کد خبر : 77555
/ 09:21

پول‌دستی گرفتن از متکدیان

در خبرگزاری‌ها از پیشنهاد یک متکدی به مأمور پلیس در کرمان مطلع می‌شویم. این متکدی گفته است: «همه ۴٠٠هزار تومان درآمد امروزم را می‌دهم، مرا بازداشت نکن!»

پول‌دستی گرفتن از متکدیان

ارژنگ حاتمی- در خبرگزاری‌ها از پیشنهاد یک متکدی به مأمور پلیس در کرمان مطلع می‌شویم. این متکدی گفته است: «همه ۴٠٠هزار تومان درآمد امروزم را می‌دهم، مرا بازداشت نکن!» در این زمینه چند نکته باید بیان شود:
نکته اول: اینکه برخی حساب‌وکتاب می‌کنند و می‌گویند وضع متکدیان خیلی خوب است، اصلا حرف درستی نیست. این حرف را شما به آن دلیل می‌زنید که درآمد متکدیان را با درآمد خودتان مقایسه می‌کنید. مسئله آنجاست که متکدیان، درآمدشان را با فوتبالیست‌ها و هنرمندها مقایسه می‌کنند و مدام حس بی‌پولی در آن‌ها تقویت می‌شود.
نکته دوم: شاید با خودتان محاسبه کنید که: «باتوجه‌به آنکه این متکدی روزی ۴٠٠هزار تومان درآمد داشته، درنتیجه وی ماهی ١٢میلیون تومان کاسبی می‌کرده است»؛ اصلاوابدا این محاسبه مبنای علمی‌ ندارد، زیرا یک روز بازار خوب است، یک روز بد. از آن گذشته، هرچه جلو می‌رویم، هوا سردتر می‌شود و عابران کمتر در خیابان تردد می‌کنند و کاسبی متکدیان عزیز نیز سخت و سخت‌تر خواهد شد.
نکته سوم: از فردا پا نشوید بروید از متکدی سرکوچه‌تان پول دستی بخواهید یا آنکه برای چک سر ماهتان رویش حساب کنید و بروید از وی قرض بگیرید؛ بالاخره آن‌ها هم زندگی‌شان را بر مبنای همین درآمد ١٠-١٢میلیونی‌ برنامه‌ریزی
کرده‌اند.

________________________________

وعده‌های قبل از تو سوءتفاهم بود

رئیس کل بانک مرکزی گفت: «حل مشکل ۹۸درصد از سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی به‌طور واقعی درحال انجام است.»
در همین راستا تشکر می‌کنیم از آقای سیف که در جمله خود از کلمه «به‌طور واقعی» استفاده کرده‌اند. اگر ایشان این کار را انجام نمی‌دادند، ما تصور می‌کردیم مشکلات سپرده‌گذاران به‌طور «تخیلی» یا «مجازی» در مرحله رفع‌ورجوع‌ بوده است.
البته برخی بر این اعتقاد هستند که دلیل اینکه آقای سیف از کلمه «به‌طور واقعی» استفاده کرده است، آن است که در روزگاران قدیم برخی مسئولان کلا با مردم شوخی داشتند و آن‌قدر شوخی‌شوخی وعده و قول دادند که این روزها اگر مسئولی بخواهد واقعا کاری انجام دهد، باید حتما ذکر کند که واقعا آن کار را می‌خواهد به نتیجه برساند.
در همین راستا آگاهان اعلام کردند: «همه وعده‌های قبل از تو سوءتفاهم بود.» و ما از این گفته آقای رئیس متوجه می‌شویم که اصولا مشکلات به دو شیوه «به‌طور واقعی» و «به‌طور غیرواقعی» پیگیری‌پذیر است. در همین راستا احتمال می‌دهیم که در روزهای آینده شاهد شنیدن چنین جملاتی از زبان آقای سیف باشیم:
یک ماه بعد: حل مشکل سپرده‌گذاران به‌طور خیلی واقعی درحال انجام است.
شش ماه بعد: دیگه این دفعه واقعی واقعی است. باور کنین مشکلات‌تون رو حل می‌کنیم.
یک‌سال بعد: به جون همین معاونم قسم، این دفعه دیگه واقعا داره مشکلات‌تون حل می‌شه.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی