• خانه
  • خراسان رضوی
  • حال دختران تحت پوشش بهزیستی خراسان رضوی که اقدام به خودکشی داشته‌اند مساعد است
کد خبر : 77683
/ 16:18

حال دختران تحت پوشش بهزیستی خراسان رضوی که اقدام به خودکشی داشته‌اند مساعد است

به دنبال اقدام چهار نوجوان به خودکشی در یکی از مراکز تحت پوشش بهزیستی شهرستان مشهد، یک تیم تخصصی با اشراف کامل مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی، وارد بررسی کارشناسی موضوع شده است.

حال دختران تحت پوشش بهزیستی خراسان رضوی که اقدام به خودکشی داشته‌اند مساعد است

به گزارش شهرآراآنلاین، به گفته‌ مسؤول روابط عمومی بهزیستی خراسان، این اتفاق عصر د,وشنبه در یکی از مراکز شبه خانواده‌ی بهزیستی خراسان رضوی روی داده است.

عباس فیروزفر با بیان اینکه اطلاعات دقیق مربوط به چگونگی و پیامدهای این حادثه، پس از بررسی کامل تیم تخصصی در خصوص ابعاد موضوع، اعلام می‌شود گفت: اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که چهار نوجوان یاد شده از دختران آسیب‌دیده‌ای بوده‌اند که سابقه‌ی بستری در بیمارستان روانی داشته و مدتی را در یکی از مرکز بیماران روانی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحت درمان بوده‌اند.

وی افزود: ظاهرا این دو نوجوان پس از طی کردن دوره‌ی درمان، توسط مقام قضایی به بهزیستی معرفی شده‌ و در یکی از مراکز شبه خانواده پذیرش شده‌اند.

رئیس بهزیستی شهرستان مشهد نیز در این زمینه به خبرنگار ما گفت: حسب اطلاعی که مسؤول فنی یکی از مراکز  شبه خانواده، عصر دیروز به مسؤولان بهزیستی مشهد اعلام نمود، مقارن عصر دوشنبه، 14 آذرماه، چهار نوجوان در در این مرکز، اقدام به خودکشی نموده‌اند که خوشبختانه با دخالت به موقع مدیران این مرکز، هر 4 نفر بلافاصله به مراکز درمانی منتقل و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

هادی قیصری افزود: بر اساس اطلاعات موجود، این نوجوانان دارای خانواده‌های فروپاشیده با آسیب‌های متعدد اجتماعی بوده‌اند و با دستور مقام قضایی در یکی از مراکز شبه خانواده‌ی مشهد پذیرش شده بوده‌‌اند و پس از مدتی، اقدام به خودکشی نموده‌اند.

وی ادامه داد: به محض اطلاع از این رویداد،‌ تیم تخصصی بهزیستی به همراه مدیران ارشد بهزیستی استان، با اشراف کامل مدیر کل، وارد موضوع شده و بررسی کارشناسی را در این خصوص آغاز کرده‌اند.

وی در خصوص انگیزه‌ی 4 نوجوانی که اقدام به خودکشی داشته‌اند گفت: هنوز اطلاعات کافی از انگیزه‌ی این 4 نوجوان نداریم زیرا آنها تحت درمان هستند اما اطلاعات اولیه حاکی است ابتدا یکی از این عزیزان به خاطر افسردگی شدید اقدام به خودکشی داشته و سپس سه نوجوان دیگر در یک حالت شبه نمایشی، از نوجوان اولی پیروی کرده و اقدام به خوردن داروی آرام‌بخش نموده‌اند.

قیصری خاطر نشان کرد: همان طور که در هر خانواده‌ای احتمال و امکان این گونه حوادث وجود دارد، مراکز شبه خانواده نیز ممکن است دچار چنین مشکلاتی بشوند و این گونه حوادث، اگر چه به ندرت اتفاق می‌افتد اما احتمال وقوع آن منتفی نیست.

وی گفت:‌ بر اساس اظهارات مدیران مرکز و مندرجات پرونده‌ی پزشکی و پذیرش این دو نوجوان، آنها سابقه‌ی اختلالات روانی و آسیب خانوادگی داشته و مدتی را در بیمارستان روانی گذرانده‌اند.

وی ضمن اظهار تأسف از وضعیت روحی این 4  نوجوان ادامه داد: امیدواریم پس از بررسی‌های کارشناسی دقیق‌تر بتوانیم ابعاد مسئله را به صورت کامل‌تری به اطلاع مردم برسانیم.

وی ادامه داد: مسؤول فنی، مدیر عامل، روان‌شناس، مددکار و مربیان مراکز تحت نظارت بهزیستی، همگی در مورد سلامتی جسمی و روانی کودکان و نحوه‌ی تربیت و نگهداری آنان مسؤولیت دارند و تا کنون هم عملکرد بسیار خوبی در این مراکز داشته‌اند.

وی با یادآوری اینکه بهزیستی، از تمام ابزار و امکاناتی که دارد برای پرورش و تربیت هر چه بهتر فرزندان تحت پوشش استفاده می‌کند تصریح کرد:‌ به هر حال مراکز ما جدا از جامعه نیستند و همان‌طور که در جامعه و در بین خانواده‌های عادی، ممکن است مشکلاتی در مورد کودکان  و نوجوانان پیش بیاید، بروز مشکلات رفتاری یا تربیتی در بین فرزندان بهزیستی نیز یک امر غیر طبیعی نیست اما مربیان، روان‌شناسان و مددکاران مراکز،‌ تمام تلاش خود را برای اصلاح رفتارها و شیوه‌های تربیتی فرزندان بکار می‌گیرند تا این عزیزان، دوره‌های نوجوانی و بلوغ را به بهترین وجهی سپری کرده و با آینده‌ای روشن و مفید وارد جامعه بشوند.

وی با بیان اینکه خانواده‌های آسیب‌دیده‌ی زیادی در جامعه وجود دارند گفت: به هر حال وقتی خانواده در معرض فروپاشی قرار می‌گیرد اورژانس اجتماعی با همکاری نیروهای انتظامی و دستگاه قضایی، اقدام به جداسازی فرزندان کرده و سپس مقام قضایی، دستور پذیرش آنها را در مراکز صادر می‌کند.

قیصری یادآور شد: امیدوایم، خانواده‌هایی که دچار مشکل و آسیب هستند به خاطر فرزندان خود، سعی در رفع مشکلات‌شان داشته باشند چون فرزندان آنها، بیشترین آسیب را از این اختلافات می‌بینند و ممکن است سرنوشت آنها با این آسیب‌ها گره بخورد.

وی گفت: بهزیستی، با وجود امکانات محدود، تمام تلاش خود را می‌کند تا فرزندان اینگونه خانواده‌ها از آسیب دور بمانند اما گاهی میزان آسیب‌هایی که به روح و روان آنها وارد می‌شود آنقدر شدید است که در هنگام پذیرش در بهزیستی، با اختلالات روانی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی در پایان گفت: به هر حال در این وضعیت، اقدامات ناشی از مشکلات روحی، دور از انتظار نیست و هر چند مراقبت‌های زیادی از این عزیزان به عمل می‌آید اما چنین اتفاقاتی گاهی رخ می‌دهد.

قیصری یادآور شد: در حال حاضر، حال این عزیزان مساعد است و فرایند مشاوره و اقدامات روان‌شناسی و مددکاری در جهت بهبود کامل آنها در جریان می‌باشد.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی