کد خبر : 77721
/ 16:08
عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد:

پیشرفت ۴۵درصدی طرح احیای بافت فرسوده اطراف حرم رضوی بعد از ۲۲سال

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: متأسفانه بعداز گذشت 22سال از اجرای طرح توسعه حرم رضوی، این طرح فقط ۴۵درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. سیدکمال‌الدین شهریاری درخصوص اصلاح و بازسازی بافت فرسوده اطراف حرم امام‌رضا(ع) در شهر مشهد، اظهار داشت: کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی طی سفر به مشهد مقدس در روزهای اخیر موفق شد از احیای بافت فرسوده اطراف حرم رضوی بازدید کند. همچنین پس از آن یک نشست در دفتر شرکت مسکن‌سازان ثامن که مجری طرح است، برگزار شد

پیشرفت ۴۵درصدی طرح احیای بافت فرسوده اطراف حرم رضوی بعد از ۲۲سال


عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این طرح از نظر مقیاس بزرگ است و نمونه آن را در کشور نداشته‌ایم، افزود: حدود 10هزار پلاک و قطعه ملک مسکونی، تجاری و اداری در محدوده این طرح قرار دارد که باید تملک، تصرف، احیا و بازسازی شود.

وی در ادامه افزود: در این طرح همه‌گونه ساختمان اعم از تاریخی تا فرسوده و ناپایدار وجود دارد. حتی برخی از این محلات دارای کوچه‌های بسیار کم‌عرض هستند که به‌هیچ‌وجه قابل‌نفوذ نیستند و در زمان بروز حادثه کمک‌رسانی به آن‌ها امکان‌پذیر نیست.

        نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه منطقه ثامن در‌حال‌حاضر در دستور کار احیا قرار گرفته است، ادامه داد: از سال 81 اولین مصوبات به‌منظور احیای این بافت توسط دولت تصویب و تکالیفی به دستگاه‌های اجرایی مختلف واگذار شده تا در این اقدام کمک کنند که این دستگاه‌ها شامل متولیان زیر ساخت، متولیان تأسیسات زیربنایی، بانک‌ها و بخشی از دستگاه‌هایی که توان تأمین مالی طرح را دارند، می‌شود.

وی اظهار داشت: متأسفانه بعداز گذشت 22سال از اجرای این طرح، طبق گزارش‌ها فقط 45درصد پیشرفت فیزیکی داشته که درواقع  می‌شود سالانه 2درصد پیشرفت.

 

  تجدید‌نظر شورای‌عالی شهرسازی و معماری در طرح، چارچوب آن را تغییر داده است

این نماینده مردم با تأکید بر اینکه شورای‌ عالی شهرسازی و معماری در طرح تجدید‌نظر کرده است، عنوان کرد: اگرچه طرح‌های جامع و تفصیلی جدید می‌تواند از یک انعطاف  برخوردار باشند و این امکان را می‌دهندکه طرح‌ها با شرایط روز و زمان قابل‌اجرا باشند، اما این به آن معنا نیست که چارچوب اصلی طرح تغییر داده شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس، ادامه داد: نمونه‌های بسیار زیادی از طرح‌های مشابه را در کشورهای دیگر مشاهد کرده‌ایم که چارچوب اولیه این موارد در صدسال پیش طراحی و تهیه شده اما استخوان‌بندی آن تاکنون نافذ است.

 

  دستگاه‌های ایجاد تأسیسات زیربنایی همکاری لازم را ندارند

وی با بیان اینکه از موانع دیگر می‌توان به این مسئله اشاره کرد که دستگاه‌های ایجاد تأسیسات زیربنایی مانند آب، برق، گاز و مخابرات همکاری‌های لازم را در چارچوب این طرح را به‌خوبی انجام نمی‌دهند، گفت: از امتیازات این طرح احداث تونل مشترک تأسیسات شهری است که درحال‌حاضر 8کیلیومتر آن اجرا شده است. شهریاری با بیان اینکه این تونل می‌تواند الگوی مناسبی برای دیگر کلان‌شهرها  باشد، گفت: دستگاه‌های خدمات‌رسانی چون آب، برق، گاز، تلفن و مخابرات می‌توانند از تونل انرژی  استفاده کنند.

 

  بانک‌ها از نظر مالی باید به تکالیف خود در توسعه حرم رضوی عمل کنند

شهریاری با اشاره به اینکه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مانع بسیار بزرگی برای اجرای این طرح است، عنوان کرد: جلسه‌ای در این زمینه در استانداری خراسان رضوی با حضور شهردار مشهد، استاندار، یکی از نمایندگان مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی و مسئولان دستگاه‌های اجرایی برگزار شد.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس، اضافه کرد: در این جلسه اظهار شد که برای اجرای این طرح دستگاه‌های متولی تأسیسات زیربنایی باید وظایف و تکالیف خود را در محدوده طرح انجام دهند و مصوبات هیئت‌دولت‌های مختلف درخصوص پشتیبانی مالی از  اجرای طرح که به‌تصویب رسیده اجرا شود.

وی ادامه داد: همچنین وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی و معماری می‌بایست هرچه‌زودتر نسبت‌به اصلاح این طرح جدید و برگشتن به استخوان بندی طرح قبلی اقدام کند تا این مانع از بین برود و از نظر مالی بانک‌ها به تکالیف خود عمل کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: درصورت اجرای این طرح از نظر مقیاس، کمیت، کیفیت و تنوع مسائل موجود می‌تواند الگوی بسیار خوبی برای بازسازی بافت‌های فرسوده، نه‌تنها در کلان‌شهرهای کشور بلکه برای کشورهایی که با معضل بافت فرسوده مواجه هستند، باشد.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی