کد خبر : 77735
/ 10:43
رانندگان خودرو‌های بزرگ بخوانند؛

سایه «سنگین‌وزن»‌‌ها بر شهر

قبول دارید که خیلی از سواری‌‌ها در رویارویی با ماشین‌های بزرگ دچار عارضه «هیبت‌‌گرفتگی» می‌شوند؟! اما انکار نکنید که این فرهنگ را خودتان باب کرده‌اید که همیشه حق با خودرو بزرگ‌تر است!

سایه «سنگین‌وزن»‌‌ها بر شهر

ملیحه ابراهیمی یزدی- قبول دارید که خیلی از سواری‌‌ها در رویارویی با ماشین‌های بزرگ دچار عارضه «هیبت‌‌گرفتگی» می‌شوند؟! اما انکار نکنید که این فرهنگ را خودتان باب کرده‌اید که همیشه حق با خودرو بزرگ‌تر است!
دست خودشان که نیست. از همان روز اول، سنگین‌وزن تولید شده‌اند. حالا درست است که یک بوق سرانگشتی‌شان چرت پشت فرمانتان را پاره می‌کند اما نمی‌شود مدام از بودنشان در شهر غرغر کرد. به هر حال، آن‌ها هم خودشان را جزوی از شهر می‌دانند. یک جا‌هایی با شما هم‌عقیده‌ایم که این خودرو‌ها مشکلات و معضلاتی را به وجود می‌آورند اما اگر کمی موشکافانه‌تر بررسی کنیم، دستگیرمان می‌شود که خیلی از رانندگان این خودروها می‌توانند شرایط موجود را بهبود ببخشند. به گفته سرهنگ امامی، جانشین پلیس راهور مشهد، هر کسی به نوبه خودش انجام وظیفه کند، شرایط روزبه‌روز بهبود پیدا می‌کند و نظم بر شهر این مهم مستلزم رعایت قوانین است. برای قانون، بزرگ و کوچک فرقی نمی‌کند. اگر خیلی از شما‌ها باشد، با سرهنگ حسنعلی امامی و حسین مختاری، مدیرعامل حاکم می‌شود. در ادامه، موضوع خودرو‌های سنگین را، که شاید دغدغه شهرداری مشهد، دو ارگانی که به طور مستقیم با خودرو‌های سنگین ارتباط دارند، سازمان مدیریت حمل‌و‌نقل بار درون‌شهری و حومه آنچه در واقعیت تصور می‌کنید و با چشم می‌بینید بسیار فاصله دارد.در میان گذاشتیم. بد نیست بدانید قوانین با
٢١۴٠
راننده محترمی که اعتقادی به قانون که هیچ، به ساعت روی دستت هم نداری! چه خوب است طبق زمان‌بندی بارگیری کنی یا بارت را تخلیه کنی. همین امسال، از ابتدای سال، طبق کد٢١۴٠ (عبور یا توقف وسایل نقلیه باربری سنگین، ظرفیت ناخالص۵/۶ تن به بالا در ساعات غیرمجاز) راهنمایی و رانندگی مشهد ١٩ هزار و ٢٠ نفر از همکاران شما را هریک به مبلغ ٢٠ هزار تومان اعمال قانون کرده است.

108761.jpg

٢٠٢٠
بابا! هر کاری قانونی دارد. چرا طبق کد ٢٠٢٠ تحت عنوان «عدم رعایت مقررات حمل بار» بی‌قانونی می‌کنید؟ آیا خبر دارید از ابتدای امسال تاکنون هزار و ٧٨٠ برگه جریمه با قیمت ١٠٠ هزار تومان تحویل هم‌شغلان شما داده شده است؟

٢٠۴٣
همه ما ماشین‌‌های سواری‌ می‌دانیم که ماشاءا... شمای خوش‌رکاب یک سر و گردن که چه عرض کنم، یک قد از ما بلندتری! چه اصراری به خودنمایی هست؟!
طبق کد ٢٠۴٣ تحت عنوان «سبقت اتوبوس و کامیون در داخل شهر»، از اول سال، سه هزار و ٨٩٨ فقره، هریک به مبلغ ۴٠ هزار تومان، اعمال قانون انجام شده است. از ما گفتن. یک بار جستی ملخک!

٢٠٣٠
خدا نکند یک کم بیشتر از دست‌فرمانت تعریف کنند! جو گیر می‌شوید و بی‌اعتنا به کد ٢٠٣٠ تحت عنوان «عبور کامیون و اتوبوس در خط سرعت بزرگ‌راه‌‌ها و آزادراه‌‌های دارای بیش از دو خط عبور در هر سمت» پدال گاز را می‌فشارید! با این حساب، پی ۵٠ هزار تومان جریمه را به تنت بمال، درست مثل هزار و ١۴٢ نفری که از اول سال مثل تو فکر می‌کردند و جریمه شدند.

٢٠۵٧
چه کاری است که برای همه عالم و آدم وقت دارید اما برای بارگیری، کارتان ضرب‌الاجل است! حواستان را جمع کنید که طبق کد ٢٠۵٧ تحت عنوان «عدم بارگیری صحیح و مهار ایمن محصولات»، که جریمه‌اش ۶٧ هزار و ۵٠٠ تومان است، پلیس فرمان ایست به شما ندهد. از ابتدای امسال تاکنون، هزار و ۶۵١ برگ جریمه تحت این عنوان صادر شده است.

٢٠۶٠
خوراک خیلی از شما سنگین‌وضع‌‌ها پیچاندن و دست آخر وانمود به متوجه نشدن است. برادر محترم، کد ٢٠۶٠ که «عدم توجه به فرمان ایست و حرکت پلیس» است ممکن است همین روز‌ها مثل ٧٨٩ نفری که از اول سال جریمه شده‌اند، مبلغ ۴٠ هزار تومان به فهرست پرداختی‌هایتان اضافه کند.

٢٠٢۵
شما که زحمت را می‌کشید و زمان را صرف بارگیری می‌کنید، بد نیست طبق کد ٢٠٢۵ که در تعریفش آمده است «عدم رعایت مقررات حمل بار‌های ترافیکی» و مبلغ جریمه‌ای که برایش در نظر گرفته شده است ١٠٠ هزار تومان است، درباره مواردی چون ارتفاع ۵/۴ متر، عرض ۶/٢ متر و بار بیش از ۴٠ تن حساسیت داشته باشید.از ابتدای امسال ١۴٣١ نفر به خاطر بی توجهی به این موارد جریمه شدند. راستی، از ۵٠ سانتی‌متر قسمت جلو خودرو و ٣ متر عقب و نصب پرچم قرمز در روز و چراغ چشمک‌زن در شب غافل نشوید.
٢٠۵٨
قرار نیست اگر با صاحب پروژه یا هر کسی که با او همکاری می‌کنید به کوچک‌ترین مشکلی برخوردید حالش را بگیرید و بارش را هر جایی خالی کنید. طبق کد ٢٠۵٨ تحت عنوان «تخلیه نخاله، زباله، مصالح ساختمانی، فاضلاب و ایجاد هرگونه مانع در مسیر عبور وسایل نقلیه در راه‌‌ها و حریم آن‌ها» ۵٠ هزار تومان جریمه می‌شوید، درست مثل ۶٢۵ نفری که از ابتدای سال با آن‌ها برخورد شده است.
٢٠٢۴
یک استرسی در بین عموم هست وقتی پشت خودرو‌های حامل تیرآهن قرار می‌گیرند، به‌خصوص آن‌ها که در نگاه اول هیچ‌گونه علامتی نصب نکرده‌اند. دریغ از یک پارچه!
کد ٢٠٢۴ که به حمل تیرآهن، ورق‌های فلزی و امثال آن بدون رعایت شرایط ایمنی و مقررات مربوط اشاره می‌کند، جریمه‌ای هفتادوپنج‌هزارتومانی برای بی‌توجهی به این قانون پیش‌بینی کرده است و از ابتدای سال جاری تاکنون،٧٩١ متخلف را اعمال قانون کرده است.
 
به فکر دیگران هم باشید
امیدواریم جزو آن دسته از افراد نباشید که محل سکونت را برای جای پارک مناسب برای تریلر هجده‌چرختان انتخاب می‌کنید. از انصاف به دور است. جای پارکی که شما اشغال می‌کنید ممکن است موجب مزاحمت و سد معبر برای دیگر همسایگان شود. طبق کد ٢١٠١، هر نوع توقفی که منجر به سد معبر یا اخلال در عبور و مرور شود ٣٠ هزار تومان جریمه دارد.
از همه این‌ها که بگذریم، از اول صبح‌ها، زمانی که قرار است ماشینتان را روشن کنید، نمی‌توان گذشت. سر و صدا و به نوعی آلودگی صوتی و همچنین آلودگی هوایی که ایجاد می‌کنید خلاف مقررات شهرنشینی است.
پنج توقفگاه خودرو‌های باری با برآورد ۴ میلیارد تومان برای بهبود ترافیک شهری و ایمن‌سازی معابر، کاهش آلودگی و آلاینده‌‌های گازی برای شما ساخته شده است.
 
صرفا جهت اطلاع
برای پیشگیری از توقف و پارک خودروهای باری در حاشیه معابر، ضمن احداث توقفگاه‌های متعدد‌، با اطلاع‌رسانی قبلی به این ناوگان از طرق مختلف، اکیپ‌های نظارت و بازرسی این سازمان و پلیس راهور متخلفان را اعمال قانون می‌کنند. در همین راستا، ظرف یک سال گذشته، از ابتدای طرح تاکنون، ٧ هزار و ۶٩١ مورد ثبت شده است. این در حالی است که در محدوده منطقه١٢ و بافت تاریخی احیای طوس، به لحاظ حساسیت ویژه، ٣ هزار و ٢۴١ مورد اعمال قانون خودروهای سنگین باری به صورت ویژه انجام شده است.
در راستای اجرای طرح محدوده زمانی و مکانی، تردد خودروهای سنگین حمل بار (بیش از ۶ تن) در محدوده قرمز، خارج از رینگ بزرگ‌راه، آزاد است. همچنین در محدوده زرد، حدفاصل رینگ بزرگ‌راهی و محدوده زوج و فرد کنونی، در تمامی ساعات، به استثنای ۱۱-۱۵، آزاد می‌باشد. در محدوده قرمز (زوج و فرد کنونی) نیز فقط از ساعت ۲۳ تا ۶ صبح آزاد می‌باشد. بر این اساس، در یک سال گذشته، در راستای اجرای طرح مدیریت تردد زمانی و مکانی ناوگان باری، گشت‌های نظارت و بازرسی سازمان مدیریت حمل‌ونقل بار درون‌شهری و حومه و پلیس راهور ٢ هزار و ۶٢۶ مورد اعمال قانون انجام داده‌اند.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی