کد خبر : 77430
/ 10:23
با ایزوله شدن مسیر خط ٣ بی‌آرتی ، سرعت حمل‌و نقل عمومی در خیابان‌های توحید و شیرازی افزایش قابل ‌توجهی پیدا کرده‌است؛

خط ویژه برای مردم

ایزوله‌شدن بخشی از مسیر ٣٠کیلومتری خط٣ بی‌آر‌تی، علاوه‌بر کاهش چشمگیر تردد خودروهای شخصی سبب شده سرفاصله رسیدن اتوبوس به ایستگاه‌ها نیز کاهش یابد که این موضوع با رضایت‌مندی شهروندان رو‌به‌رو بوده است.

خط ویژه برای مردم

عادل افتخاری- فاز نخست خط٣ تندرو اتوبوس‌رانی مشهد هم‌زمان با روزهای پایانی ماه صفر کلید خورد تا ضمن اجرای مصوبه شورای عالی ترافیک کشور، زمینه توسعه حمل‌ونقل عمومی فراهم شود. اگرچه کمیسیون‌های تخصصی حوزه ترافیک در سطح ملی و شهری بارها مهر تأیید خود را پای اجرای این پروژه نشانده‌اند، اما مدیران گذشته شهری با مصلحت‌سنجی هر بار از کلیدزدن آن شانه خالی می‌کردند. با همه این‌ها، در دوره جدید مدیریت شهری توسعه حمل‌ونقل عمومی به‌عنوان یک اولویت در دستورکار قرار گرفت تا بلکه افسار لجام‌گسیخته آلودگی هوای مشهد مهار شود. در همین مدت کوتاه، ایزوله‌شدن بخشی از مسیر ٣٠کیلومتری خط٣ بی‌آر‌تی، علاوه‌بر کاهش چشمگیر تردد خودروهای شخصی سبب شده سرفاصله رسیدن اتوبوس به ایستگاه‌ها نیز کاهش یابد که این موضوع با رضایت‌مندی شهروندان رو‌به‌رو بوده است.
شهردار مشهد نیز چندی پیش از راه اندازی دو پارکینگ با ظرفیت ۴ هزارخودرو در چهارراه ابوطالب و میدان شهدا به منظور رفاه شهروندان ورفع بخشی از مشکلات ساکنان خیابان توحید خبر داد.
 
کاهش سرفاصله سرویس‌دهی به ٨دقیقه
به‌گفته معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد، سرفاصله سرویس‌دهی ناوگان اتوبوس‌رانی در مسیر خط٣ بی‌آرتی از ٢۵دقیقه به ٨دقیقه کاهش یافته است.وحید برکچی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا افزود: روزانه ٧٠ تا ٨٠هزار نفر از شهروندان مشهدی و زائران با استفاده از خط٣ بی.آر.تی جابه‌جا می‌شوند؛ درحالی‌که اگر قرار بود همین تعداد مسافر با استفاده از خودروهای شخصی جابه‌جا شوند، بیش از ١٧هزارو۵٠٠ خودرو به بار ترافیکی شهر تحمیل می‌شد. وی بیان کرد: معابر هسته مرکزی شهر باید بر روی خودروهای شخصی محدود شود و سهم بیشتری به حمل‌ونقل عمومی که مخاطبان بیشتری دارد، اختصاص یابد. معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد ادامه داد: در تمام کشورهای دنیا ورود خودروهای شخصی به هسته مرکزی شهر با محدودیت‌هایی همراه است؛ زیرا این کار به نفع مخاطبان سیستم حمل‌ونقل پاک است.
وی به انتقاد برخی کسبه به‌دلیل جداسازی خطوط ویژه اتوبوس‌رانی در خیابان توحید و شیرازی نیز اشاره کرد و افزود: به‌دلیل کم‌شدن عرض معبر، بار ترافیکی خیابان توحید و شیرازی افزایش یافته است؛ اما باید توجه داشت که رفاه ٨٠هزار نفر از مسافران خط٣ بی.آر.تی نیز اهمیت زیادی دارد.برکچی افزود: استفاده از خودروهای شخصی معضلی است که باید برای رفع آن چاره‌اندیشی کرد؛ زیرا تک‌سرنشینی و تردد خودروهای شخصی در همه کشورها یک مشکل ترافیکی محسوب می‌شود.
 
سرویس‌دهی به ٨٠هزار نفر در خط٣ بی‌آر‌تی
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد نیز به برخی از دستاوردهای اجرای فاز نخست خط٣ بی‌آر‌تی اشاره کرد و گفت: با ایزوله‌کردن دو کیلومتر از مسیر خط٣ تندرو، در محدوده خیابان‌های توحید و شیرازی به‌سمت حرم مطهر رضوی، سرفاصله رسیدن اتوبوس به ایستگاه به حدود دو دقیقه کاهش یافته است.علی‌اصغر نیشابوری افزود: روزانه ٨٠هزار سفر از طریق ناوگان فعال در خط٣ بی‌آر‌تی انجام می‌گیرد که با ایزوله‌سازی مسیر، این رقم به ١۵٠هزار نفر سفر افزایش می‌یابد.وی بیان کرد: اگر مسیر ٣٠کیلومتری خط٣ بی‌آر‌تی به‌ویژه در نقاط پیک ترافیک مانند تقاطع شهید رستمی و بولوار معلم ایزوله شود، می‌توان انتظار داشت که سرفاصله زمانی رسیدن اتوبوس به ایستگاه به حداقل ممکن کاهش یابد.
نیشابوری ادامه داد: زمان طی مسیر ٣٠کیلومتری خط٣ بی‌آر‌تی مشهد، در ساعات پیک ترافیک، دو‌ونیم تا سه ساعت است که با ایزوله‌شدن خط، این مسیر در یک ساعت طی خواهد شد.مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد به برخی از الزامات قانونی درخصوص توسعه حمل‌ونقل عمومی نیز اشاره کرد و گفت: براساس قانون برنامه ششم توسعه، در کلان‌شهرها، سهم حمل‌ونقل عمومی از سفرهای درون‌شهری باید به ٧٠درصد برسد که از این رقم، ۴٠درصد مربوط به ناوگان اتوبوس‌رانی است.
وی افزود: اکنون سهم ناوگان اتوبوس‌رانی از سفرهای درون‌شهری مشهد کمتر از ٢٠درصد است؛ بنابراین برای افزایش دوبرابری این میزان، چاره‌ای جز توسعه خطوط بی‌آر‌تی وجود ندارد.
نیشابوری بیان کرد: طبق قانون هوای پاک، شهرداری‌ها باید تمهیداتی را اتخاذ کنند که ضمن کاهش ناوگان اتوبوس‌رانی، تعداد جابه‌جایی مسافران افزایش یابد. برای تحقق این مهم، صرفا باید به‌دنبال توسعه خطوط بی‌آر‌تی باشیم.
 
٣۵ خودرو معادل یک دستگاه اتوبوس
وی ادامه داد: تازمانی‌که زیرساخت‌های لازم برای ترغیب شهروندان به حمل‌ونقل عمومی فراهم نشود، نباید انتظار داشته باشیم که آلودگی هوا در هسته مرکزی و دیگرنقاط شهر برطرف شود.
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد با بیان اینکه عدالت اجتماعی حکم می‌کند که به‌سمت توسعه حمل‌ونقل عمومی حرکت کنیم، گفت: متأسفانه ضریب سرنشین خودروهای شخصی در مشهد ١.۶ نفر است؛ درحالی‌که یک دستگاه اتوبوس فعال در خط بی‌آر‌تی، می‌تواند ٧٠ نفر را جابه‌جا کند.وی اظهار کرد: با توجه به اینکه ٣۵ خودروی شخصی معادل یک دستگاه اتوبوس فضا اشغال می‌کند، بنابراین معطل‌شدن مسافران ناوگان اتوبوس‌رانی در ترافیک خودروهای شخصی برخلاف عدالت اجتماعی است.نیشابوری به گلایه برخی از کسبه خیابان‌های توحید و شیرازی به‌دلیل اجرای فاز نخست خط٣ بی‌آر‌تی نیز اشاره کرد و افزود: کسبه اعلام کرده‌اند که ترافیک در این محدوده سنگین شده‌ است، درحالی‌که قضاوت دراین‌باره هنوز زود است.وی بیان کرد: تغییر الگوی سفر شهروندان براساس محدودیت‌های ایجادشده در مسیر خیابان شیرازی به‌سمت حرم مطهر رضوی کمی زمان‌بر است؛ درعین‌حال در همین مدت کوتاه، شاهد کاهش تردد خودروهای شخصی در این مسیر بوده‌ایم.
 
انتظار همراهی شهروندان را داریم
عضو کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد نیز دراین‌رابطه گفت: اجرای مسیر ویژه خط٣ بی‌آر‌تی باعث کاهش ورود خودروهای شخصی به خیابان شیرازی و در نتیجه کاهش آلودگی هوا در هسته مرکزی شهر خواهد شد.
سیدمسعود ریاضی افزود: از همشهریان انتظار می‌رود برای افزایش فرهنگ استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی در راستای تحقق خواسته‌های خود ازاین‌دست اقدامات شهرداری حمایت کنند.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی