویدادهای دیگر نیز برگزار می‌کند. بنده به عنوان شهروندی مشهد از خانواده رجب‌زاده تشکر می‌کنم.
وی ادامه داد: 21سال پیش و از دوران دانشجویی، مشتری ثابت کتاب‌فروشی امام بوده‌ام و کتاب‌هایی در حوزه فلسفه، فلسفه دین و علوم اجتماعی از این مجموعه خریداری می‌کردم.
بختیاری افزود: شیرین‌ترین خاطره من از این مجموعه، تخفیف‌های خوبی بود که حاج آقای رجب‌زاده می‌دادند. مثلا برای کتاب 40هزار تومانی، 10هزار تومان تخفیف می‌دادند. از طرفی، کتاب‌فروشی امام، پاتوق افراد فرهنگی بود. بعدازظهرهای 5شنبه این افراد بیشتر حاضر می‌شدند و من از بودن در این فضا و گفتگوهای فرهنگی لذت می‌بردم.  
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی