کد خبر : 77623
/ 10:18
مدیرعامل اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد مطرح کرد؛

همه اتوبوس های درون شهری معاینه فنی دارند

به‌دنبال گسترش تصاویری از اتوبوس‌های دودزای مشهد در فضای مجازی و دغدغه شهروندان، این گزارش، سهم آلودگی اتوبوس‌های درون‌شهری و ناکارآمدی سنجش‌های فعلی را بررسی می‌کند.

همه اتوبوس های درون شهری معاینه فنی دارند

عابد- «سلام علیکم. لطفا پیگیری فرمایید وقتی سازمان اتوبوس‌رانی در رسانه اعلام می‌کند چند دستگاه اتوبوس جدید وارد خطوط کرده‌ایم تا به هوای شهر هم کمک کنیم چرا سؤال نمی‌شود با اتوبوس‌های فرسوده چه کردید؟ در واحد تعمیرات، آن‌ها را رنگ و تعویض روکش می‌کنند و به‌صورت اقساطی به شرط تملیک به شرکت‌های تحت پوشش می‌فروشند. این شرکت‌ها هم که متأسفانه نظارت دقیقی بر کار آن‌ها نیست چند‌برابر قبل آلودگی ایجاد می‌کنند. همین اتوبوس‌های دودزا که در شهر تردد می‌کنند، دلیل این مدعاست.» «چرا هیچ‌یک از ارگان‌ها برای موضوع آلودگی هوا کاری نمی‌کنند! از ابتدای آبان هوا در شرایط ناسالم و هشدار بود. در کشورهای پیشرفته برای رهایی از این مشکل، سیاست‌های تشویقی اعمال می‌کنند و در‌قبال بخشش جرائم راهنمایی و رانندگی از شهروندان می‌خواهند که با خودروی شخصی تردد نکنند. در مشهد هم باید حرکتی جدی اتفاق بیفتد. متأسفانه بسیاری از اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها هم آلوده‌کننده هوا هستند که باید برای آن‌ها فکری کرد.»
هرچند اتوبوس نسبت‌به دیگر وسایل حمل‌ونقل عمومی مثل مترو از ظرفیت جابه‌جایی کمتری برخوردار است، ارزان‌بودن خدمات و هزینه‌های زیرساخت آن باعث شده به‌طور وسیع مورد استقبال قرار بگیرد. کلان‌شهر مشهد از ابتدای امسال، عنوان نامبارک «دومین کلان‌شهر آلوده کشور» را از آنِ خود کرد؛ از‌این‌رو مدیران شهری تهمیدات ویژه‌ای مانند گسترش خطوط بی‌آر‌تی و ایجاد خط۳ بی‌آر‌تی،‌ اجرای محدوده طرح ترافیک و نظارت دقیق و وسیع‌تری بر ناوگان دودزا اتخاذ کردند که البته گسترش خطوط اتوبوس‌رانی مشهد در مناطق مختلف شهری علاوه‌بر افزایش روزهای پاک و حفظ محیط زیست این کلان‌شهر، موجب کاهش هزینه و زمان تردد مسافران نیز می‌شود. به‌دنبال گسترش تصاویری از اتوبوس‌های دودزای مشهد در فضای مجازی و دغدغه شهروندان، این گزارش، سهم آلودگی اتوبوس‌های درون‌شهری و ناکارآمدی سنجش‌های فعلی را بررسی می‌کند.
 
سهم ۴درصدی اتوبوس‌ها در آلودگی
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد در گفتگو با شهرآرا با بیان اینکه بر‌اساس بررسی‌های صورت‌گرفته، گاز دی‌اکسیدکربن که به‌وسیله اتوبوس‌های درون‌شهری تولید می‌شود، فقط ۴درصد میزان آلودگی هوای مشهد را شامل می‌شود، بیان کرد: همچنین حدود ۷۰‌درصد از آلودگی هوا اختصاص به منابع متحرک مانند خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌ها و همه وسایل نقلیه دارد و بقیه نیز مربوط‌به کارخانجات و واحدهای تولیدی است.
علی‌اصغر نیشابوری افزود: اتوبوس‌رانی در‌کنار سهم اندک در آلودگی هوای مشهد، سهم ۲۰‌درصدی در جابه‌جایی مسافران در حمل‌ونقل عمومی شهر دارد و تصور اینکه حرکت اتوبوس‌ها باعث افزایش آلودگی هوا می‌شود، بسیار اشتباه است.
وی در ادامه گفت: به‌طور مثال، ضریب سرنشین در اتوبوس‌های ۱۲‌متری، حدود ۵۰‌نفر و در اتوبوس‌های سه محور و بی‌آر‌تی حدود ۷۰‌نفر است؛ در‌حالی‌که بر‌اساس مطالعات، ضریب سرنشین اتومبیل‌های شخصی در مشهد ۶/١ نفر است و این بدان معناست که اگر مسافران یک اتوبوس بی‌آرتی برای جابه‌جایی از وسایل شخصی استفاده کنند باید ۴۳‌دستگاه خودرو شخصی به معابر برای خدمت‌رسانی به این مسافران افزوده شود.
 
همه خطوط اتوبوس‌رانی معاینه فنی دارند
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد با تأکید بر اینکه همه خطوط اتوبوس‌رانی شهرداری و بخش خصوصی معاینه فنی دارند، افزود: موارد بسیاری از اتوبوس‌های دودزا در شهر مشاهده و اعلام شده است، در‌حالی‌که مربوط به سازمان اتوبوس‌رانی و بخش خصوصی ما نبوده و از اتوبوس‌های متفرقه جاده‌ای بوده‌اند.
نیشابوری اظهار کرد: اتوبوس‌های تحت نظارت سازمان اتوبوس‌رانی نیز برای فعالیت در مشهد ملزم به دریافت معاینه فنی هستند.
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد با بیان اینکه در‌کنار توسعه خطوط، نظارت‌های لازم بر میزان دودزا‌بودن ناوگان به‌طور دقیق رصد می‌شود، افزود: این سازمان علاوه‌بر معاینه فنی ناوگان، آنالیز روغن و تست احتراق ناقص را در‌راستای کاهش آلودگی اجرا کرده است.
نیشابوری درباره اتوبوس‌های بازسازی‌شده نیز بیان کرد: سال گذشته، طبق تفاهم شهرداری مشهد با سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، به‌همت متخصصان، اتوبوس‌های فرسوده بازسازی و به شهرستان‌های استان واگذار شد.
 
استانداردهای فعلی باید به‌روزرسانی شود
مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری مشهد نیز در گفتگو با شهرآرا با بیان اینکه سنجش آلودگی خودروهای سنگین در کشور نیازمند بازنگری جدی است، گفت: تست‌های فعلی ناوگان سنگین موردرضایت کارشناسان محیط زیست قرار نمی‌گیرد.
محمد پذیرا افزود: باید حد مجاز خروجی گازها از خودروهای دیزل اصلاح شود و تا زمان تغییر استانداردهای فعلی نمی‌توان ملاک کاملی از سلامت و کارکرد یک خودرو سنگین ارائه کرد.
وی تصریح کرد: پیشنهاد اصلاح و کاهش تست کدورت یا جایگزینی تست چهار گاز آلاینده به مراجع ذی‌ربط در پایتخت برای تصمیم‌گیری اعلام شده است.
مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری مشهد با بیان اینکه براساس آمارهای رسمی، حدود ۳هزار اتوبوس، مینی‌بوس و سرویس ادارات فرسوده در شهر مشهد درحال فعالیت هستند، توضیح داد: باید برنامه‌ریزی جدی برای جایگزینی اتوبوس‌های فرسوده از‌سوی مدیران کشوری با فراهم‌آوردن زیرساخت‌های لازم مانند تسهیلات اتخاذ شود.
 
ناوگان دودزا در سرویس‌های گردشگری
پذیرا با بیان اینکه سازمان حمل‌ونقل راهداری کشور برای برخی از ناوگان، به‌دلیل فرسودگی اجازه تردد در مسیرهای بین‌شهری را صادر نمی‌کند و این ناوگان دودزا برای امرارمعاش در سرویس‌های گردشگری و اردویی فعالیت می‌کنند، گفت: سازمان حمل‌ونقل راهداری باید تمهیدات لازم برای جایگزینی این اتوبوس‌ها را در دستورکار قرار دهد و صادرنشدن صِرف مجوز، راه‌گشای نوسازی ناوگان نخواهد شد.
مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری مشهد با تأکید بر اینکه بخش خصوصی به رعایت استانداردهای محیط زیستی ملزم شده است،
اظهار کرد: مکاتبه‌های الزامی به شرکت‌های خصوصی صادر شده است و تعدادی از شرکت‌ها اقدام به رفع نقص ناوگان خود کرده‌اند.
پذیرا در پایان تأکید کرد: سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد نظارت خوبی بر آلایندگی اتوبوس‌های درون‌شهری دارد و دغدغه‌مندی ویژه‌ای در این حوزه برای حفظ سلامت شهروندان در مدیریت شهری شکل گرفته است.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی