کد خبر : 77591
/ 09:36
سرپرست مدیریت سامان‌دهی و مهندسی بحران شهرداری خبر داد؛

تغییر کاربری بیمارستان قائم(عج) در طرح جامع

اکنون مردم مشهد در ایام خاص، شاهد ترافیک زیادی در خیابان‌های منتهی به بیمارستان‌های امام رضا(ع) و قائم‌(عج) هستند و باید تمهیدات ویژه ترافیکی برای خیابان‌های منتهی به این دو بیمارستان اندیشیده شود.

تغییر کاربری بیمارستان قائم(عج) در طرح جامع

عابد- «پس‌از زلزله کرمانشاه و تخریب بیمارستان‌های سرپل‌ذهاب، یکی از دغدغه‌های شهروندان، وضعیت بیمارستان‌های با قدمت بیش‌از ۵۰‌سال مشهد است. تقریبا همه این بیمارستان‌ها در یک منطقه متمرکز شده‌اند و حتی آمبولانس‌ها در روزهای عادی، در ترافیک زیاد خیابان‌های منتهی به این بیمارستان‌ها معطل می‌شوند. لطفا از مسئولان پیگیری کنید تا برای این بیمارستان‌های بزرگ شهرمان چاره‌ای بیندیشند.» «سلام. اگر زلزله‌ یا حادثه‌ای در اندازه‌ای مانند آنچه در کرمان یا کرمانشاه اتفاق افتاد در مشهد هم رخ دهد، با‌توجه‌به‌اینکه در اطراف این شهر گسل‌های خطرناکی وجود دارد، آیا مسئولان پیش‌بینی مقابله با بحران را کرده‌اند؟ به‌ویژه اینکه مراکز امدادرسان اصلی ما در نقاطی با فاصله اندک و در مرکز شهر واقع شده‌اند و ساختمان‌های آن‌ها هم بیش‌از ۵٠‌سال قدمت دارند! مسئولان لطفا علاج واقعه را قبل از وقوع در‌نظر داشته باشند.»
اصل حفاظت جان انسان باید به‌عنوان یک راهبرد در تصمیم‌گیری‌های کلان ملی و شهرسازی مدنظر قرار گیرد. اهمیت ساختمان‌های عمومی به‌عنوان اماکنی با مالکیت عام و برخوردار از کاربری عمومی و به‌طور مشخص، برای خدمت‌رسانی در مقیاس شهری دو‌چندان است؛ زیرا از یک طرف می‌توان از آن‌ها به‌عنوان اماکنی با ظرفیت و شرایط مناسب در زمان بحران برای اسکان و سازمان‌دهی مصیبت‌دیدگان استفاده کرد و از‌سوی دیگر نیز با‌توجه‌به تعداد زیاد مراجعه‌کنندگان به این نوع مراکز، بروز حادثه‌ای جدی یا خراب‌شدن این‌گونه ساختمان‌ها به‌هر‌دلیل، می‌تواند فاجعه عظیمی به بار آورد.
بر‌اساس یک تقسیم‌بندی، همه تأسیسات زیربنایی، ساختمان‌های حساس و شریان‌های اصلی و حیاتی کشور را اعم از در‌دست‌مطالعه، اجرا یا در‌حال بهره‌برداری که احتمال حملات نظامی علیه آن‌ها وجود دارد، می‌توان در سه گروه مراکز حیاتی، مراکز حساس و مراکز مهم سطح‌بندی کرد.
بدون شک در‌میان ساختمان‌های عمومی، کاربری‌های درمانی به‌ویژه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند و می‌توان آن‌ها را جزو مراکز حساس و مهم به شمار آورد و بدیهی است که آسیب‌دیدن این ساختمان‌ها ممکن است تلفات حادثه را به میزان شایان‌توجهی افزایش دهد و حتی احساس امنیت روانی شهروندان را نیز به مخاطره بیندازد.
با‌توجه‌به اهمیت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در زمان بحران، توجه به اصول و ضوابط مناسب با رویکرد پدافند غیرعامل در مکان‌یابی و طراحی آن‌ها ضرورت بیشتری دارد.
بر‌این‌اساس، هدف اصلی این گزارش، نگاه آسیب‌شناسانه به نحوه مکان‌گزینی و طراحی دو بیمارستان امام‌رضا(ع) و بیمارستان قائم(عج) در زمان فعلی و با تکیه بر رویکرد پدافند غیرعامل است.
 
٢ بیمارستان بسیار آسیب‌پذیر در طرح جامع
سرپرست مدیریت سامان‌دهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد در گفتگو با شهرآرا، تمرکززدایی مراکز حساس و حیاتی از یک نقطه شهر را از اصول پدافند غیرعامل دانست و گفت: پراکندگی مراکز مهم در حوادث طبیعی یا تروریستی موجب افزایش خدمت‌رسانی به صدمه‌دیدگان و هزینه برای فرد خرابکار می‌شود.
امیر عزیزی ادامه داد: اکنون مردم مشهد در ایام خاص، شاهد ترافیک زیادی در خیابان‌های منتهی به بیمارستان‌های امام رضا(ع) و قائم‌(عج) هستند و باید تمهیدات ویژه ترافیکی برای خیابان‌های منتهی به این دو بیمارستان اندیشیده شود.
وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی، شهرداری و اداره‌کل پدافندغیرعامل استان باید درباره تغییر کاربری و جابه‌جایی بیمارستان قائم(عج) به یک طرح مشترک برسند، بیان کرد: باید اقدامی بزرگ و زیرساختی برای رفع تمرکززدایی مراکز درمانی مشهد ازسوی مدیران شهری و استانی انجام شود.
سرپرست مدیریت سامان‌دهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد در ادامه گفت: درزمینه امدادرسانی، طرح‌ها و مانورهای مشترکی با حضور دستگاه‌های مربوط در سال‌های گذشته اجرا شده است، ولی باید برنامه‌ریزی‌ها به‌سمت تقویت زیرساخت‌های پیشگیرانه حرکت کند.
 
تجمع مناطق حساس در یک منطقه شهر
عزیزی با بیان اینکه بیمارستان‌های امام‌رضا(ع) و قائم(عج) در طرح جامع مشهد به‌عنوان یکی از مناطق بسیار آسیب‌پذیر این کلان‌شهر معرفی‌ شده‌اند، اظهار کرد: متأسفانه مراکز حساس مانند لشکر۷۷ ارتش، استانداری و با شعاع طولانی‌تر فرودگاه شهید‌هاشمی‌نژاد در یک منطقه شهر متمرکز هستند که از دیدگاه متخصصان پدافند غیرعامل، پذیرفتنی نیست.
سرپرست مدیریت سامان‌دهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد از ارائه طرح‌های مختلف برای جابه‌جایی و تغییر کاربری بیمارستان قائم(عج) در طرح تفصیلی خبر داد و گفت: طرح‌های جامع و تفصیلی همراه با پیوست پدافند غیرعامل ابلاغ می‌شود، اما باید ضمانت اجرایی این طرح‌ها افزایش پیدا کند و همه دستگاه‌ها برای اجرای کامل آن‌ها اهتمام داشته باشند.عزیزی همچنین از حضور دستگاه‌های خدمت‌رسان مانند آب و فاضلاب، شرکت برق و گاز برای تدوین طرح تفصیلی مشهد خبر داد و افزود: طرح‌ها و اسناد بالادستی بسیاری در موضوعات پدافند غیرعامل و ایمنی ساختمان‌ها تصویب شده‌اند، اما نظارت بر اجرای کامل قوانین ضعیف است.
 
٣هزار تخت بیمارستانی با تغییر کاربری بیمارستان قائم(عج)
پیش از این نیز معاون امور مجلس وزارت بهداشت اعلام کرده بود: سرمایه‌گذار برای خرید بیمارستان قائم(عج) اعلام آمادگی کرده است که بنا داریم از محل فروش این بیمارستان در دو نقطه دیگر، سه بیمارستان راه‌اندازی کنیم و بیمارستان قائم(عج) مشهد به یکی از این بیمارستان‌های جدید با هزار تخت منتقل خواهد شد.
 
توقف طرح تغییر کاربری با رای کمیسیون ماده۵
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با بیان اینکه هیچ برنامه‌ای در حال حاضر برای تغییر کاربری بیمارستان امام‌رضا(ع) و قائم(عج) در دستور کار قرار ندارد، اظهار کرد: کمیسیون ماده۵ سال گذشته با این موضوع مخالفت کرد و به این دلیل فعلا تغییر کاربری این بیمارستان‌ها از دستورکار اجرایی این دانشگاه خارج شده است.
محمدرضا دارابی افزود: وزیر بهداشت و درمان نیز بارها پیگیر واگذاری زمین این دو بیمارستان و ساخت بیمارستان هزار تختخوابی در شهرک سلامت بود اما با رای کمیسیون ماده۵ این اقدام متوقف شد و در مرحله حرف باقی ماند. وی در پایان تاکید کرد: اگر حادثه‌ای مشهد را تهدید کند، دراین دو بیمارستان بزرگ نمی‌توان به‌طور شایسته به شهروندان خدمات ارائه کرد.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی