کد خبر : 77574
/ 14:43
رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر مشهد:

شورا بر اجرای طرح BRT مصر است

مجتبی بهاروند توسعه خطوط بی آر تی را از راه های کنترل ترافیک دانست و گفت: توسعه خطوط بی آرتی در کل دنیا راه مرسومی است که شهرداری مشهد نیز از آن به عنوان راه چاره کاهش ترافیک اطراف حرم استفاده کرده است، اگرچه این راهکار از میزان آلودگی هوا نمی کاهد اما از افزایش آن در آینده جلوگیری می کند.

شورا بر اجرای طرح BRT مصر است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی مشهد مقدس، مجتبی بهاروند در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره توسعه خط سه بی آرتی در محدوده اطراف حرم و برخی مخالفت‌های صورت گرفته با آن، گفت: بافت سنتی در شهرهای بزرگی مثل مشهد هنوزهم قسمت زیادی از شهر را تشکیل می دهد لذا در 60 سال گذشته پیش بینی نمی شد که روزی خیابان توحید محل عبور و مرور ماشین ها آن هم با حجم سنگین ترافیک فعلی باشد.

وی با بیان اینکه امکان عریض کردن خیابان ها با هدف روان سازی ترافیک در شهر وجود ندارد، گفت: تنها راه چاره درکلانشهرها تقویت و افزایش حمل و نقل عمومی و محدودسازی عبورومرور برای خودروهای شخصی است.

رئیس کمیسیون حمل ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس توسعه خطوط بی آر تی را از جمله راهکارهای موجود عنوان کرد و افزود: توسعه خطوط بی آرتی در کل دنیا راه مرسومی است که شهرداری مشهد نیز از آن به عنوان راه چاره کاهش ترافیک اطراف حرم استفاده کرده است، اگرچه این راهکار از میزان آلودگی هوا نمی کاهد اما از افزایش آن در آینده جلوگیری می کند.

بهاروند محاسبه دریافت عوارض خودرو بر اساس میزان تردد در شهر و افزایش قیمت بنزین را به عنوان راه های آزموده شده در دنیا برای کاهش آلودگی معرفی کرد و افزود: ما نیز باید شیوه های مرسوم در دنیا را مورد استفاده قرار دهیم، البته شورای شهر بر فرهنگ سازی تاکید بیشتری دارد به همین منظور برای مثال سازمان ترافیک مکلف شد تا از تابلوهایی با مضامین ممنوعیت عبور از خطوط عابر پیاده برای خودروها استفاده کند که بسیار نیز تاثیرگذار بود.

بهاروند در توضیح دیدگاه شورا در خصوص توسعه خط سه بی آرتی تا خیابان توحید، گفت: شورا مصر بر اجرای این طرح بود به همین منظور با سخت گیری بر شهرداری طرح بی آر تی خیابان توحید عملیاتی شد و طبق مصوبه تا خیابان استقلال نیز توسعه می یابد.

وی ضمن اشاره به نارضایتی برخی افراد از اجرای طرح مذکور بیان کرد: اجرای این گونه طرح ها در شهرهای توسعه یافته در برخی موارد با ایجاد محدودیت هایی همراه است و همواره در تمام دنیا توسعه و گسترش شهرها با حذف برخی از کسب و کارهای سنتی همراه است.

بهاروند توسعه روزافزون کسب و کارهای آنلاین و استفاده از پیک به منظور انجام برخی امور را جزو تغییرات کلی در سراسر دنیا دانست و اظهارکرد: کسب وکار به شیوه سنتی و ادامه آن به همین نحو تا 50 سال آینده با توسعه شهر سازگار نیست و چرخ توسعه با کسب وکارهای سنتی متوقف نخواهد شد.

وی استفاده از مترو، تراموا، بی آرتی، خطوط ویژه و سایر وسایل نقیله عمومی در شهر را مسبب رفاه اکثریت نسبی مردم دانست که البته ممکن است با نارضایتی هایی نیز همراه باشد.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی