کد خبر : 77552
/ 08:49
نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد گشایش یافت؛

١٨٠هزار عنوان کتاب در پایتخت فرهنگی جهان اسلام

نمایشگاه کتاب مشهد با عنوان «نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب ناشران جهان اسلام» و «هشتمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس»، شامگاه پنجشنبه با حضور شماری از مسئولان کشوری و استانی و همچنین ناشران و علاقه‌مندان به کتاب در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد گشایش یافت.

١٨٠هزار عنوان کتاب در پایتخت فرهنگی جهان اسلام

غلامرضا زوزنی- بالاخره انتظار‌ها به سر رسید و بعد از یک سال وقفه، نمایشگاه کتاب مشهد با عنوان «نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب ناشران جهان اسلام» و «هشتمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس»، شامگاه پنجشنبه با حضور شماری از مسئولان کشوری و استانی و همچنین ناشران و علاقه‌مندان به کتاب در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد گشایش یافت.
برپایی نمایشگاه امسال به‌خاطر تقارنش با رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» رنگ‌و‌بوی ویژه‌ای گرفته بود. همچنین در آیین آغاز نمایشگاه، مهمانانی چون محمدمهدی حیدریان (معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، اشرف بروجردی (رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی)، علیرضا رشیدیان (استاندار خراسان رضوی)، قاسم تقی‌زاده خامسی (شهردار مشهدمقدس)، احسان اصولی (رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد)، هادی بختیاری (معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد)، مجید خرمی (مدیرعامل مؤسسه فرهنگی شهرآرا)، نماینده منطقه‌ای آیسسکو، سفیر الجزایر، وزیرمختار کشور الجزایر، وزیرمختار عمان، سفیر تاجیکستان، مدیر فرهنگی مؤسسه اکو حضور داشتند.
 
١٣۵ برنامه از ١٧٠ برنامه فرهنگی انجام شده است
در این مراسم، سیدسعید سرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، با بیان اینکه برپایی نمایشگاه «ناشران جهان اسلام»، آخرین گام فرهنگی سال ٢٠١٧ است، تصریح کرد: از مجموع ١٧٠ برنامه فرهنگی‌ای که برای بزرگداشت پایتخت فرهنگی جهان اسلام به آیسسکو اعلام کرده بودیم، ١٣۵ برنامه تا امروز انجام شده‌ و نمایشگاه کتاب هم آخرین برنامه‌ای است که در سال ٢٠١٧ برگزار می‌شود. مدیرکل ارشاد استان ادامه داد: ۴۰۰ رخداد فرهنگی مانند شب‌شعر، خوانش کتاب، نشست‌های تخصصی، جشن امضای کتاب و ... در مدت برپایی نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب «ناشران جهان اسلام» در مشهد اجرا می‌شود.
سرابی همچنین با بیان اینکه امسال ٢١ هزار متر مربع فضای نمایشگاهی به ناشران اختصاص یافته است، افزود: ٨٣۵ ناشر داخلی با ١۵٠ هزار عنوان کتاب و ١٣۵ ناشر خارجی، با ٢٩ هزار عنوان کتاب در نوزدهمین نمایشگاه کتاب مشهد شرکت کرده‌اند.مدیرکل ارشاد خراسان رضوی ادامه داد: در این نمایشگاه، هشتمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس دائر شده که در آن ٧٠ ناشر و ۴ هزار عنوان کتاب حضور خواهند داشت.
 
گعده کتاب‌خوانی
محمدمهدی حیدریان، معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هم در سخنان کوتاهی گفت: باید از اینکه دسترسی بی‌کران بشر به اطلاعات ما را به‌اشتباه داده‌گردی اطلاعات بیاندازد، ترسید.
وی همچنین با‌اشاره‌به روحیه حساس هنرمندان و سینماگران به مسائل اجتماعی، تأکید کرد: سینماگران، نویسندگان و دیگر هنرمندان باید با این روحیه حساس به انعکاس دردهایی بپردازند که جامعه را برانگیزد، نه آنکه آن را به انفعال بکشاند.
سیدجواد حسینی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی، نیز با‌اشاره‌به اهداف برپایی این نمایشگاه، گفت: به‌دنبال این هستیم که با معرفی آخرین دستاورد‌های نشر در میان مردم فرهنگ کتاب‌خوانی را ترویج
و توسعه دهیم.
 
تقدیر آیسسکو از مسئولان استان
یکی دیگر از سخنرانان مراسم افتتاحیه، دکتر عباس صدری، نماینده آیسسکو در ایران، با‌اشاره‌به ویژگی‌های مشهد برای تصاحب عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام»، گفت: وجود بارگاه امام‌رضا(ع)، زیرساخت‌های فرهنگی‌ای که در این شهر وجود دارد و برنامه‌ریزی دقیقی که مسئولان فرهنگی مشهد قبل از سال ۲۰۱۷ داشتند و آن را به سازمان ارائه کردند، سه عاملی بود که آیسسکو را مجاب کرد تا مشهد مقدس را در سال ٢٠١٧ به‌عنوان پایتخت فرهنگی معرفی کند.
وی به نمایندگی از آیسسکو از حسینی، معاون استاندار خراسان رضوی، و سرابی، مدیرکل ارشاد خراسان رضوی، به‌خاطر تلاش‌هایشان در برگزاری «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» تقدیر کرد.
 
برترین‌های سال
در ادامه این مراسم از نویسندگان کتاب برتر سال خراسان رضوی در بخش‌های مختلف تقدیر شد. در بخش هنری، کتاب «شاهکار‌های‌ هنری» نوشته مهدی صحراگرد، در بخش دین، کتاب «کلیدواژه‌های آیات‌ ‌رجعت» نوشته محمدجعفر روضاتی، در بخش ادبیات، کتاب‌های «شاهنامه و شعر زمان فردوسی» نوشته مرحوم خدایی شریف‌زاده، نویسنده فقید تاجیکستانی، و مجموعه ۶ جلدی «شرح مثنوی معنوی» نوشته ناهید عبقری، در بخش روا‌نشناسی، کتاب «روان‌شناسی شناختی» نوشته رضا آقامحمدیار، در بخش تاریخ، کتاب «تاریخ قریش» نوشته حمیدرضا شیخی، در بخش معماری، کتاب «کلام قدسی در هنر بشری یا جلوه‌های خلاقانه قرآن کریم» نوشته جواد قاسمی، در بخش کودک و نوجوان، کتاب«مشق شب» نوشته محمدحسین صلواتیان، دربخش بانوان، کتاب «پاسداری از عفت عمومی» نوشته سمانه پَرویان و در بخش ویژه دفاع مقدس، کتاب «جنون مجنون» نوشته حمید جهانگیر فیض‌آبادی، و کتاب «نشان از کوی بی نشان» نوشته حسن سعیدی، به‌عنوان برترین کتاب‌های سال معرفی و تقدیر شدند.
 
تلاش مدیریت شهری برای افزایش راسته‌بازارهای کتاب
اما در حاشیه برنامه، قاسم تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهدمقدس، از تلاش شهرداری برای توسعه و افزایش راسته‌بازارهای کتاب در این شهر خبر داد. وی افزود: راه‌اندازی یک نمایشگاه دائمی کتاب از جمله برنامه‌هایی است که مدیریت شهری در دستور کار خود دارد. تقی‌زاده‌خامسی ‌به برنامه‌ای که جهان برای حرکت به‌سمت الکترونیکی‌شدن کتاب‌ها تا سال ٢٠٢٠ دارد نیز اشاره کرد و گفت: من با اینکه طرفدار الکترونیکی‌شدن هستم هیچ‌وقت از خواندن و مطالعه کتاب و روزنامه روی تلفن همراه و تبلت لذت نمی‌برم و امروز با دیدن جمعیت حاضر در نمایشگاه و بیش از یک هزار ناشر شرکت‌کننده در آن به این موضوع می‌توان پی‌ برد.
 
در حاشیه
از حواشی این افتتاحیه می‌توان به حضور گروه سرودی از الجزایر به‌مناسبت هفته فرهنگی الجزایر و حضور مردان نقره‌ای که شخصیت‌هایی مانند استاد شهید مرتضی مطهری، مهدی اخوان ثالث، فردوسی و ... را به نمایش گذاشته بودند، اشاره کرد. در پایان برنامه نیز از کتاب زندگینامه استاد محمود فرشچیان با عنوان «ابدیت در چرخش‌های خیره‌کننده» رونمایی شد.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی