کد خبر : 77696
/ 09:45
سامانه پرداخت خرد در بستر موبایل با همکاری شهرداری، بانک پاسارگاد و ایرانسل در مشهد کلید خورد

کیف پول همراه در جیب شهروندان

امیرعلی قاسمی‌مقدم- «کیف پول همراه» یا همان سامانه پرداخت خُرد در بستر تلفن‌همراه با استفاده از فناوری ارتباط از راه نزدیک (ان‌اف‌سی) و به‌منظور انجام پرداخت آسان، سریع و امن طراحی و پیاده‌سازی شده‌‌‌ است.

کیف پول همراه در جیب شهروندان

با راه‌اندازی این سامانه، از این پس، شهروندان مشهدی می‌توانند با کیف پول هوشمند بهای خدمات ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی را پرداخت کنند. در این پروژه، که برای اولین بار در خاورمیانه در پایتخت معنوی ایران کلید خورده است، شهرداری مشهد، بانک پاسارگاد و شرکت ایرانسل مشارکت داشته‌اند.
مراسم رونمایی از این سامانه هوشمند روز گذشته با حضور معاون وزیر ارتباطات، استاندار خراسان رضوی، شهردار مشهد مقدس، رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر و مدیرعامل بانک پاسارگاد برگزار شد. استاندار خراسان رضوی در این مراسم با بیان اینکه برای رشد و توسعه مشهد ظرفیت‌های بومی کفایت نمی‌کند گفت: برای تحقق این مهم، نیازمند همکاری و همراهی بخش‌های عمومی همچون بانک‌ها و بخش‌های فنی و علمی فعال در حوزه آی‌‌سی‌تی و فناوری اطلاعات هستیم. علیرضا رشیدیان افزود: حضور سالانه ۲۷ میلیون زائر در مشهد این کلان‌شهر را به شهری فراملی و بین‌المللی تبدیل کرده است.وی بیان کرد: امیدواریم شهردار مشهد مقدس و اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر بتوانند زیرساخت‌های مناسبی را به منظور ارائه خدمات شایسته به زائران و‌ مجاوران فراهم کنند.

نخستین گام برای تحقق شهر هوشمند
شهردار مشهد مقدس نیز در این مراسم، سامانه پرداخت خرد در بستر تلفن همراه را اولین گام برای تحقق شهر هوشمند برشمرد و گفت: امروز با همکاری یکی از قوی‌ترین بانک‌ها و اپراتورهای کشور و همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نخستین گام را در جهت تحقق شهر هوشمند برداشتیم. قاسم تقی‌زاده خامسی ادامه داد: حدود ۸۰ روز قبل، که شورای شهر مشهد افتخار خادمی امام رضا(ع) را به من داد، تأکید کردم که مشهد باید شهری هوشمند باشد.
وی با بیان‌ اینکه شهروندان یکی از بال‌های شهر هوشمند به شمار می‌روند گفت: از افرادی که در زمینه راه‌اندازی سامانه «کیف پول همراه» با ما همکاری داشته‌اند درخواست می‌کنیم در آموزش شهروندان نیز ما را یاری کنند.
شهردار مشهد مقدس بیان کرد: اگر آموزش‌های لازم به شهروندان در حوزه فناوری اطلاعات ارائه نشود، قطعا گام‌هایی که در این مسیر برداشته می‌شود نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت.

حمایت همه‌جانبه برای رسیدن به شهر هوشمند
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این مراسم از حمایت همه‌جانبه شورای شهر از مدیریت شهری برای تحقق شهر هوشمند خبر داد و گفت: هوشمند‍‌سازی شهر سبب ایجاد حس رضایتمندی در شهروندان می‌شود.محمدرضا حیدری سامانه پرداخت خرد در بستر تلفن همراه را جزو گام‌های اولیه برای تحقق شهر هوشمند دانست و افزود: چنین امکاناتی سبب می‌شود شهروندان در شرایط و با تسهیلاتی مناسب از ظرفیت ناوگان عمومی استفاده کنند.وی افزود: اپراتورهای همراه اول و رایتل نیز باید هرچه‌‌سریع‌تر زیرساخت‌های لازم را فراهم آورند تا این پوشش گسترش یابد. در حال حاضر، سرویس سیم‌کارت ارتباط نزدیک صرفا در بستر ایرانسل قابل‌استفاده است.

کیف پول همراه در مشهد، برای اولین‌بار در خاورمیانه
مدیرعامل بانک پاسارگاد دیگر سخنران این مراسم بود که گفت: پروژه پرداخت الکترونیک از طریق تلفن همراه برای اولین‌بار در خاورمیانه با همکاری شهرداری مشهد در این کلان‌شهر اجرایی شده است.
مجید قاسمی با بیان اینکه در صورت فراهم شدن زیر‌‌ساخت‌ها امکان توسعه این خدمت در دیگر شهرها وجود دارد افزود: خدمات کیپاد فقط برای مردم مشهد نیست زیرا با توجه به حضور سالانه میلیون‌ها زائر در این کلان‌شهر، در حقیقت، این خدمات به تمام مردم کشور ارائه می‌شود.وی تصریح کرد: در سال ١٣٨۴ اولین شعبه بانک پاسارگاد در جوار بارگاه حرم مطهر امام رضا (ع) افتتاح شد و ما همواره با توسل به آن حضرت، در کمال تواضع و فروتنی، کوشیده‌ایم که بهترین خدمات را مطابق با فناوری‌های روز به مردم ارائه کنیم.

ثبت سالانه ۴۰۰ میلیون تراکنش
معاون برنامه‌ریزی و‌ توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد هم در بخش دیگری از این مراسم گفت: شبکه بلیت الکترونیک مشهد با چهار میلیون ‌کارت صادرشده و ۵/٢ میلیون کارت فعال، سالانه ۴۰۰ میلیون تراکنش دارد.شهریار آل‌شیخ با بیان اینکه ۶۰ درصد فرایندها به‌ویژه در حوزه خدمات شهری هوشمندسازی می‌شود افزود: زائران با استفاده از سامانه کیف پول هوشمند می‌توانند بدون نیاز به مشهدکارت، از خدمات ناوگان ‌حمل‌و‌نقل مشهد بهره‌مند شوند.وی با اشاره به فعال‌سازی سیستم کیف پول هوشمند در کلیه ناوگان حمل‌ونقل شهری مشهد گفت: تاکنون روزانه هزار و ۵۰۰ مشهد کارت صادر می‌شد که با رونمایی از این کیف پول هوشمند، صدور این نوع کارت شهروندی محدود می‌شود.
معاون برنامه‌ریزی و‌ توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد درباره جزئیات پروژه «کیف پول همراه» گفت: شهروندان برای استفاده از این سامانه باید با مراجعه به دفاتر خدمات ارتباطی ایرانسل به تعویض سیم‌کارت‌های خود اقدام و نرم‌افزار کیف پول الکترونیکی را روی گوشی هوشمند خود نصب کنند.
آل شیخ بیان کرد: پس از اتصال به اینترنت، کاربر می‌تواند به صورت آنلاین کیف پول همراه خود را شارژ کند و در مرحله بعد، به‌راحتی و به صورت آفلاین با استفاده از نرم‌افزار، پرداخت‌های خرد را در اتوبوس و قطارشهری و برخی دستگاه‌های کارت‌خوان فروشگاهی انجام دهد.

سرعت بالا، امنیت و سهولت
معاون فناوری اطلاعات بانک پاسارگاد نیز در این مراسم، با ارائه توضیحاتی درباره ویژگی‌های سامانه «کیف پول همراه» گفت: سرعت بالا، امنیت و سهولت سه مزیت اصلی سامانه پرداخت خرد آفلاین در بستر تلفن همراه در مقایسه با استفاده از کارت‌های بانکی است. زهرا میرحسینی با بیان اینکه سامانه پرداخت خرد در بستر تلفن‌همراه جایگزین اسکناس، سکه و کارت بانکی است، تصریح کرد: با «کیف پول همراه»، تراکنش‌های پرداخت خرد با حداکثر مبلغ ۵٠ هزار تومان به صورت آفلاین امکان‌پذیر می‌شود.
وی افزود: هم‌اکنون دو هزار و ٢٠٠ دستگاه اتوبوس، ١٠۵ گیت قطار شهری و ۴۶ گیت بی‌آرتی برای استفاده از سامانه پرداخت خرد در بستر تلفن همراه تجهیز شده‌اند.معاون فناوری اطلاعات بانک پاسارگاد گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، تا پایان سال ٩۶، ٢٠ هزار کارت‌خوان فروشگاهی در مراکز خرده‌فروشی به این سامانه مجهز می‌‌شود.

استفاده از فناوری ارتباط بی‌سیم
مدیرکل بازاریابی شرکت ایرانسل دیگر سخنران این مراسم بود. باقر صمدی گفت: در سامانه پرداخت خرد در بستر تلفن همراه از فناوری ارتباط بی‌سیم از راه نزدیک استفاده شده است.باقر صمدی با بیان اینکه ان‌اف‌سی فناوری ارتباط بی‌سیم از راه نزدیک است، افزود: شرکت ایرانسل با اختصاص فضای امن و قابل‌برنامه‌ریزی در سیم‌کارت‌های ان‌اف‌سی، با بانک پاسارگاد و شهرداری مشهد در پروژه «کیف پول همراه» مشارکت کرده است.به گفته وی، کمک به اقتصاد ملی از طریق کاهش کارمزدهای تحمیلی به بانک‌ها، کاهش هزینه‌های خرید و چاپ کارت‌های پلاستیکی، نیاز نداشتن به باجه‌ها و دستگاه‌های فیزیکی برای شارژ کیف پول الکترونیکی و کاهش هزینه‌های تقلبات احتمالی به علت نخریدن بلیت از جمله مزایای فناوری ارتباط بی‌سیم از راه نزدیک است.مدیرکل بازاریابی و فروش شرکت ایرانسل تصریح کرد: در صورت مفقود شدن کارت‌های الکترونیکی، پول شارژشده درحساب کاربر نیز از بین خواهد رفت. این در حالی است که در کیف پول همراه امکان بازگشت وجه وجود خواهد داشت. در این مراسم، تفاهم نامه مشترک اجرای پروژه کیف پول همراه به امضای استاندار خراسان رضوی، شهردار مشهد مقدس، مدیرعامل بانک پاسارگاد و نماینده شرکت ایرانسل رسید. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی