کد خبر : 77416
/ 12:13
اهالی مهرگان درباره شورای اجتماعی محله‌شان چه نظری دارند؟

اعضای شورا رابطه چندانی با مردم ندارند

وقتی با شهروندان شهرک مهرگان درباره شورای اجتماعی محله‌شان صحبت می‌کنیم، اولین چیزی که به‌زبان می‌آورند این است که اصلا اعضای شورای اجتماعی را نمی‌شناسند.

اعضای شورا رابطه چندانی با مردم ندارند


 حسن مِهری به ما می‌گوید: مهرگان برخلاف محله‌های دیگر منطقه سه، چندان بزرگ نیست. همان‌طور که از اسمش پیداست شهرک مسکونی است و بیشتر مردم در اینجا همدیگر را می‌شناسند. متأسفانه در طول این چند سال ما یک بار اعضای شورای اجتماعی محله را از نزدیک ندیده‌ایم. من حداقل یکی‌دو محله از همین منطقه سه سراغ دارم که مردم رابطه نزدیکی با اعضایشان دارند و مشکلاتشان را از این طریق به گوش مسئولان شهری می‌رسانند و در برخی موارد شاهد حل شدن آن هم هستند، اما ما در شهرک مهرگان با انبوهی از مشکلات ریز‌و‌درشت مواجه هستیم که می‌شود از طریق شورای اجتماعی آن را حل کرد، ولی متأسفانه تا الآن این اتفاق نیفتاده است. دلیلش هم این است که در مهرگان افراد صاحب‌نفوذ و شناخته‌شده شهرک که از ابتدا پیگیر مسائل اینجا بودند، عضو شورا نیستند.

 شهرداری هرکسی را که دلش بخواهد عضو می‌کند
موضوع دیگری که این روزها درباره شورای اجتماعی از زبان مردم شنیده می‌شود، این است که شهرداری بی‌هیچ فراخوانی، هرکسی را که دلش بخواهد برای شورا انتخاب می‌کند. محمد مهرداد از ساکنان قدیمی شهرک بیان می‌کند: زمانی‌که شهرک افتتاح و تحویل شهرداری شد، مسئول وقت ناحیه، یک گروه را با عنوان شورای اجتماعی این محله دور هم جمع کرد که بعدها کاشف به‌عمل آمد تعدادی از این دوستان اصلا از اهالی مهرگان نیستند. متأسفانه در همان زمان فرصت طلایی پیگیری مشکلات شهرک از دست رفت، زیرا بالاخره شورای اجتماعی تاحدی وجاهت قانونی دارد و می‌شود از طریق آن به‌صورت رسمی نسبت‌به حل معضلات یک محله اقدام کرد. آن موقع خودِ مردم با نامه و انواع و اقسام استشهادیه پیگیر حل مشکلات بودند که تاحدودی حل شد. الآن هم تاجایی‌که من اطلاع دارم بیشتر مصوبات شورای اجتماعی محله مهرگان ناظر به موضوعات فرهنگی است نه زیرساخت‌های شهری.

 موضوعات مطرح‌شده در جلسه‌ها دور از واقعیت شهرک بود
مهرداد عبدلی که پیش‌از‌این خودش عضو شورای اجتماعی محله مهرگان بوده است، می‌گوید: متأسفانه بیشتر جلساتی که برگزار می‌شد، موضوعی کاملا خارج از چارچوب تعیین‌شده قبلی داشت. یکی از مشکلاتی که فکر می‌کنم هنوز هم گریبانگیر شورای اجتماعی مهرگان است، شرکت نکردن مداوم و مستمر اعضا در جلسه است. بالاخره با حضور پررنگ آن‌هاست که مسائل و مشکلات مطرح و درخصوص آن تصمیم‌گیری می‌شود. حتی جالب است که مسئول ناحیه که در چارت به‌عنوان رئیس شورا شناخته می‌شود در بیشتر جلسه‌ها حضور نداشت. کما‌اینکه بسیاری از مشکلات و مسائلی که در شورا مطرح می‌شود ناظر به مسائل عمرانی است و مسئول منطقه باید پاسخگوی آنان باشد.
   ..........................................

شهرداری: مردم افراد سرشناس محله را به ما معرفی کنند
فراخوان‌های ما از‌سوی مردم بی‌پاسخ ماند

درحالی‌که مسئول ناحیه منفصل چهار به‌عنوان رئیس شورای اجتماعی مهرگان باید پاسخ‌گوی انتقادات مردم و مسائل مطرح‌شده باشد، اما پیگیری‌ها و تماس‌های مکرر شهرآرامحله بی‌جواب ماند. برای همین سراغ دبیرشوراهای اجتماعی محلات منطقه سه رفتیم تا ابهامات این موضوع را روشن کنیم. سمیه نظری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما می‌گوید: ما در هر محله‌ای که قرار به عضوگیری برای شورای اجتماعی محلات باشد، به‌صورت گسترده فراخوان منتشر می‌کنیم. هم به‌صورت بنر در سطح منطقه و هم از طریق اعضای فعلی شورای هر محله. درباره مهرگان هم این جریان، حتی بیشتر از سایر محلات، اتفاق افتاده است و ما برای مدتی بیلبورد بزرگ اطلاع‌رسانی ابتدای شهرک را به تبلیغ شورای اجتماعی محله اختصاص دادیم. متأسفانه برخلاف سایر محلات دیگر منطقه سه، استقبال آن‌طور که انتظار می‌رفت بالا نبود. به‌همین دلیل است که الان در شورای محله مهرگان ما حدود 5جای خالی داریم. ما از این موضوع استقبال می‌کنیم که افراد صاحب‌نفوذ و سرشناس مهرگان عضو شورای اجتماعی این محله باشند اما ما هیچ مراجعه‌ای از سمت این دوستان نداشتیم، کما اینکه اگر چنین اتفاقی می‌افتاد بدون تشریفات اضافی ما آن‌ها را به عضویت شورا درمی‌آوردیم. همین الآن هم این آمادگی در مجموعه شهرداری منطقه و دبیرخانه شورای اجتماعی وجود دارد. کما‌اینکه در هفته‌های آینده حتما مجدد فراخوانی اختصاصی برای شورای اجتماعی مهرگان در سطح این محله نصب خواهیم کرد.

انتخاب مستقیم اعضا ازسوی شهرداری منطقه کاملا منتفی است
نظری در ادامه با منتفی دانستن انتخاب مستقیم اعضا توسط شهرداری منطقه بیان می‌کند: بعد از فراخوان و مراجعه شهروندان متقاضی برای عضویت در شورای اجتماعی، دوستان یکی‌دو بار به‌عنوان میهمان به جلسات دعوت می‌شوند تا هم آشنایی‌شان با محله و مشکلاتش مورد ارزیابی قرار بگیرد و هم اینکه ببینیم اصلا توانایی شرکت و حضور منظم در جلسات را دارند یا نه. پس از آن هم ما در شهرداری منطقه، دوستان را گزینش می‌کنیم و بعد به‌عنوان عضو رسمی شورای اجتماعی معرفی می‌کنیم. در هیچ محله‌ای این اتفاق نیفتاده است که خودِ شهرداری و دبیرخانه شورا مستقیما و بدون‌توجه به افراد ثبت‌نام کرده در نواحی، اقدام به انتخاب افراد برای شورای اجتماعی محله کنند.
وی می‌افزاید: این نکته را هم اضافه کنم، اعضایی که درشورای اجتماعی محلات حضور غیرمستمر داشته باشند و مدام در جلسات غایب باشند، حذف خواهند شد. در همین شورای اجتماعی محله مهرگان و یکی‌دو محله دیگر این اتفاق افتاده است و فرد جدیدی جایگزین شده است.

دستور‌جلسه‌های یک سال شورا را اعضا مشخص کرده‌اند
«خود اعضای شورای اجتماعی محلات دستور جلسه‌های یک سال را تعیین کردند». این را نظری می‌گوید و بعد ادامه می‌دهد: برای اولین بار ما در خردادماه از همه اعضای شورای اجتماعی محلات دعوت کردیم که در یک جلسه کارگروهی حضور پیدا کنند و با هم‌فکری همدیگر و باتوجه به اولویت‌های محله‌ای که در آن زندگی می‌کنند، دستور‌جلسه‌های یک سال را خودشان مشخص کنند. بسیاری از محله‌ها معضلات مهمی که اتفاقا دردِ اهالی آنجا بود را به‌عنوان کار‌ویژه انتخاب کردند و همین الآن درحال پیگیری و رفع آن هستند. شاید اگر آن دوستانی که در محله مهرگان سرشناس هستند و بیشتر از بقیه به مشکلات شهرک واقف هستند، عضو شورا بودند، جنس مصوبات، دستور‌جلسه‌ها و حتی پیگیری‌ها متفاوت بود.
نظری در ادامه می‌گوید: الآن بسیاری از شهروندان محله‌های دیگر منطقه سه مشکلاتشان را از طریق شورای اجتماعی محله به گوش شهرداری و یا دیگر سازمان‌ها می‌رسانند. به‌عنوان نمونه اهالی محله مهرمادر از همین‌راه با اتوبوس‌رانی مکاتبه کردند و مشکلشان را درمیان گذاشتند یا اهالی رسالت به این شیوه با شرکت آب‌و‌فاضلاب مذاکره کردند تا اجرای طرح اگو را به تعویق بیندازند؛ به این دلیل که اعضای آن شورا جزو سرشناسان محلی هستند. من باز هم می‌گویم که اگر مردم در شهرک مهرگان کسی را سراغ دارند که جزو صاحب‌نفوذهای آن محله است، آن را به ما معرفی کنند تا ما خودمان با ایشان ارتباط برقرار کنیم و به‌عنوان عضو از حضورشان در جلسات شورای اجتماعی استفاده کنیم. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی