کد خبر : 77754
/ 09:34

سایه سنگین رکود برنمایشگاه کتاب

غرفه‌داران درحالی پانزدهم آذر، میزهای نمایشگاهی خود را جمع کردند و بنرهایشان را پایین آوردند که بار کتاب زیادی برای بازگرداندن داشتند.نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد، سرد بود و تا روز آخر هم گرم نشد. تعداد بازدیدکنندگان به‌نسبت سال‌های قبل بسیار کم بود. ظرفیت پارکینگ یک، هیچ روزی پر نشد و صف فست‌فودها و آبمیوه‌فروشی‌ها هم در مقایسه با سال‌های گذشته، خلوت بود.گرچه غرفه‌داران با نزدیک‌شدن به روزهای آخر نمایشگاه، مخاطبان بیشتری پیدا کردند، اما آن‌قدری نبود که نگاه‌کردن به دخل خوشحالشان کند.

سایه سنگین رکود برنمایشگاه کتاب

    به گفته بسیاری از ناشرانِ شرکت‌کننده «حتی هزینه غرفه و مکان و رفت‌وآمد هم درنیامد.» گرچه دبیر برگزاری نمایشگاه کتاب، اواسط روزهای برگزاری این رویداد فرهنگی گفته بود «نصب پرده‌ها، آویزهای بزرگ و با رنگ مناسب‌تر آغاز شده» و همچنین عنوان کرده بود «در‌حال رایزنی برای تبلیغات بیلبوردی هستیم»، حال و روز نمایشگاه مشهد تا به آخر بهبود نیافت و ناشرانی که به گفته خودشان، خاطرات بسیار خوبی از دوره‌های قبل نمایشگاه مشهد داشتند، با کارتن‌های پر از کتاب بازگشتند. اگر نخواهیم نمایشگاه امسال مشهد را شکست‌خورده بنامیم، بی‌شک نمی‌توان به آن افتخار هم کرد.

فروش در کرمانشاه زلزله‌زده، بیشتر از مشهد
نمایشگاه کتاب امسال با حضور ٨٣۵‌ناشر داخلی، ١٣۵‌ناشر خارجی و ٧٠‌ناشر حوزه دفاع مقدس برپا شد که حدود یک‌سوم ناشران بخش داخلی، مشهدی بودند. سالن فردوسی به‌عنوان بزرگ‌ترین سالن نمایشگاهی، میزبان ناشران داخلی بود که دو بخش کتاب‌های عمومی و کودکان را دربر‌می‌گرفت. حضور ناشران مطرح و پرمخاطبی همچون امیرکبیر، ثالث، نگاه، هرمس، نشر نو، نیماژ، خوارزمی، افراز، آموت و سخن در سالن فردوسی، از نقاط امیدوار‌کننده این نمایشگاه بود.
کتاب‌های جوجو مویز، به‌ویژه کتاب آخر این نویسنده انگلیسی، با نام «دختری که رهایش کردی» و «یک عاشقانه آرام» نادر ابراهیمی، «ملت عشق» نوشته الیف شافاک و «جزء از کل»، رمان معروف استیو تولتز، چند کتابی بودند که مخاطبان زیادی در سالن فردوسی به‌دنبال آن‌ها آمده بودند.
مسئول فروش انتشارات نگاه، در خلوتیِ غروب روز چهارم نمایشگاه در غرفه نشر امیرکبیر حضور داشت. او که به‌خاطر نداشتن مشتری، غرفه خود را ترک کرده بود، گفت: سال گذشته، نیشابور به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام شناخته شد و نمایشگاه کتابش بسیار عالی بود، چون مسئولان شهر مشهد، از آن حمایت کردند و مردمِ این شهر را برای خرید کتاب، روانه نیشابور کردند. اما نمایشگاه امسال، برخلاف آنچه ناشران انتظارش را داشتند، پیش نرفته است.
صالح همتی بیان کرد: در حال حاضر فروش ما در کلان‌شهر مشهد، مثل جیرفت است که نقطه کوری در (بازار نشر و کتاب) کشور ماست. در کرمانشاه زلزله آمد، اما ما بهتر از اینجا فروختیم. اگر از غرفه‌دارهای دیگر هم سؤال کنید به شما می‌گویند که دو روز اول نمایشگاه کرمانشاه، بیشتر از این چهار روزی که در مشهد پشت سر گذاشتیم، فروش داشتیم.
همتی که به همان میزان سال‌های گذشته، کتاب به مشهد آورده بود، نگران سنگینی باری بود که باید با خود به تهران برمی‎‌گرداند و این درحالی بود که ناشران کتاب‌های عمومی، علاوه‌بر هزینه بار، برای اجاره هر غرفه، ٢٠٠‌هزار تومان پرداخته بودند. نشر نگاه، سه غرفه را گرفته و ۶٠٠‌هزار‌تومان هزینه متقبل شده بود.
یک تبلیغ اشتباه
نمایشگاه کتاب مشهد در دوره‌های قبل، همواره جزو برترین نمایشگاه‌ها و در سه رده اول نمایشگاهی قرار داشته است. به گفته متصدی فروش نشر امیرکبیر، با این پیشینه، حتما باید دلیلی برای کاهش تعداد مخاطبان امسال وجود داشته باشد. محمد جوادی معتقد بود یکی از ایرادهای بزرگ نمایشگاه امسال، به طراحی پوستر آن برمی‌گردد. او گفت: در این پوستر عنوان شده «نمایشگاه ناشران جهان اسلام و دفاع مقدس». مردم واقعا اطلاع ندارند کتاب‌های عمومی هم در این نمایشگاه عرضه شده است.
جوادی ادامه داد: من بیش‌از ١۵‌سال است که در نمایشگاه کتاب مشهد شرکت کرده‌ام، اما امسال مخاطبان هر‌ساله ما هنوز پای غرفه نیامده‌اند. نمی‌دانم دقیقا چه اتفاقی افتاده است، اما مطمئنم خیلی‌ها از برگزاری این نمایشگاه اطلاعی ندارند؛ چون تبلیغات خیلی ضعیف بوده است.
تأثیر طرح پاییزه بر نمایشگاه کتاب
طرح پاییزه کتاب و روز کتاب‌گردی، پنجشنبه دوم آذر، هم‌زمان با تمام کشور در مشهد نیز اجرا شد و سیل مخاطبان را برای خرید کتاب با تخفیف‌ ٣٠ تا ۴٠‌درصد به کتاب‌فروشی‌ها کشاند. آن‌هایی که در این روز، برای خرید به کتاب‌فروشی‌های مطرحی همچون پردیس کتاب، کافه‌کتاب آفتاب، آبان و امام مراجعه کردند، مجبور شدند در صف‌های طولانی انتظار بکشند تا نوبت خریدشان برسد. برخی از اهالی حوزه کتاب، معتقد بودند نزدیک‌بودن این رویداد با نمایشگاه کتاب مشهد (با فاصله یک هفته)، تأثیر زیادی در کاهش مخاطبان نمایشگاهی داشته است.
با‌این‌حال دلایل مستند، چیز دیگری را نشان می‌دهد. مسئول فروش نشر هرمس که همانند بسیاری از ناشران حاضر در سالن فردوسی، ٨‌آذر‌ماه و مستقیم از نمایشگاه کتاب فارس به مشهد آمده بود، گفت: نمایشگاه شیراز نیز هم‌زمان با روز کتاب‌گردی آغاز شد، اما روی فروش تأثیری نداشت. تازه در شیراز باران شدیدی هم آمد و هوا هم مثل اینجا سرد بود.
او که هشت‌دوره دیگر نیز در نمایشگاه کتاب مشهد حضور داشته است، این نمایشگاه را پربازده‌ترین نمایشگاه بعد‌از تهران دانست و عنوان کرد: بزرگ‌ترین عامل شکست نمایشگاه امسال را تبلیغات اشتباه می‌دانم.مسعود مومنی گفت: بسیاری از مخاطبان دائمی ما نیامده‌اند و آن‌ها هم که آمده‌اند تصور کرده بودند نمایشگاه، به کتاب‌های دفاع مقدس اختصاص دارد؛ حالا یک کتاب هم از ما خریدند و رفتند. شاید هم برگزارکردن نمایشگاه پارسال در نیشابور، در کاهش بازدیدکنندگان امسال تأثیر داشته است. او میزان تبلیغات شهری را مناسب دانست و بیان کرد: تبلیغات را در سطح شهر دیدیم، اما متن آن مردم را به اشتباه می‌اندازد.نماینده نشر شمشاد به‌عنوان یکی از ناشران مشهدی نیز معتقد بود طرح پاییزه کتاب نمی‌تواند دلیل بی‌رونقی نمایشگاه امسال باشد. امید خواجوی که مسئول کتاب‌فروشی آبان است، گفت: مخاطبان نمایشگاهی، مخاطبان عام هستند و مخاطبان کتاب‌فروشی‌ها، کتاب‌خوان‌ها و خوانندگان حرفه‌ای کتاب‌ها.مدیر کتاب‌فروشی آبان اظهار کرد: تقریبا تمام افرادی که در طرح کتاب‌گردی و پاییزه کتاب شرکت کردند، آنانی بودند که همیشه خبرهای مربوط به حوزه کتاب را دنبال می‌‌کنند، حرفه‌ای‌خوان هستند و سر از نمایشگاه کتاب نیز درآورده‌اند. ما اینجا منتظر مخاطب عام بودیم که نیامد.
پیش‌بینی یک ناشر پرفروش
نشر آموت نیز که طی سال‌های اخیر جزو پرفروش‌ترین غرفه‌های نمایشگاه در بخش کتاب‌های عمومی به شمار می‌آمد، امسال با شوک عجیبی در میزان فروش مواجه شد. یوسف علیخانی، نویسنده و مدیر این نشر که نظرات خود را در حوزه کتاب و نشر، به‌طور مرتب در فضای مجازی منتشر می‌کند، این‌بار در اینستاگرام خود نوشت: «در همان ساعت اولیه انتشار پوستر، مدام از من می‌پرسیدند یعنی نمایشگاه کتاب مشهد برگزار نمی‌‎شود؟ واقعیت دردناکی است، اما مجبورم اعلام کنم که نمایشگاه کتاب مشهد امسال حتی به‌اندازه نمایشگاه کتاب بیرجند هم خروجی ندارد.»
از‌سوی دیگر، حمید علیخانی که مسئولیت غرفه این نشر را در نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد برعهده داشت، بیان کرد: میزان تراکنش‌های دستگاه کارت‌خوان در چهار روز اول نمایشگاه مشهد، به اندازه یک روز نمایشگاه شیراز هم نبود. یکی دیگر از حاشیه‌هایی که دامن نشر آموت را در نمایشگاه مشهد گرفت، حضور ناشری با مجوز باطل‌شده بود که کتاب‌های پرفروش نشر آموت را به‌طور غیرقانونی به نام خود منتشر کرده بود. غرفه این انتشاراتی در روز دوم، به‌همت ستاد اجرایی نمایشگاه جمع‌آوری شد.
نمایشگاه‌ کتاب در همه کشور افت کرده، در مشهد بیشتر
هر‌یک از خریداران کتاب امسال نمایشگاه مشهد می‌توانستند با‌توجه‌به مدرک تحصیلی خود، به میزان ۵٠ یا ١٠٠هزار تومان بن خرید کتاب که ٢٠‌درصد یارانه(تخفیف) داشت، تهیه کنند. غرفه‌‌داران نیز کتاب‌های خود را با ٢٠‌درصد تخفیف به مخاطبانشان ارائه می‌‌کردند که در‌مجموع خریداران می‌توانستند از تخفیف شایان‌توجه ۴٠‌درصدی استفاده کنند.
متصدی فروش یکی از انتشارات معروفِ کتاب‌های آموزشی که حاضر نشد نام نشر و فامیلی خودش در این گزارش درج شود، اذعان کرد که به‌خاطر شهرت نشر، توانسته است در مقایسه با دیگر غرفه‌ها فروش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. با این‌حال اضافه کرد: وضعیت نمایشگاه‌ها در تمام ایران افت کرده است و در مشهد بیشتر. این غرفه‌دار، نمایشگاه مشهد را «دراندشت» توصیف کرد و افزود: اگر غرفه‌داران کتاب‌های دفاع مقدس هم در‌کنار غرفه‌داران کتاب‌های آموزشی و کمک‌آموزشی در سالن عطار حضور می‌یافتند، شرایطی بهتری فراهم می‌شد، اما در این نمایشگاه پراکندگی می‌بینیم. مردم حوصله ندارند همه نمایشگاه را بگردند، خسته می‌شوند. اگر درکنار هم بودیم یک نفر که می‌آمد کتاب از من بخرد شاید از کتاب‌های‌ دفاع‌مقدس هم می‌خرید و برعکس.او میزان فروش غرفه خود را در هفدهمین نمایشگاه کتاب مشهد که دو سال پیش برگزار شد، حدود ۵٠میلیون تومان اعلام کرد، در‌حالی که امسال تا روز پنجم، فقط ١۵‌میلیون‌تومان فروخته بود.
باوجود تمام این روایت‌ها، مدیریت غرفه گاج، به‌عنوان بزرگ‌ترین غرفه نمایشگاه از حضور در این رویداد فرهنگی ابراز رضایت کرد. حسین خدیوی از ستاد اجرایی نمایشگاه راضی بود. او گفت: توزیع کارت‌های غرفه‌داران و کارت پارکینگ به‌خوبی انجام شد. مسئولان ستاد اجرایی نمایشگاه مرتب به ما سر می‌زنند. هرچند فروش چندانی نداشتیم، برای دیگر خدماتی که بیرون از نمایشگاه ارائه می‌دهیم، توانستیم مخاطب جذب کنیم.
نمایشگاه کتاب، محل معرفی باشد نه فروش
صنعت نشر فقط ناشران را شامل نمی‌شود؛ بلکه کتاب‌فروشی‌ها و مراکز پخش کتاب را هم دربر‌می‌گیرد. برهمین‌اساس وقتی صحبتِ حمایت از صنعت نشر می‌شود، باید تمام این مراکز فرهنگی را درنظر گرفت. تورج صیادپور که مخاطب جدی کتاب به حساب می‌آید و سابقه یک دهه کار در کتاب‌فروشی‌های مشهد را دارد، معتقد است برای حمایت از این صنعت، بهتر است نمایشگاه‌های کتاب، جایی برای نمایش و معرفی کتاب باشند و مانند بسیاری از نمایشگاه‌های خارجی کتاب‌، مردم فقط برای دیدن کتاب بیایند و بعد به‌سمت کتاب‌فروشی‎ها گسیل شوند.او که امسال نیز همانند سال‌های گذشته، برای کمک و راهنمایی بازدیدکنندگان در غرفه یکی از انتشاراتی‌ها حضور داشت، گفت: در نمایشگاه کتاب، مردم باید بیایند با بزرگان ادبیات، هنر، فلسفه و تاریخ آشنا شوند و با آن‌ها نشست داشته باشند. در‌واقع این برنامه‌های جانبی باید انگیزه حضور مردم در نمایشگاه باشد.صیادپور بیان کرد: وقتی مردم در رویدادی همچون نمایشگاه یا طرح‌های فروش فصلی کتاب شرکت می‌کنند، به‌یک‌باره بازار فروش کتاب تخلیه می‌شود. کتاب‌فروشی‌ها پول زیادی به دست می‌آورند، اما پس‌از آن دچار رکود می‌شوند و معمولا نمی‌توانند چک‌های خود را پاس کنند؛ به‌همین دلیل تمرکز خود را روی کتاب‌های پرفروشی می‌گذارند که بی‌ارزش هستند.
او تأکید کرد: این کار در‌نهایت به کتاب‌های خوب لطمه می‌زند.این فروشنده کتاب افزود: اگر می‌خواهیم به صنعت نشر کمک کنیم باید طرح تخفیف خرید کتاب را در تمام طول سال بگنجانیم. در این شرایط، مردم کتاب را در سبد خرید خود قرار می‌دهند و در طول سال با فراغ خاطر به کتاب‌فروشی‌ها می‌روند. در این حالت به‌صورت غیرمستقیم از ناشر هم حمایت می‌شود.
به همه گفتم نمایشگاه مشهد با بقیه شهرها فرق دارد
سالن بهار و انوری در ساختمان هشت‌ضلعی نمایشگاه، میزبان ٧٠‌ناشر دفاع مقدس بود. شاید تصور شود به‌خاطر طراحی متفاوت پوستر امسال نمایشگاه، غرفه‌داران کتاب‌های دفاع مقدس فروش قابل‌توجهی داشته‌اند، اما واقعیت این است که از این رویداد فرهنگی، آبی برای آنان نیز گرم نشد که هیچ، فضای سالن‌های بهار و انوری به‌طرز غریبانه‌ای بی‌مخاطب و در سکوت گذشت؛ مثل جزیره‌ای که پای هیچ‌کس به آن باز نمی‌شود.
مدیر نشر مجنون، ناشر برگزیده دهمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس و ناشر برگزیده جایزه قلم زرین، از مسئولان برگزارکننده نمایشگاه تشکر کرد؛ از میهمان‌نوازی خراسانی‌ها هم. او گفت: همین که در سایه امام هشتم(ع) هستیم، برای ما کفایت می‌کند.
امیرحسین انبارداران که با تألیف ٢٣‌عنوان کتاب و ٢٠‌سال سابقه نشر، استخوان خرد کرده عرصه کتاب است، اظهار داشت: نمایشگاه مشهد می‌توانست بسیار خوب برگزار شود اگر نمایشگاه ناشران دفاع مقدس، در یک سالن نمایشگاهی نزدیک حرم و در زمانی برگزار می‌شد که فصل حضور زائران در این شهر بود. کتاب‌های «فتح خون»، «توسعه و مبانی تمدن غرب» و «آغازی بر یک پایان» عنوان‌هایی بودند که مخاطبان کتاب‌های دفاع مقدس، بیشتر از بقیه کتاب‌ها به سراغ آن‌ها آمدند. هر سه این کتاب‌ها توسط نشر واحه (نشر تخصصی آثار شهید آوینی) منتشر شده است.مجید شوقی، نماینده این نشر از نمایشگاه‌های سال‌های گذشته مشهد خاطرات خوبی داشت. او گفت: در سال‌های گذشته در بخش عمومی نمایشگاه استانی، غرفه داشتم و فروش هم عالی بود. من به همه ناشران دفاع مقدس که امسال برای اولین‌بار به اینجا آمدند، گفتم اصلا نمایشگاه مشهد با بقیه شهرها فرق دارد. به بچه‌های انجمن عکاسان جنگ گفتم خیالتان راحت! عکس‌های جنگ، در مشهد فروش می‌رود. شوقی افزود: تا روز پنجم نمایشگاه، با ٢٢عنوان کتاب، فقط ٢٠٠‌هزار تومان فروش داشتم، درحالی‌که در سال‌های گذشته این رقم چندین میلیون تومان بوده است.
او گفت: بقیه غرفه‌های کتاب‌های دفاع مقدس همین مقدار فروش را هم نداشته‌اند.
ابراز رضایت از سطح کیفی نمایشگاه
فهیمه سروری که قصد داشت برای خودش رمان خارجی بخرد، به‌دنبال کتاب «ریچارد سوم» برای پسر نوجوانش می‌گشت. او گفت: تبلیغات نمایشگاه را که در سطح شهر دیدم تصور کردم فقط نمایشگاه کتاب دفاع مقدس است، اما بعد، از‌طریق فضای اینستاگرام متوجه شدم همه کتاب‌ها در این نمایشگاه عرضه می‌شود.جلال حمیدی، دانشجوی عمران برای انتخاب کتاب‌هایی در حوزه بازاریابی آمده بود. او گفت سطح کیفی نمایشگاه رضایت‌بخش است و به پیداکردن کتاب‌های مورد نظرش امیدوار بود.
وقتی که با اکبر زمانی وارد صحبت شدیم، هفت ساعت را در نمایشگاه چرخیده بود. او پیش از ساعت‌١٢ ظهر به نمایشگاه آمده بود تا کتاب‌های مورد‌علاقه خود را در سالن فردوسی پیدا کند. او گفت هر هفته به جمعه بازار کتاب می‌رود و همان‌جا بوده که از برپایی نمایشگاه مطلع شده است. زمانی گفت: تبلیغات را در محدوده تقی‌آباد به‌سمت بولوار نمایشگاه دیدم، اما در قسمت مرکز شهر و محدوده فرامرز عباسی که محل رفت‌و‌آمد من است، تبلیغاتی به چشمم نخورد.
او اضافه کرد: کتاب‌خوان‎‌های حرفه‌ای با دیدن پوستر و تبلیغات نمایشگاه دچار اشتباه نشدند، چون آنان منتظر نمایشگاه کتاب بودند، اما مخاطبان عادی به احتمال زیاد تصور نادرستی درباره این رویداد فرهنگی داشتند و فکر کردند کتاب‌های عرضه‌شده فقط با محتوای دفاع‌مقدس است. نمایشگاه از نظر او از سطح کیفی خوبی برخوردار بود. زمانی گفت با آرامش تمام نمایشگاه را گشته و کتاب‌هایش را فهرست کرده است. بعد بن خریده و حالا مشغول خرید کتاب‌هایش است. او که دانشجوی رشته روان‌شناسی است، بیان کرد: حتی کتاب‌های تخصصی را که به‌دنبالش بودم، پیدا کردم.
فرصت چندانی برای تبلیغات نبود
دبیر برگزاری نمایشگاه کتاب مشهد در گفت‌وگو با شهرآرا گفت: یکی از معیارهای تعیین میزان فروش نمایشگاه، میزان بن عرضه‌شده است.
یوسف امینی اعلام کرد: میزان بن فروش‌رفته در شب اول ۵٠، شب دوم ١٠٠ و شب سوم ١٣٠‌میلیون تومان بود، اما انتظار خیلی بیشتر از این مقدار را داشتیم.
معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان، علت اقبال عمومی نامناسب نمایشگاه امسال را چند مورد دانست. او با اذعان به دیر شروع‌‌شدن تبلیغات نمایشگاه امسال گفت: این رویداد بلافاصله بعد‌از ماه صفر بود و فرصت چندانی برای تبلیغات نداشتیم. با این‌حال ۵٠‌رول‌آپ در سطح شهر نصب و روی ٢٠‌پل هوایی تبلیغات محیطی انجام شد.
وی گفت: یکی دیگر از دلایل کم‌مخاطب‌‎بودن نمایشگاه امسال به تغییر تاریخ آن از آبان به آذر برمی‌گردد که به دلیل هم‌زمانی با ماه صفر گریزناپذیر بود. طبق بررسی‌هایمان در زمان برگزاری نمایشگاه، متوجه شدیم با‌توجه‌به گذشت سه ماه از سال تحصیلی، بسیاری از خانواده‎ها کتاب‌های آموزشی و کمک آموزشی فرزندانشان را از کتاب‌فروشی‌ها تهیه کرده‌ و دیگر به نمایشگاه مراجعه نکرده‌اند.
وزارت ارشاد، چرخ صنعت نشر را درنظر گرفته است
امینی با بیان اینکه برگزاری اخیر طرح پاییزه کتاب و کتاب‌گردی نمی‌تواند در کاهش مخاطبان نمایشگاه بی‌تأثیر باشد، بیان کرد: وزارت ارشاد در اجرای برنامه‌های حوزه کتاب، چرخه صنعت نشر را در نظر گرفته است و نه فقط ناشران را.
معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تأکید کرد: درحقیقت وزارت ارشاد هم برای کتاب‌فروش و هم ناشر، برنامه ترتیب داده است؛ چراکه کتاب‌فروشی‌ها از قدیم مراکز فرهنگی به شمار می‌رفته‌اند، اما طی سال‌های اخیر به‌‌دلیل غفلت و توجه‌نکردن به آن‌ها، این مراکز از ماهیت فرهنگی خود خارج شده و به مراکز فروش نوشت‌افزار و محصولات فرهنگی تبدیل شده‌اند.
وی افزود: بر همین اساس، برای اولین‌بار در نمایشگاه امسال، مدت استفاده از بن خرید کتاب، یک ماهه اعلام شد و به این ترتیب مردم می‌توانند با بن تهیه‌شده از نمایشگاه، در کتاب‌فروشی‌ها نیز خرید کنند. بااین‌حال باید بررسی‌ها و جمع‌بندی‌های کشوری صورت گیرد تا مشخص شود آیا این تمهیدات در نهایت به نفع جامعه ناشران و کتاب‌فروشان است یا خیر.
هم‌زمانی ٢ نمایشگاه با هدف جذب مخاطب بیشتر بود
دبیر برگزاری نمایشگاه کتاب مشهد درباره هم‌زمانی نمایشگاه کتاب دفاع‌مقدس با نمایشگاه کتاب استانی و نیز نوع طراحی پوستر نمایشگاه گفت: امسال هشتمین دوره نمایشگاه کتاب دفاع مقدس بود و مشهد برای دومین‌بار میزبان این رویداد فرهنگی شد. هم‌زمانی این دو نمایشگاه با هدف جذب مخاطب و ایجاد انگیزه بیشتر برای شرکت مردم در نمایشگاه بود.
امینی افزود: اداره ارشاد با این دیدگاه که مخاطبان کتاب‌های دفاع مقدس روی فروش آثار عمومی تأثیر مثبتی خواهند گذاشت، اقدام به برگزاری هم‌زمان این دو جشنواره با هم کرد. اما با بررسی‌های انجام‌شده از غرفه‌داران و طیفی از مخاطبان مشخص شد که عده‌ای تصور کرده‌اند تنها کتاب‌های عربی و دفاع مقدس در این نمایشگاه عرضه می‌شود، که ما چنین چیزی را پیش‌بینی نمی‌کردیم!
مقابله با معضل کتاب‌سازی
معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل ارشاد و فرهنگ اسلامی خراسان درباره حضور کتاب‌های تقلبی در نمایشگاه گفت: در‌جریان کامل این موضوع هستم. ما در حوزه نشر، معضلی به نام کتاب‌سازی داریم. به این صورت که وقتی کتابی پرفروش می‌شود، بلافاصله کپی غیرمجازش منتشر می‌شود.امینی افزود: این موضوعی کشوری است و مختص نمایشگاه مشهد نبوده است. وزارت ارشاد به طور خیلی جدی در‌حال پیگیری و برخورد با این آفت حوزه فرهنگ است.
دبیر برگزاری نمایشگاه کتاب مشهد گفت: در نمایشگاه امسال مشهد متوجه شدیم چند مورد از کتاب‌‎های پرفروش نشر آموت، توسط سه ناشر دیگر و با تغییر نام مترجم به فروش می‌رسد. دراین‌راستا بلافاصله هیئت نظارت را تشکیل دادیم و با استعلامی که از وزارت ارشاد گرفتیم، محرز شد از بین این چند ناشر، نشر الینا به‌صورت غیرمجاز اقدام به انتشار این کتاب‌ها کرده است که در روز دوم نمایشگاه، این غرفه جمع‌آوری شد. اما درباره دو غرفه دیگر، هنوز حکم قطعی داده نشده و وزارت ارشاد در‌حال پیگیری موضوع است

فاطمه خلخالی استاد

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی