کد خبر : 77475
/ 08:58
افزایش کاربری های فرهنگی اجتماعی بار دیگر مجاوران و زائران را به مهم ترین میدان شهر می کشاند؛

رويكرد جديد براي رونق ميدان شهدا

طرح میدان شهدا مجموعه‌ای پروژه محور با رسالت‌هایی شامل فعال‌سازی نقش مدنی میدان با توجه به سابقه و هویت آن، قالب‌سازی نقش عابر پیاده بر خودرو در محدوده میدان، روان‌سازی ترافیکی با ایجاد شریان‌های ترافیک غیرهم‌سطح و ایجاد کانون‌های خدمت‌رسانی مانند پارک‌ها، پارکینگ‌ها، پایانه‌ها و ... است.

رويكرد جديد براي رونق ميدان شهدا

سارا رنگیان- مشهد به عنوان دومین کلان‌شهر مذهبی جهان همواره پذیرای جمع کثیری از زائران آستان مقدس امام رضا (ع) بوده و در این میان میدان شهدا یکی از مراکز قدیمی شهر از لحاظ حساسیت و اهمیت پس از بافت پیرامون حرم مطهر است. طرح میدان شهدا مجموعه‌ای پروژه محور با رسالت‌هایی شامل فعال‌سازی نقش مدنی میدان با توجه به سابقه و هویت آن، قالب‌سازی نقش عابر پیاده بر خودرو در محدوده میدان، روان‌سازی ترافیکی با ایجاد شریان‌های ترافیک غیرهم‌سطح و ایجاد کانون‌های خدمت‌رسانی مانند پارک‌ها، پارکینگ‌ها، پایانه‌ها و ... است.
 
واحدهای خالی شهرداری در عرصه میدان شهدا باید تعیین تکلیف شود
به گزارش شهرآرا، محمدهادی مهدی‌نیا، عضو شورای اسلامی شهر مشهد، میدان شهدا را یکی از اصلی‌ترین گره‌های این شهر می‌داند و می‌گوید: با توجه به اهمیت این عرصه موارد و کاربری‌هایی که در آن اتفاق می‌افتد باید در راستای فعالیت‌های گذشته میدان باشد. وی ادامه می‌دهد: به دلیل رکود کلان حوزه اقتصاد،نبود محاسبات دقیق ونبود تناسب میان عرضه و تقاضا، امروز شاهد انباشتگی در زمینه احداث واحدهای تجاری هستیم.
مهدی نیا ضمن تاکید بر تعیین تکلیف واحدهایی که در اختیار شهرداری است، اظهار می‌کند: باید تمهیداتی در راستای واگذاری و یا تعیین کاربری واحدها اندیشیده شود.
وی می افزاید: شورای اسلامی شهر نیز یکی از جلسات خود در هفته‌های آتی را به گزارش طرح میدان شهدا و تعیین تکلیف واحدهای شهرداری اختصاص خواهد داد.
عضو شورای اسلامی شهر مشهد بیشترین کاربرد میدان شهدا را در زمینه رویدادهای سیاسی و مذهبی می‌داند و ادامه می دهد: جا دارد از این عرصه در موارد فرهنگی نیز استفاده شود.
مهدی نیا اضافه می‌کند: میدان شهدا قابلیت استفاده در رویدادهای اجتماعی و فرهنگی را دارد، که این موضوع موجب رونق واحدهایی خواهد شد که در این عرصه قرار دارد.
وی در ادامه می‌گوید: در راستای محقق شدن جایگاه اصلی میدان شهدا به عنوان مرکز شهر، باید نیازسنجی و مطالعات اقتصادی انجام‌شود همچنین اقتصاد فرهنگی که شهرهای فعال و زنده دنیا آن را به شدت دنبال می‌کنند نیز باید مد نظر قرار گیرد.
 
اختلاف سلیقه مدیران
سید علی عقیلی، کارشناس اقتصاد، نیز با اشاره به اینکه با رشد شهرنشینی و ساخت و ساز، نیاز به ایجاد مجتمع‌های تجاری که از ملزومات زندگی شهرنشینی است، احساس می شود، اظهار می‌کند: طبق آمار غیررسمی حدود ۴۵ درصد مجتمع‌های تجاری کشور در مشهد است که این موضوع علاوه بر فرصت، تهدید هم محسوب‌می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: اگر نتوانیم به درستی از این فضاها استفاده‌کنیم هر کدام مانند یک کشتی به گل نشسته می‌شود و ابزاری وجود نخواهد داشت که آن‌ها را از مخمصه دربیاورد.
این کارشناس اقتصادی با بیان این مطلب که استانداردهایی در دنیا برای واحدهای تجاری تعریف شده‌است، می‌گوید: در دنیا به ازای هر ٢۴ خانوار یک واحد صنفی وجود دارد حال آنکه در ایران این رقم به ازای هر هفت خانوار است و در شرایطی که ۶ برابر متوسط جهانی در کشور واحد صنفی وجود دارد، همچنان شاهد ساخت و ساز بی رویه واحد‌های تجاری در تهران و مشهد هستیم. وی با بیان این مطلب که رویکردهای فرهنگی و اجتماعی نقش بسزایی در توسعه تجاری‌سازی دارد، اظهار می‌کند: اختلاف سلیقه میان مدیران اجرایی موجب دوگانگی در شهر شده‌است و عملا در مشهد مسافران تنها زائر هستند و نباید کاری غیر از زیارت انجام دهند. عقیلی با اشاره به اینکه رویکردهای فرهنگی و اجتماعی در دنیا بر ماندگاری بیشتر زائر و توریست‌ها تاکید دارد، می‌گوید: افزایش مدت زمان اقامت زائران مزایای اقتصادی دارد که در این زمینه می‌توان به گسترش مال‌ها اشاره کرد.
وی رکود اقتصادی در بخش مسکن را عامل دیگری برای خالی ماندن واحدهای تجاری می‌داند که به سیاست‌های کلان دولت ها بازمی‌گردد.
عقیلی اصول جانمایی کسب وکار در مجتمع‌های تجاری را مهم می‌داند و می‌گوید: هدف نباید تنها پرکردن واحدها باشد بلکه باید با انجام طرح‌های علمی، این فضاها را به مشاغل مرتبط با مجتمع و موقعیت آن‌ها اختصاص داد.
 
رونق بخشی به مجتمع های تجاری میدان شهدا
وحید برجسته نژاد، مدیریت اجرایی طرح میدان شهدا،نیز درباره اهداف اجرای این پروژه می‌گوید: پروژه‌های شکل گرفته در میدان شهدا از منظر تولید نقدینگی به دو دسته انتفاعی و غیرانتفاعی تقسیم می‌شوند که بر این اساس بخش انتفاعی مورد اشاره، شامل ٢٠ درصد از مجتمع‌های محور صاحب الزمان، ۵٠ درصد از مجتمع میلاد و ۵٠ درصد از مجتمع‌های داخلی عرصه میدان است که، با توجه به نیاز و پیشرفت طرح خرج اهداف غیرانتفاعی می‌شود.
برجسته نژاد اظهار می‌کند: می‌توان گفت که موضوع رو‌نق بخشی به مجتمع‌های تجاری محدوده طرح، بحثی در حوزه مدیریت بهره برداری است و از نوع چشم اندازهای ترسیم شده برای مدیریت اجرایی طرح میدان شهدا نیست.
مدیریت اجرایی طرح میدان شهدا اضافه می‌کند: تفکر بهره برداری برای صیانت از دارایی‌های تولید شده در هنگام فروش و واگذاری باید مدنظر قرار گیرد، زیرا فروش دارایی‌ها در کارگاهی نیمه ‌کاره با ارزش واقعی صورت نخواهد گرفت و صرفه و صلاح شهرداری حکم می‌کند که تنها در صورت نیاز طرح به نقدینگی و یا تشخیص ضرورت، توسط مدیریت شهری واگذاری محصولات صورت گیرد.
وی اضافه می‌کند: برقرارکردن رویکردهای بهره بردارانه برای مجتمع‌هایی که محصول فروش زمین و پروانه و یا مشارکت هستند و مالکیت شهرداری بر آن‌ها به نوعی تام و تمام نیست، با چالش‌های جدی حقوقی روبه‌رو است.
برجسته نژاد می‌گوید: پروژه‌های ناتمامی که زمین و پروانه آن فروخته شده ‌است و البته نقدینگی حاصل از آن صرف اجرای اهداف اصلی طرح شده و اکنون شهرداری را با مجتمع‌هایی رو به رو کرده‌است که برای تکمیل یا اداره آن‌ها نمی‌تواند نقشی ایفا کند.
وی ادامه می دهد: مدیریت اجرایی طرح میدان شهدا در سراسر محدوده طرح با ساختمان‌هایی روبه‌رو است که در دوره ساخت به عنوان پروژه‌های مشارکتی با سهم الشرکه مشخص از محصول برای طرفین بنا شده و اکنون پس از بهره‌برداری، شریک سازنده بر سهم خود مالکیت حقوقی کامل دارد و ممکن است راهبردهای فروش مورد نظر شهرداری را برنتابد .
برجسته نژاد می‌گوید: مدیریت بهره‌برداری یک طرح اجرا شده خودگردان در بافت‌های فرسوده، شاید نیازمند مدیریت همه ذی‌نفعان باشد و تنها یک راهبرد در فضایی که ملاحظات تمامی شرکا در آن لحاظ شده، می‌تواند راهی به فضای رونق داشته باشد.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی