• خانه
  • یادداشت
  • زن و ادبیات: نادیده‌گرفتن!
کد خبر : 77441
/ 10:35
زهرا عبدی

زن و ادبیات: نادیده‌گرفتن!

زن و ادبیات: نادیده‌گرفتن!

قسمت سوم- این نقص، یعنی نادیده‌گرفتن عامدانه زنان، را می‌توان به‌راحتی در شیوه‌های بازنمایی شخصیت زنان در متون ادبی نیز دنبال کرد تا ابعاد دیگر آن نیز روشن شود.
بازنمایی شخصیت زنان در متون نویسندگان زن و مرد از دوره‌های قبل آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد و نشان‌دهنده چگونگی بازنمایی شخصیت زنان در متن‌های تولیدشده است. این بازنمایی را می‌توانیم در ژانرهای مختلف ببینیم، شخصیت‌هایی که برساخته ذهن جامعه هستند و از خلال متن به زن فرمان می‌دهند که چگونه باشد و چگونه رفتار کند تا مَثَل اعلای یک زن خوب باشد.
زن در شعر، به‌قول ویرجینیا وولف، تمام صفحات دیوان‌های شعر را ازآنِ خود کرده است، اما در عمل از حیطه نقش‌آفرینی غایب است. زن در شعر‌ها در نقش معشوقی بازنمایی شده است که بهتر است همیشه جورکش و صبور و وفادار باشد. حتی مردان نیز به این معترف‌اند. شاعر معاصر افغانستانی، محمدکاظم کاظمی‌، دراین‌باره می‌گوید: از زنان در شعر استفاده ابزاری شده است.
در شعر عاشقانه همه‌چیز در یک معادله ناهمسان به مرد عاشق بستگی دارد. آنجا که وصف معشوق برایش کسل‌کننده شد مکتب «واسوخت» را راه می‌اندازد تا هرطورکه دلش می‌خواهد با این ماده خام در شعر طراحی کند.
در داستان نیز، قبل از حضور مؤثر زنان در عرصه تولید، این بازنمایی سفید و یا سیاه بود. زن در داستان مردان یا خوب است و فرشته‌گون و یا بد و اهریمنی. اما زن خوب اکثرا زنی است با شخصیت ایستا که در داستان منفعل و ستم‌دیده است، مدیریت بحران نمی‌داند، بی‌دست‌وپا و کم‌هوش است و معمولا با تلخی و اندوه می‌میرد و از صحنه خارج می‌شود. نوع دوم زنی است که شیطان‌صفت و اغواگر و نابودکننده همیشگی است، ولی بی‌دست‌وپا نیست و از هوشش درجهت بحران‌آفرینی استفاده می‌کند.اما بازآفرینی نقش زنان در آگهی‌های تجاری داستان دیگری است. آگهی‌های تجاری به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که در زمان بسیار کوتاهی بتوانند بیشترین تأثیر را روی مخاطب بگذارند؛ ساختار مؤثری در متن جامعه دارند و یک متن کاملا اجتماعی هستند. چنان‌که استفانی گرت در کتاب «جامعه‌شناسی جنسیت» تأکید می‌کند هرگز نمی‌توان به تبلیغاتی که کودکان و بزرگ‌سالان درمعرض آن قرار دارند بی‌اعتنا ماند. زنان در آگهی‌های تجاری ایران مظهر آشپزخانه هستند، با نمادهایی چون انواع روغن، رُب، ظروف آشپزی، یخچال، ماکروویو و همچنین مظهر رفت‌وروب با نمادهایی چون انواع پودرهای شست‌وشو،ماشین‌های لباس‌شویی، جاروبرقی و ... . 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی