کد خبر : 77711
/ 12:27
حادثه کارگاه‌های چوب‌بری با سردی هوا دوباره به‌روز شد

آتش، یک چوب‌بری را خاکستر کرد

در حالی بامداد دیروز یک کارگاه چوب‌بری در روستای کاظم‌آباد طعمه حریق شد که این آتش‌سوزی، حوادث تلخ سریالی آتش‌سوزی‌های کارگاه‌های چوب سال گذشته را زنده کرد

آتش، یک چوب‌بری را خاکستر کرد

به گزارش شهرآرا، اولین آثار این آتش‌سوزی ساعت ۵:١٠ صبح دیروز از سوی شهروندان که از دیدن حجم دود و آتش ناشی از سوختن یک کارگاه چوب‌بری شوکه شده بودند به سامانه ١٢۵سازمان آتش‌نشانی مشهد گزارش شد.
با اعلام این حریق، حسن جعفری، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد، که خود صبح زود روی خط بود، بلافاصله دستورهای تخصصی را صادر کرد به نحوی که هنوز دقایق زیادی از اعلام اولیه حریق نگذشته بود که اولین گروه آتش‌نشانان از نزدیک‌ترین ایستگاه خود را به محل حریق رساندند.
با رسیدن آتش‌نشانان، مشخص شد آتش پشت درهای بسته یک کارگاه بزرگ رخ داده و علاوه بر صدای سوختن الوارهای چوب، شعله‌های سرکش آتش نیز به چشم می‌آید. آتش‌نشانان با توجه به تجربه‌های فراوانی که داشتند، بلافاصله در چند ثانیه، در آنالیز موقعیت این آتش‌سوزی، متوجه وجود یک منزل مسکونی در بالای این کارگاه دویست‌متری و چندین انبار دیگر در مجاورت این چوب‌بری شدند .
با دستورهای افسر نگهبان سازمان آتش‌نشانی مشهد، قفل‌های در بزرگ کارگاه شکسته شد و نخستین گروه از آتش‌نشانان اول صبح با فداکاری و مجهز به تجهیزات ایمنی خود را به دل آتش زد. هم‌زمان، گروهی دیگر از آتش‌نشانان عملیات سرچ در دود را در طبقه بالایی این کارگاه که یک منزل مسکونی بود برای رهایی محبوسان احتمالی انجام داد.
در حالی آتش‌نشانان با‌تجربه به درون این منزل مالامال از دود گام گذاشتند که چند دقیقه بیشتر نیاز نبود تا با توجه به آموزش‌هایی که فراگرفته بودند، اعلام کنند درون این منزل هیچ شهروندی حضور ندارد.
گروه اطفای حریق نیز ابتدا با مهار آتش، که ایزوگام بام یک انبار آهن در مجاورت کانون حریق را در بر گرفته بود، زمانی دل به آتش زدند که آتش نیمی از الوارهای قطور این چوب‌بری را خاکستر کرده بود و ۴٠ دقیقه بعد، درست زمانی که مالک این چوب‌بری بر‌سرزنان به محل رسید، این آتش مهار شد.
٢۵ آتش‌نشان چهار ایستگاه در حالی در یک عملیات منسجم و هماهنگ توانستند این حریق را که هر لحظه ممکن بود به کارگاه‌ها و بافت مسکونی اطراف نیز سرایت کند مهار کنند که ادامه این عملیات برای لکه‌گیری و تخلیه دود تا ظهر ادامه یافت. این تقریبا اولین تجربه آتش‌سوزی در کارگاه‌های چوب‌بری از آغاز فصل سرما در سال جدید است، حوادثی که سال گذشته نیز خسارات زیادی در مشهد بر جای گذاشت.
نجات یک کارگر میان‌سال
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد با اشاره به اینکه در حادثه حریق کارگاه چوب خوشبختانه کسی آسیب ندید، جزئیات سقوط یک کارگر در چاه آسانسور در خیابان امام خمینی را نیز تشریح کرد.
حسن جعفری گفت: این کارگر هنگام کار، از طبقه اول ساختمانی در حال ساخت در خیابان امام خمینی(ره) مشهد به داخل چاه آسانسور در طبقه همکف سقوط کرده بود که گروه نجات ایستگاه شماره١١‌ به محل حادثه در خیابان امام خمینی٨٩ اعزام شد. وی افزود: آتش‌نشانان پس از حضور در محل مشاهده کردند کارگری پنجاه‌‌ساله از ارتفاع شش‌متری به داخل چاه آسانسور سقوط کرده است و از ناحیه پا و کمر دچار جراحت شدید است. نجاتگران با انجام عملیات ویژه با همکاری تکنسین‌های اورژانس ضمن فیکس کردن مجروح، وی را از داخل چاه آسانسور خارج کردند و تحویل عوامل اورژانس دادند. علت دقیق این حادثه در دست بررسی است.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی