کد خبر : 77719
/ 13:59
۲۰عضو خانواده سرباز در تماس هر روزه با ۱۳۷ پیگیر رفع مشکلات محله‌شان هستند؛

سربازان فردوسی

، شاید همه ما هنگام گذر از کوچه و خیابان محل زندگی‌مان با مشکلاتی مواجه شویم و حتی در ذهنمان راه‌حلی هم برای این مشکلات بیابیم، اما معمولا عکس‌العمل ما در این مواقع، گذر از کنار مشکلات و آرزو کردن برای رفع آن‌هاست. گاهی هم که زیر لب... بگذریم! کمتر پیش می‌آید گوشی تلفن را برداریم و مشکل را با مسئولان شهرمان درمیان بگذاریم اما امروز قصد داریم با فردی گفت‌وگو کنیم که نه یک یا دو بار بلکه تقریبا هر روز با ۱۳۷، سامانه‌ای که برای همین منظور دراختیار شهروندان قرار گرفته است، تماس می‌گیرد و نه‌تنها از مشکلات خود که از مشکلات تمام اهالی محله‌اش می‌گوید.

سربازان فردوسیفامیلی‌اش سرباز است. خودش، دلیلش را به ‌حال خوش یا ناخوش مأمور ثبت‌احوال رضاشاه ربط می‌دهد و می‌گوید: «با روی کار آمدن رضاشاه و اجباری شدن سربازی، چون پدربزرگم شاهزاده نادری بود و از سربازی معاف، مامور ثبت‌احوال بدون توجه به شجره خانوادگی ما، فامیلمان را سرباز گذاشت و گفت این فامیل را می‌گذارم که تا آخر عمر سرباز بمانید.»
حالا این خانواده، سرباز محله فردوسی شده‌اند و در تماس هرروزه با ۱۳۷ مشکلات محله‌شان را به مسئولان منتقل می‌کنند و پیگیر رفع آن هستند. آسفالت بزرگ‌ترین خواسته‌ای است که مجید سرباز در تماس‌های مکرر با شهرداری، پیگیر آن بوده و با وجود نبود بودجه و نبود اولویت برای آسفالت کوچه مدنظرش،  توانسته است با پیگیری‌های مداومش، درنهایت مسئولان شهر را وادار به انجام خواسته‌اش کند.

     نوادگان نادر؛ درپی آبادانی توس
خانواده سرباز که از نوادگان نادرشاه افشار محسوب می‌شوند و از گذشته‌های دور ساکن توس بوده‌اند، از عشق و علاقه خود به توس این‌گونه می‌گویند: «ما هفتمین نسل از فرزندان نادرشاه هستیم، نوادگان شاهرخ، پسر رضاقلی‌میرزا، فرزند نادرشاه. خاندان نادر از گذشته دور در شهر توس سکونت داشته‌اند، چنان‌که اگر سنگ‌قبرهای این محدوده را نگاه کنید، عنوان «شاهزاده نادری» را می‌بینید که پیش از نام آن‌ها حک شده است. پدربزرگ، پدر و عموهای من از گذشته‌های دور تلاش‌های زیادی را برای آبادی شهر توس انجام داده‌‌اند و حالا نوبت ماست که راه آن‌ها را پی بگیریم و هرکاری از دستمان برمی‌آید، برای آبادانی توس انجام دهیم.»

     نامه‌نویسی به مسئولان استان
خانواده سرباز در طول سال‌های بعد از انقلاب، پیگیر توسعه و توجه به توس بوده‌اند، حتی ازطریق نامه‌نویسی به مسئولان استانی و کشوری.
مجید سرباز در این‌باره می‌گوید: «پیگیری خانواده ما برای آبادانی توس از همان روزهای اول انقلاب آغاز شد، وقتی مرحوم آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی برای بازدید توس آمده‌ بود، مرحوم پدرم رفت جلوی ماشینش را گرفت و گفت لطفا به فکر توس باشید. مرحوم آیت‌ا...رفسنجانی چند دقیقه‌ای با مرحوم پدرم صحبت کرد و به ایشان قول مساعد داد. حال، هر دوی آن بزرگواران به رحمت خدا رفته‌‌اند و هنوز وضعیت توس به همان شکل است؛ البته حضور مقام رهبری، نقطه عطفی برای توجه مسئولان به توس و مجموعه آرامگاه فردوسی بود. ایشان در سفر تاریخی خود به توس، از همه مسئولان خواستند که برای پیشرفت و توسعه مجموعه آرامگاه فردوسی همکاری ویژه‌ای داشته باشند، اما مسئولان استانی آن‌طوری‌که انتظار می‌رفت، عمل نکردند و به‌مرور زمان، توسعه آرامگاه فردوسی را فراموش کردند. ما مدام ازطریق نامه و تماس تلفنی با استانداری، فرمانداری و سازمان میراث‌فرهنگی خواستار توجه بیشتر مسئولان و پیگیری مشکلات محله بودیم و از آن‌ها می‌خواستیم به‌خاطر وجود آرامگاه فردوسی هم که شده، مشکلات را حل کنند، حتی چندین‌بار به دیدن مسئولان شهری و استان رفتیم اما فایده‌ای نداشت. در این میان، تنها حسن موحدیان، فرماندار اسبق مشهد، از افرادی بود که برای توسعه این محله همکاری خوبی کرد و بسیاری از پیشرفت‌های توس در زمان ایشان انجام شد
 
108739.jpg

     روزی یک‌بار با ۱۳۷ تماس می‌گیرم
با الحاق محدوده منفصل توس به شهر مشهد، خانواده سرباز تماس‌های خود با ۱۳۷ را آغاز می‌کنند. مجید سرباز می‌گوید: «بعد از پیوستن محله فردوسی به حوزه شهری، شهرداری فعالیت‌های خوبی را برای تغییر وضعیت این محله و مجموعه آرامگاه انجام داد و با ایجاد فضای سبز در حاشیه بولوارشاهنامه و آسفالت خیابان‌های اصلی، محله فردوسی تاحدودی از حالت روستایی خارج شد، بااین‌وجود هنوز مشکلات بسیاری بود که نیاز به پیگیری داشت. سال۹۲ متوجه شدم سامانه‌ای به اسم ۱۳۷ وجود دارد که حرف مردم را به مسئولان می‌رساند و پاسخ مدیران را به شهروندان. با این شماره تماس گرفتم. فکر کنم اولین‌بار به‌خاطر خشک شدن درختان بولوار با ۱۳۷ تماس گرفتم. کارشناس۱۳۷ بعد از شنیدن توضیحاتم اطمینان داد که به این مشکل رسیدگی خواهد شد. بعد از چند روز درختان را آبیاری کردند و بعد هم کارشناس۱۳۷ با من تماس گرفت و گفت که درختان آبیاری شده است. از روند کاری ۱۳۷ خوشم آمد. اینکه کارشناسان این‌قدر مودبانه صحبت‌های ما را می‌شنوند و درخواستمان را انجام می‌دهند و بعد هم خودشان اطلاع می‌دهند. بعد از این ماجرا هر مشکلی پیش می‌آمد، با ۱۳۷ تماس می‌گرفتم. بیشتر تماس‌هایم درباره موضوعاتی مانند نصب سطل زباله، ایجاد فضای سبز، آسفالت خیابان و رسیدگی به وضعیت آرامگاه بود. تعداد تماس‌هایم را نمی‌توانم دقیق بگویم اما فکر می‌کنم روزی یک‌بار تماس می‌گیرم. به قدری با ۱۳۷ تماس گرفته‌ام که کارشناسان این سامانه با اسم و صدایم آشنا شده‌اند.

     تماس ۲۰سرباز با ۱۳۷!
مجید سرباز که در ابتدا به‌تنهایی با ۱۳۷ تماس می‌گرفت، بعد از مدتی سایر اعضای خانواده و محله را نیز با ۱۳۷ آشنا کرد، چنان‌که حالا ۲۰نفر از خاندان سرباز تبدیل به مشتری ثابت۱۳۷ شده‌اند.
او می‌گوید: «اوایل به‌تنهایی مشکلات را با ۱۳۷ درمیان می‌گذاشتم. بعد از مدتی متوجه شدم که پیگیری چندانی صورت نمی‌گیرد؛ به همین دلیل به این فکر افتادم که دیگر افراد خانواده را نیز با خود همراه کنم. از پسرعموها و دخترعموهایم خواستم که آن‌ها نیز با ۱۳۷ تماس بگیرند و مشکلات محله‌شان را درمیان بگذارند. با این روش، در یک روز بیش از ۲۰نفر از افراد خانواده با نام سرباز و البته شماره‌تماس‌های مختلف تماس می‌گرفتند. گاهی نیز خودم با تلفن همراه دیگران، البته با اجازه خودشان تماس می‌گرفتم؛ مثلا یکی از همسایه‌ها می‌آمد و می‌گفت چرا این کوچه را آسفالت نمی‌کنند، من هم درجوابش می‌گفتم خودت با ۱۳۷ تماس بگیر و از مسئولان بخواه که آسفالت کنند. می‌گفت من حوصله ندارم! می‌گفتم تلفنت را بده، من به‌جای تو تماس می‌گیرم.»

     کارشناسان ۱۳۷ مهربان و صبورند
با وجود اینکه تماس‌های خانواده سرباز گاهی به بیش از ۲۵تماس در یک روز می‌رسید، کارشناسان۱۳۷ هیچ‌گاه برخورد نامناسبی با این خانواده نداشتند. این را کاظم سرباز می‌گوید و ادامه می‌دهد: «کارشناسان۱۳۷ همیشه با صبر و مهربانی به صحبت‌های ما گوش می‌دادند و هیچ‌گاه برخورد نامناسبی با ما نداشتند که در همین‌جا از همه آن‌ها تشکر می‌کنم. علاوه‌بر پاسخ‌گویی مناسب، یکی از کارشناسان۱۳۷ چندین‌بار با ما تماس گرفت و درباره چگونگی حل مشکل، ما را راهنمایی ‌کرد. به لطف همین راهنمایی‌ها و ارتباطات، کم‌کم با سیستم شهرداری، معاونت‌ها و حوزه کاری هریک از مسئولان آشنا شدیم. همین برخورد مناسب کارشناسان موجب شده‌ است که هنوز برای تماس با مسئولان شهرداری و حل مشکلات، انگیزه داشته باشیم؛ البته همه تماس‌های ما برای مطرح کردن مشکلات نیست، گاهی‌اوقات فقط تماس می‌گرفتیم تا از پیگیری‌های کارشناسان۱۳۷ تشکر کنیم.»

     پیگیری‌های خانواده سرباز و آسفالت شاهنامه۶۷
یکی از بیشترین تماس‌های مجید سرباز که تاکنون رقم۵۰ در سامانه۱۳۷ برای آن ثبت شده است، آسفالت شاهنامه۶۷ است. مجید سرباز در این‌باره می‌گوید: «آخرین موضوعی که از چند ماه قبل پیگیرش هستیم، آسفالت شاهنامه۶۷ است. خاکی بودن این خیابان مشکلات زیادی را برای اهالی و مسافران ایجاد کرده است. سرانجام با تماس‌های ما چند هفته پیش، خیابان شاهنامه۶۷ را مسئولان شهرداری زیرسازی کردند. مسئولان شهرداری منطقه قول دادند که تا قبل از شروع فصل زمستان، جاده را آسفالت می‌کنند. امیدوارم این قول نیز عملی شود تا این‌همه هزینه‌ای که برای زیرسازی صرف شده است، با آمدن برف و باران حرام نشود.»

     خوش‌برخوردترین مسئول
خانواده سرباز به‌جد پیگیر اخبار ۱۳۷ هستند. آن‌ها می‌دانند که دوازدهم هر ماه، نوبت شهردار منطقه۱۲ برای پاسخ‌گویی به شهروندان است و معمولا در این روز، از همان اول وقت با ۱۳۷ تماس می‌گیرند و مستقیم با شهردار منطقه صحبت می‌کنند. سربازها روزهای گفت‌وگوی سایر مدیران شهر را نیز به خاطر می‌سپارند. مجید سرباز که از چهار سال پیش در تماس‌ مداوم با ۱۳۷ و مسئولان شهری مختلف بوده است، از میان تمام مسئولان، سعید اکبریان، شهردار منطقه۱۲ و امیر شهلا، عضو شورای پنجم، را خوش‌برخوردترین افراد در پاسخ‌گویی معرفی می‌کند و می‌گوید: «سعید اکبریان، شهردار منطقه۱۲ و همچنین رجب‌زاده، شهردار پیشین، و البته آقای امیر شهلا به‌نظرم از خوش‌برخوردترین مدیران شهرداری هستند. درکل شهرداری در همین مدت کوتاهی که مسئولیت بولوارشاهنامه و محله فردوسی را در دست گرفته، عملکرد خوبی داشته است. باتوجه‌به آشنایی و ارتباطی که ما با شهردار ناحیه، آقای عزت‌طلب و شهردار منطقه، آقای اکبریان، داریم، می‌دانیم که آن‌ها به‌دنبال سامان‌دهی توس هستند، اما متأسفانه دستشان بسته است و توان مقابله با این حجم از مشکلات را ندارند.»

     تجربه موفقِ رونق آرامگاه در دوره پیش از انقلاب
حمید سرباز با اشاره به رونق مجموعه آرامگاه در سال‌های گذشته می‌گوید: «سال۱۳۴۲ هارونیه، نیمه‌ویران بود و مجموعه آرامگاه رونق چندانی نداشت. بعد از این سال با مرمت هارونیه و درخت‌کاری، چمن‌کاری و جدول‌کشیِ محوطه آرامگاه و راه‌اندازی گود کشتی، مسافران زیادی برای بازدید از آرامگاه فردوسی می‌آمدند، به‌طوری‌که در روزهای عید و تابستان جایی برای نشستن وجود نداشت. آرامگاه فردوسی یکی از مقصد‌های اصلی مسافرانی بود که به مشهد می‌آمدند اما مدتی است به‌دلیل بی‌توجهی‌ها، فضای سبز و درختان تنومند محل ازبین رفته است و حالا حتی مشهدی‌ها هم رغبتی برای آمدن به اینجا ندارند، چه برسد به مسافران. باتوجه‌به تجربه درخشان گذشته در جذب مسافر، می‌توان دوباره مجموعه آرامگاه فردوسی و توس را پررونق کرد. درحال‌حاضر در مجموعه آرامگاه یک سرویس بهداشتی مناسب و شبانه‌روزی وجود ندارد و مسافر مجبور است برای قضای حاجت به در خانه اهالی برود. یک مسافرخانه یا هتل مناسب برای اسکان مسافر نداریم. امنیت وجود ندارد و مسافر از ترس سگ‌ها و دزدان، جرئت ماندن در این محل را ندارد. نبود سیستم حمل‌ونقل مناسب عمومی، یکی دیگر از مشکلات بر سر راه توسعه محله است.»

     اگر ما شهردار شویم...
حمید سرباز در پاسخ به این سؤال که اگر شما شهردار شوید، چه می‌کنید، چند پیشنهاد جالب برای توسعه محله می‌دهد: «اول از همه با راه‌اندازی یک خط ویژه اتوبوس از حرم تا آرامگاه فردوسی، می‌توان مسافران را با کمترین دغدغه و هزینه به محله رساند. با افزایش امکانات رفاهی و خدماتی مانند رستوران، بازارچه فروش، فضای سبز مناسب و... مسافران جذب خواهند شد. مردم همیشه به‌دنبال رونق محله فردوسی بوده‌اند، اما مسئولان به‌جای اینکه کاری در این زمینه بکنند، مانع‌تراشی می‌کنند. مدتی قبل حسین ثابت به‌عنوان سرمایه‌دار خصوصی، برای توسعه و سامان‌دهی وضعیت آرامگاه و تبدیل آن به مجموعه‌ای فرهنگی و توریستی اعلام آمادگی کرده بود و حتی با کاشت ۶هزار اصله درخت و نصب مجسمه فردوسی در ابتدای بولوارشاهنامه، حسن‌نیت خود را نشان داد، اما چون مسئولان حمایت چندانی از او نکردند، از ادامه کار منصرف شد. تازمانی‌که چنین برخوردهایی وجود داشته باشد، توسعه مجموعه آرامگاه فردوسی امکان‌پذیر نخواهد بود.»

     پیگیری تا برطرف کردن مشکل
در ادامه، خدیجه سروش، کارشناس۱۳۷ منطقه۱۲، با اشاره به روحیه پیگیرانه خانواده سرباز می‌گوید: «به‌دلیل پیگیری‌های مکرر این خانواده، همه کارشناسان۱۳۷ با نام آن‌ها آشنا هستند. ازبین آن‌ها مجید سرباز، بیشترین میزان تماس با سامانه۱۳۷ را به خود اختصاص داده و در طول سه ماه گذشته، بیش از چهل‌وهفت‌بار با سامانه تماس گرفته است. این خانواده با وجود تماس‌های مکرر هیچ‌گاه به‌خاطر برطرف نشدن مشکل، شاکی نبوده‌ و با عصبانیت و پرخاشگری با همکاران ما رفتار نکرده‌اند. آن‌ها برخورد آرام و خوبی با همکاران ما داشته‌اند. خانواده سرباز درکنار پیگیری مشکلات محله فردوسی، مشکلات موجود درکل بولوارشاهنامه یعنی ناحیه۳ شهرداری منطقه مانند ترکیدن لوله فضای سبز، مشکل در حمل زباله و... را نیز به اطلاع ما می‌رسانند و با این کار به رفع مشکلات، کمک شایانی می‌کنند. یکی از دغدغه‌های همیشگی آنان، توجه به مجموعه آرامگاه فردوسی و مشکلات موجود بر سر راه توسعه آن بوده است که البته به‌دلیل اینکه سرپرستی این مجموعه با سازمان میراث‌فرهنگی است، ما نتوانستیم کار چندانی برای رفع این مشکلات انجام بدهیم. خانواده سرباز ارتباط تنگاتنگی با برنامه ارتباط‌تلفنی با شهردار منطقه در دوازدهم هر ماه دارند و ازطریق این برنامه، مشکلات محله را با شهردار منطقه مطرح می‌کنند؛ البته همه تماس‌های آن‌ها تنها برای حل مشکلات محله نبوده است و تماس‌های تشکرآمیز زیادی نیز به‌خاطر فعالیت‌های شهرداری، از این خانواده دریافت کرده‌ایم
خبرنگاران: برادران، سیدی
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی