کد خبر : 77699
/ 11:28
اولین قرارداد مشارکتی شهردار مشهد به حمایت از محرومان اختصاص یافت

محرومان و معلولان صاحب خانه می‌شوند

خبر خوشی که هم‌زمان با شب ولادت رسول اکرم(ص) و امام صادق (ع) از سوی مهندس خواجه نائینی معاون اقتصادی شهردار و رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد اعلام شد، امضا و ارائه لایحه اولین قرارداد مشارکتی توسط مهندس تقی زاده خامسی، شهردار مشهد با یک مؤسسه خیریه برای احداث پروژ‌ه‌ای در منطقه پنج‌تن مشهد جهت ساخت واحدهای مسکونی، فرهنگی و درمانی برای خانواده‌های محروم و یا دارای معلول بود.

محرومان و معلولان صاحب خانه می‌شوند

 پروژه مشارکتی «علویه» با مؤسسه خیریه مسکن‌سازان اهل‌بیت(ع) توس به امضای شهردار مشهد رسیده‌است و در صورت تصویب در شورای اسلامی شهر مشهد ظرف یک ماه آینده با زیربنای ٢٠٨۴٧ مترمربع و با سرمایه گذاری ٣٣١ میلیارد ریال با مشارکت شهرداری مشهد کلید خواهد خورد و طی مدت ٤٢ ماه در بولوار پنج‌تن احداث می‌شود. این پروژه مشتمل بر ١٧۴ واحد مسکونی و دارای مراکز درمانی و فرهنگی خواهد بود که پس از احداث توسط مؤسسه خیریه مسکن‌سازان اهل بیت(ع) توس در اختیار افراد بی بضاعت قرار داده خواهد شد.

اطلاع‌رسانی پروژه‌های مشارکتی در دوره‌های قبل شفاف نبوده‌است
خواجه نائینی در این‌باره به خبرنگار ما می‌گوید: کمک به مناطق محروم و حاشیه‌نشین جزو رویکردهای شهرداری است ولی روش باید به گونه‌ای باشد که هم ساختمان‌هایی که ساخته می‌شوند از استحکام لازم برخوردار باشند و هم تیمی که این کار را انجام می‌دهد مورد تأیید باشد و مانند دوره‌های قبل هبه صورت نگیرد. معاون اقتصادی شهردار ادامه می‌دهد: در دوره‌های قبل شفاف نبوده که به چه مؤسسه‌هایی و به‌چه دلیلی این امتیاز تعلق می‌گرفته و خیلی هم اطلاع‌رسانی نمی‌شد که هر کسی بتواند از آن استفاده‌کند. بسته به ارتباطاتی که داشته‌اند یک عده می‌توانستند استفاده کنند. نائینی می‌افزاید: اکنون موضوع را به صورت کامل و شفاف اطلاع‌رسانی کردیم. قالب جدیدی را پیشنهاد کردیم که شهردار هم با آن موافقت کرد به این صورت که هزینه زمین را خیریه‌ای که می‌خواهد کار را انجام دهد، پرداخت ‌کند و ما پول پروانه را صفر حساب کنیم و آن‌ها واحدها را با تخفیف در اختیار محرومان و معلولان قرار می‌دهند.
از پروژه های مشارکتی استقبال می‌کنیم
خواجه نائینی با تاکید بر اینکه تیم پروژه علویه از بهترین تیم‌های مهندسی شهرمان هستند، می‌گوید: در پروژه قبلی آن‌ها یعنی پروژه محمدیه استانداردها و مسائل ایمنی به لحاظ شکل معماری و استحکام بنا و توانمندی در مقابل زلزله رعایت شده‌است، ضمن اینکه از این مؤسسه خیریه حمایت می‌کنیم. آقای شهردار دیروز گفت هر مؤسسه خیریه‌ای هم در این قالب بخواهد در مناطق پایین شهر و حاشیه شهر اقدام به ساخت خانه‌های مسکونی برای اقشار محروم کند با همین شیوه از او حمایت می‌کنیم و پول پروانه را برایش محاسبه نمی‌‌کنیم، به این ترتیب هم پروژه شکل می‌گیرد و هم افراد محروم می‌توانند با قیمت کمی خانه‌دار شوند. به گفته وی احتمالا از دو هفته آینده در سطح بیلبوردهای شهردرباره حمایت شهرداری مشهد از هرخیریه‌ای که با این شرایط بتواند اقدام به ساخت پروژه‌های مشارکتی برای محرومان کند، اطلاع‌رسانی می‌شود، مشروط بر اینکه ‌مباحث فنی را که توسط معاونت فنی شهرداری و شهرداری منطقه برآن‌ها نظارت می‌شود، رعایت کند.
سهم شهرداری هم به محرومان اختصاص می‌یابد
نائینی سهم شهرداری از این پروژه را ٢٢ درصد اعلام می‌کند که به گفته وی این ٢٢ درصد نیز در اختیار افرادی که استحقاق داشته باشند قرار می‌گیرد. وی دراین‌باره می‌گوید: علاوه بر٧٨ درصدی که مؤسسه خیریه مسکن سازان اهل بیت (ع)توس در اختیار مشمولان قرار می‌دهد، شهرداری نیز سهم ٢٢ درصدی خود را در اختیار محرومان قرار می‌دهد یعنی در مجموع کل پروژه به محرومان اختصاص می‌یابد.
وی درباره شرایط واگذاری و انتخاب خانواده‌های مشمول می‌گوید: نهادهای متولی مثل بهزیستی و کمیته امداد بر اساس فهرستی که دارند اولویت‌هایشان را اعلام می‌کنند و ما خودمان مستقیم انتخاب نمی‌کنیم که واحدها در اختیار چه کسانی قرار بگیرند.
استقرار عدالت اجتماعی در مشهد اولویت شورای شهر است
ساخت مسکن ارزان قیمت و با کیفیت برای اقشار آسیب‌پذیر با مشارکت شهرداری چه آورده‌ای می‌تواند برای شهر داشته باشد؟ امیر شهلا عضو کمیسیون عمران و طرح‌ریزی شهری شورای اسلامی مشهد دراین باره به خبرنگار ما می‌گوید: اول اینکه حوزه راکد ساخت و ساز را دوباره به رونق وامی‌دارد و کمک می‌کند رونق از دست رفته به عرصه ساخت و ساز برگردد. دوم اینکه با ایجاد مسکن ارزان قیمت برای اقشار آسیب‌پذیر هم به نوعی می‌توانیم با حاشیه‌نشینی در کلان‌شهر مذهبی مشهد مقابله کنیم و هم مسکنی با استانداردهای ایمنی بالا برای این‌اقشار فراهم کنیم که هر دوی این‌ها جزو اولویت‌های ما در حوزه استقرار عدالت اجتماعی در شهر مقدس مشهد است. وی می‌افزاید: مهم‌ترین موضوعی که دراین‌بین مطرح می‌شود این است که با مشارکت شهرداری در پروژه‌های عمرانی عملا ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذار در شهر پایین می‌آید. قسمت عمده‌ای از نقدینگی سرمایه‌گذاران در دو موضوع خرید زمین و تهیه پروانه از دست می‌رود و به همین دلیل پروژه در اواسط کار نیمه‌کاره می‌ماند.
به اعتقاد وی وقتی شهرداری وارد پروژه‌ای خیرخواهانه می‌شود هم امنیت سرمایه‌گذاری را بالا می‌برد و هم نقدینگی سرمایه‌گذار را حفظ می‌کند و سرمایه‌گذار می‌تواند مراحل بیشتری از پروژه را با اتکا به سرمایه شخصی خود پیش ببرد و در مراحل بانکی به تمهیدات بانکی نیاز پیدا کند.
صاحب خانه شدن معلولان با ١٠ میلیون تومان
مؤسسه خیریه مسکن ‌سازان اهل بیت(ع) توس از سال ٩٢ شروع به ساخت خانه‌های مقاوم ، محکم و با استاندارد در حاشیه شهرکرده‌است. اولین پروژه خود رابه نام محمدیه با ١٣٢ واحد با مشارکت شهرداری مشهد که آورده شهرداری زمین و پروانه بود، انجام و عید مبعث سال ٩۵ به اقشار نیازمند تحویل داد. ۵٠ واحد از این پروژه به مددجویان تحت پوشش بهزیستی، حدود ٣٠ واحد به خیریه‌های معتبر مثل محبان‌الرضا (ع)و انصار الرضا(ع) و تعدادی نیزبه نیازمندانی که خیران مؤسسه معرفی کرده‌ بودند، واگذار شد. مجتبی قدسی روحانی مدیرعامل این مؤسسه می‌گوید: این واحدها متری یک میلیون تومان برای مؤسسه درآمدداشت که متری پانصد هزار تومان از مدد جویان گرفتیم. در ٣٢ واحدی که برای خانواده‌های دو معلول به بالای تحت پوشش بهزیستی بود، دولت آقای روحانی طبق مصوبه‌ای که الان هم قابل اجراست ،کمک بلاعوض کرد. در نتیجه یک واحد هشتاد متری را که ٨٠ میلیون قیمتش بود، ۴٠ میلیون تومان مؤسسه مسکن‌سازان کمک بلاعوض کرد،٣٠ میلیون نیز دولت کمک کرد و ما ١٠ میلیون تومان از افراد گرفتیم.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی