کد خبر : 77642
/ 12:25
فرزندان ما به‌خاطر استفاده نادرست از اینترنت با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند؛

قربانی ابزارها

همین‌که سری چرخاندیم همه افراد خانواده را مشغول کرده‌ بود. شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای هوشمند یکی از پیامدهای انفجار فناوری است و درعین داشتن فرصت‌هایی برای بهره‌گیری از مزایای آن، شامل آفت‌هایی هم هستند که سلامت جسمی و روانی فرد و جامعه و به‌خصوص کودکان و نوجوانان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

قربانی ابزارها

حشمتی- هیچ‌کس دقیقا متوجه رخنه شبکه‌های اجتماعی و موبایل در زندگی‌های ما نشد. همین‌که سری چرخاندیم همه افراد خانواده را مشغول کرده‌ بود. شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای هوشمند یکی از پیامدهای انفجار فناوری است و درعین داشتن فرصت‌هایی برای بهره‌گیری از مزایای آن، شامل آفت‌هایی هم هستند که سلامت جسمی و روانی فرد و جامعه و به‌خصوص کودکان و نوجوانان را در معرض خطر قرار می‌دهد.
هیچ‌کس نیست که بتواند منکر اهمیت و ارزشمندی این شبکه‌ها باشد. اما علاوه‌بر آگاهی و ارتباط، مهم‌ترین آفت ابزار هوشمند و شبکه‌های اجتماعی‌‌ همان است که واقعا اجتماعی نیست، یعنی باوجود عنوانی که دارند و ما را در ارتباط با دیگران قرار می‌دهند ولی درواقع این رابطه، رابطه‌ای بی‌کیفیت است و بعضا آسیب‌های جدی برای خانواده و جامعه به‌دنبال دارد.

108639.jpg
 
دانش‌آموزان در معرض خطرند
به گفته مدیران آموزش‌و‌پرورش بیش‌از نیمی از دانش‌آموزان ابتدایی و بیش‌از ۹۰درصد از دانش‌آموزان متوسطه از گوشی و سایر وسایل الکترونیک استفاده می‌کنند که دسترسی دانش‌آموزان به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را تسهیل کرده‌ است.
حسن‌زاده مادر یک دختر ١۴ساله است که مثل همه والدین نگران آسیب‌های اینترنت بر فرزندش است. سر درددلش که باز می‌شود، می‌گوید: ما نمی‌توانیم جلوی بچه‌های امروزی را بگیریم، هرکدام یک گوشی دستشان گرفته‌اند و سرشان را با آن گرم می‌کنند. حرف هم که بزنیم می‌گویند بچه نیستیم و خودمان می‌دانیم چطور استفاده کنیم. واقعا چه‌کسی باید به ما بگوید که چطور فرزندمان را کنترل کنیم؟!
هاشم‌پور اما به‌عنوان پدری که سه‌جوان بزرگ کرده و به دانشگاه فرستاده معتقد است باید جلوی خواسته‌های بچه‌ها مقاومت کرد. لازم نیست هر وسیله‌ای که فرزندتان می‌خواهد را بخرید. این شاید در ظاهر توجه به فرزندان باشد اما درآینده خانواده را با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌کند. چون بچه‌ها نمی‌توانند به تنهایی برای خودشان تصمیم بگیرند.
وفایی، مادری است که پسرش امسال کنکور دارد و دراین‌باره می‌گوید: سال گذشته یکی از معلم‌های پسرم بچه‌ها را وادار کرده بود که هرکدام یک لب‌تاب به کلاس بیاورند. به این‌ترتیب اگر بخواهیم فرزندمان را از معرض این ابزارها هم دور نگه داریم، مدرسه نمی‌گذارد.
 
تحقیقات میدانی چه صیغه‌ای است؟
این یک واقعیت است که حتی اگر والدین هم در مقابل نوجوانشان مقاومت کنند مدرسه آنان را به این سو می‌کشاند؛ اکنون بیشتر تحقیق‌ها و پژوهش‌هایی که به دانش‌آموزان سپرده می‌شود به‌صورت اینترنتی تهیه می‌شود و بیشتر معلمان تأکیدی بر پژوهش‌های میدانی یا کتابخانه‌ای
ندارند.اینها سخنان مهدی آزادی، معلم یک دبیرستان پسرانه نمونه‌دولتی است. خودش بر این اعتقاد است که معلمان باید دانش‌آموزان را به‌صورت صحیح و میدانی وارد عرصه تحقیق کنند و نباید ابزارهای قبلی همانند کتاب، مقاله و... کنار گذاشته شوند. ازطرف‌دیگر باوجود آیین‌نامه و دستور مبنی‌بر نیاوردن تلفن همراه در مدرسه خیلی‌ها از آن پیروی نمی‌کنند. یکی از دلایلشان هم این است که مدرسه غیرانتفاعی است یا بچه‌های دبیرستانی نیاز به چنین مراقبتی ندارند.
 
والدین در خرید وسایل عجله نکنند
والدین باید در خرید گوشی و امکانات هوشمند در دوران ابتدایی عجله نکنند، به‌دلیل اینکه جدا‌کردن فرزند از آن وسایل کار دشواری است. وقتی این‌گونه وسایل را برای فرزند خریداری می‌کنیم، نرم افزارهای مناسب با نیاز و شرایط سنی را هم برای فرزندمان تهیه کنیم و اجازه ندهیم که فروشنده هر برنامه‌ای بر روی آن وسیله ن
صب کند. ازطرفی باید ساعت استفاده از آن مدیریت شود چون کودکان و نوجوانان در این سنین نیازمند یک‌سری بازی‌های فیزیکی و تعاملات اجتماعی در فضای حقیقی هستند و نباید اجازه دهیم که فضای مجازی جای فضای حقیقی را بگیرد.
 
بازی نهنگ را یادتان نرود
بازی‌های رایانه‌ای و ابزارهای هوشمند و شبکه‌های اجتماعی، در عین داشتن نکات مثبت فراوان، دارای آفت‌های مهمی نیز هستند که سلامت روان فرد و جامعه را هدف گرفته است و باید برای این معضل فکری اندیشید تا بتوان ضمن برخورداری از مزایای آن، آسیب‌های واردشده به سلامت روان را به کمترین میزان ممکن رساند.
دکتر پیمان هاشمیان، روان‌پزشک کودک و نوجوان دراین زمینه توضیح می‌دهد: بازی‌های خشونت‌بار و مملو از جلوه‌های قتل و کشتار، کودک را در معرض پرخاشگری غیرقابل‌مهار، قرار می‌دهد و پرخاشگری نیز یکی از عواملی است که سلامت فرد و جامعه را به‌شدت تهدید می‌کند. آمار بالای نزاع‌های خیابانی در ایران، مؤید آن است که برای این جامعه، باید فکری کرد اما شاهد آن هستیم که بازی‌های خشن آنلاین و آفلاینِ بسیاری بدون کمترین حساسیتی چه از‌سوی والدین و چه ازسوی نهادهای مسئول، در اختیار کودکان و نوجوانان قرار می‌گیرد تا چرخه‌ خشنوت باز‌تولید شود. بازی نهنگ یکی از مواردی بود که با سروصدا به همه معرفی شد اما خیلی از اثرات بازی‌های دیگر پنهان می‌ماند.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه می‌دهد: امروزه بیشتر بازی‌ها به شکست ختم می‌شود که تجربه شکست باعث تخریب حس اعتماد‌به‌نفس در کودک یا نوجوان خواهد شد که برای کاهش پیامدهای آن اطلاع‌رسانی وآموزش صحیح به والدین ضروری است.وی تأکید می‌کند: کودکان با استفاده از این وسایل به افرادی درون‌گرا تبدیل می‌شوند و این افراد با خارج شدن از فعالیت‌های گروهی که به‌صورت درون‌گرا رشد کرده‌اند به افرادی انزواطلب تبدیل خواهند شد اما مهم‌ترین مسئله در باره کودک و نوجوان این است که کودک باید در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کند و با دوستان خود تعامل اجتماعی داشته باشد و سعی کند از محیط اطراف خود الگوهای سازنده را یاد بگیرد.
 
بازی‌های رایانه‌ای، یک آسیب روحی و جسمی
بهترین سن برای استفاده فرزندان از وسایل الکترونیک، ١٠سال به بالا است و اگر والدین برای فرزندان بالای ٧سال، گوشی و این‌گونه وسایل خریداری می‌کنند باید مدت‌زمان معینی را برای استفاده تعیین کنند و والدین سعی کنند در نوجوانی به‌صورت هوشمندانه و غیر‌محسوس بر روی فرزند کنترل و نظارت داشته باشند. روان‌شناسان هشدار می‌دهند اگر این‌گونه وسایل برای کودکان زیر سه‌سال تهیه می‌شود نباید بیشتر از ۴۵دقیقه استفاده شود؛ چراکه سبب به‌هم‌ریختگی در سیستم خواب، یادگیری و آموزش آنان می‌شود.
 
آموزش‌ها را جدی بگیریم
بهترین راه شروع پیشگیری از آسیب، آموزش دادن و آگاه کردن است و مهم‌ترین نهاد مرتبط آموزش‌و‌پرورش است که باید از والدین، فعالان اجتماعی، روان‌شناسان و سازمان‌های مردم‌نهاد و توان تمامی دستگاه‌ها کمک بگیرد و نسبت‌به تهیه بسته جامع آموزشی در خصوص آگاهی و آموزش خانواده‌ها برای مدیریت صحیح وسایل الکترونیک و ابزارهای هوشمند اقدام کند.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی