کد خبر : 77579
/ 18:34
معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی در گفتگو با شهرآرا آنلاین خبرداد:

افزایش ۶ هزارنفری معلولان طی ۸ ماه در خراسان رضوی

۱۲ آذر یا ۳ دسامبر توسط سازمان ملل متحد روز جهانی معلولین نام گرفته است. هدف از تعیین این روز افزایش آگاهی عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیت‌های مختلف و توجه به معلولین در تمامی جنبه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه است.

افزایش ۶ هزارنفری معلولان طی ۸ ماه در خراسان رضوی

ملیحه فلاح- شهرآرا آنلاین : طبق آمار بهداشت جهاني حدود ۱۰ درصد از جمعيت جهان دچار نوعي معلوليت مي‌باشند. به عبارت ديگر مي‌توان گفت معلولان بزرگترين اقليت جهان هستند كه بر اساس اين آمار در حال حاضر بيش از ۶۰۰ ميليون نفر از ساکنان جهان به علل مختلف جسمی، روانی و اجتماعی دچار ناتوانی و معلوليت هستند.

 

وجود بیش از ۱ میلیون کم‌توان و معلول جسمی در خراسان رضوی

از این رو، معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار شهرآرا آنلاین، گفت: مناسب سازی و ایجاد دسترسی عادلانه برای حضور معلولین در جامعه حق آنها است.

مسعود فیروزی عنوان کرد: در حال حاضر تعداد معلولین شناسایی شده در استان خراسان رضوی، حدود ۱۱۵ هزار نفر است که این میزان در پایان سال گذشته ۱۰۹ هزار نفر بوده و در ۸ ماهه اول امسال ۶ هزار نفر به این آمار اضافه شده است.

وی اظهار داشت: طبق آمار جهانی ۱۵ درصد از افراد هر جامعه را، کم توانان و ناتوانان تشکیل می‌دهند که زنان باردار، سالمندان و افرادی که به صورت موقت دچار نقص عضو شده‌اند نیز در این گروه قرار داردند، که در استان خراسان رضوی، حدود یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در این گروه قرار دارند. اما این رقم برای افرادی که به صورت پایدار مشکل کم‌توانی یا ناتوانی دارند ۳ تا ۵ درصد افراد جامعه را در بر می‌گیرد، که با توجه به جمعیت این افراد در استان، حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر است.

وی عنوان کرد: حدود ۳۰ درصد از معلولین را جسمی حرکتی ، ۳۰ درصد ذهنی، ۱۲ درصد شنوایی و گفتاری، ۱۳ درصد نابینایان و ۱۵ درصد بیماران اوتیسم و ... تشکیل می‌دهند.

 

توانمندی معلولان را باور کنیم

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی، در ادامه خاطر نشان کرد: مهمترین اقدامات سازمان بهزیستی در زمینه اشتغال شامل همکاری با سازمان فنی و حرفه‌ای استان در جهت حرفه آموزی به معلولان با توجه به نوع معلولیت و صدور مدارک معتبر در این راستا، ایجاد شرایط شغلی با پرداخت وام‌های بلند مدت بدون بهره یا معرفی به کارگاه‌های خصوصی و معرفی قابلیت‌های این افراد است در برخی موارد با ارائه طرح‌های شغلی مناسب کمک‌های موردی و خاص نیز صورت می‌گیرد. یکی از مهمترین بخش‌ها در کمک به اشتغال‌زایی این افراد، تعاونی‌هایی است که در روستاها تشکیل می‌شود.

فیروزی اظهار داشت: مهم‌ترین وظیفه در بحث اشتغال‌زایی برای معلولان بر عهده سازمان‌های دولتی است که با قرار دادن سهمیه‌ای در جذب نیرو‌های معلول این فرهنگ را در جامعه رواج دهند.

وی خاطر نشان کرد: اصلی‌ترین دستگاه فرهنگ سازی در جامعه آموزش و پرورش است که متاسفانه دستورالعمل برای استخدام نیرو را طوری انتخاب کرده که عملا هیچ معلولی نمی‌تواند در آن شرکت کند. تا زمانی که نگاه و باور دستگاه فرهنگی ما به معلولین و توانایی آنان در انجام امور این است، چطور می‌توانیم در جامعه و بخش خصوصی فرهنگ سازی انجام دهیم.گرچه بخش خصوصی در خیلی موارد ازدستگاه‌های دولتی جلوترعمل کرده است.

وی عنوان کرد: سازمان بهزیستی با تمام محدودیت‌هایی که دارد مبلغ ۳۰میلیون تومان وام اشتغال‌زایی به معلولین و افراد واجد شرایط تحت پوشش این سازمان برای ایجاد شغل ارائه می‌دهد.

 

دسترسی عادلانه به امکانات شهری حق معلولان است

فیروزی عنوان کرد: یکی از مهمترین مسائل در حوزه توانمند‌سازی و توانبخشی معلولین، مناسب سازی معابر و اماکن برای حضور آنها در جامعه است.

وی اظهار داشت: آخرین رویکرد توانبخشی در دنیا رویکرد معلول در جامعه است، زمانی که به شهری مانند دانمارک وارد می‌شویم تصور می‌شود که در این شهر آمار معلولین بالا است اما در حقیقت با توجه به مناسب سازی صورت گرفته، حضور معلولان در جامعه به چشم می‌آید.

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی، عنوان کرد: شهرداری یکی از دستگاه‌هایی است که برای دسترسی یکسان معلولین به خدمات شهری یا فرصت‌های برابر برای آنها نقش اساسی دارد.

فیروزی خاظر نشان کرد: جلساتی که با اعضا و رئیس شورای شهر داشته‌ایم نشان دهنده دغدغه آنها دررابطه با معلولین است. مهمترین کار شهرداری بحث مناسب سازی و امکان استفاده از فضای شهری برای این افراد است.

وی گفت: در استان خراسان رضوی نگاه جدی به مطالبات معلولین شده است و خود مسئولین نیز در این زمینه مطالبه‌گر هستند و با توجه به رنکینگی که ستاد مناسب سازی کشور انجام داده است مشهد رتبه دوم مناسب سازی را کسب کرده است، اما این به معنای رفع مشکلات معلولین در این زمینه نیست بلکه توانسته‌ایم دغدغه‌ای در سطح مسئولین و جامعه ایجاد کنیم.

 

تلاش در جهت ساماندهی وضعیت شهر برای معلولان

همچنین در ادامه، محمد حاجیان شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای شهر مشهد در گفتگو با شهرآراانلاین گفت: در نشستی که با جامعه معلولین مشهد داشتیم، خواسته‌هایی از جمله مناسب‌سازی و یکسان سازی معابر، تسهیل در ورود به ساختمان‌های دولتی و عمومی و استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی مطرح شد.

وی اظهار داشت: در جلساتی که با اعضای کمیسیون معاونت شهرسازی و خدمات شهری شورا داشتیم، بر این موضوعات تاکید و گزارشی از سوی آنها ارائه شد. بر اساس این گزارش‌ها، مشهد نسبت به کلان شهرهای دیگر در وضعیت خوبی به سر می‌برد، اما این به معنی وجود شرایط ایده آل برای معلولین در سطح شهر نیست و باید در جهت ساماندهی و بهتر شدن وضعیت آنها بیشتر تلاش کنیم.

وی در پایان اضافه کرد: بخشی از بودجه شهرداری در حوزه معاونت فنی و عمران شهرداری هر سال به این منظور تخصیص داده می‌شود که در سال ۹۶ در حدود ۴ میلیارد تومان بوده است.

  

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی