کد خبر : 77819
/ 22:12

رونمائی از طرح جامع مشهد

آئیین رونمایی از طرح جامع مشهد با حضور مسئولان شهری و استانی برگزار شد.

رونمائی از طرح جامع مشهد

خبرنگاران: بی‌باک - فلاح

به گزارش شهرآرا آنلاین آیین رونمایی از طرح جامع مشهد با حضور مسئولان شهری و استانی ساعتی قبل در هتل پردیسان مشهد برگزار شد.

 

مشهد آیینه توانمندی‌های جمهوری اسلامی است

رشیدیان، استاندار خراسان رضوی در این مراسم گفت: داشتن طرح مدون بهتر از نبود آن است. استان خراسان رضوی با وجود بيش از ٤٠ هزار مهندس درحوزه ساخت‌وساز و دانشكده‌های معتبر مهندسی در كنار پيمانكاران مجرب اقدامات بسيار قابل توجهی را می‌توانند در حوزه طرح جامع انجام دهند. طرح جامع، گام اوليه است و ايرادات كار در طرح هاي تفصيلي گرفته خواهد شد.

از مرداد سال گذشته این طرح به شهرداری ابلاغ شد و این طرح با همت شهرداری و شورای شهر رونمایی خواهد شد.

باید از بهم ریختگی شهر مشهد خارج می شدیم.

ما با تمام توان همکاری خود را با شهرداری و شورای شهر خواهیم داشت و از همه دستگاه‌های اجرایی و نخبگان می‌خواهم که در اجرای این طرح همکاری داشته باشند.

تشکر می‌کنم از شورای شهر بابت ابتکار جدید در آیین رونمایی از طرح جامع که به دیگران حق دادند از این طرح اطلاع داشته باشند.

ما شهروند درجه دو نداریم همه برای ما یک سان هستند و همه شهروند درجه یک هستند. مشهد آیینه توانمندی‌های جمهوری اسلامی است.

 

دیگر برای حاشیه شهر، از کلمه حاشیه شهر استفاده نمی‌کنیم

تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد در آئین رونمایی از طرح جامع مشهد گفت: شهر مشهد حالش خوب نیست. علی رغم اینکه کارهای خوبی صورت گرفته اما همان روندی را داشته که به آن اشاره شد. 

روزی که اطراف حرم را بازدید کردیم، هیچ کدام از مغازه‌های گذشته را ندیدم. طرح خازنی با برداشتی که من از آن دارم شهر جدیدی را برای مشهدی‌ها ایجاد کرد. شهر جدید به این معنی است که شهر قدیمی خواهد بود که همان اطراف حرم است اما چیزی از آن نمانده‌است.

سال هفتاد، معاون عمرانی استاندار بودم و طرح جدید را به مشاور اعلام کردیم و طرحی دادن که از ۷۵ تا ۹۵ معتبر بود. 

شهردار قبل به دلایلی که خودش دفاعیه دارد این طرح را به بدنه شهرداری ابلاغ نکرده ‌است. من که آمدم دو راه حل داشتم که اول مثل سابق انجام می‌دادم و دوم اینکه با یک بازنگری کوتاه مدت طرح را ابلاغ می‌کردم که این اتفاق افتاد. در این بین که این طرح را پذیرفتم ابلاغ کنم، افراد مختلفی مشوق من بودند اما حرف‌هایی که امروز زدند را به من نگفته بودند.

هر تصمیمی که مدیر بر موضوعی می‌گیرد یکسری فرصت دارد و تهدید. این مسئله‌ام همینطور است. یک سند مرجعی امروز ابلاغ می شود. ما دیگر به حاشیه شهر، «حاشیه شهر» نمی‌گوییم. کلمه «حاشیه شهر» پرخاش‌گری می‌آورد و امروز می‌گویم این‌ها متن شهر هستند و باید به آنها خدمت بدهیم. گام اول توانمندسازی مردم حاشیه شهر است که صورت گرفت.

تهدیدات دو موضوع است. دربعضی از نقاط در مرز شهر اختلاف داریم که وزارت کشور نظر ما را قبول دارد. نکته دوم اینکه حریم شهر را در قسمت گلبهار گسترش دادند و حریم شهر مشهد تا آنجا ادامه دارد که حفاظت و حراست آن مشکل است.

حضور استاندار در ادامه و تقویت این راه بسیار مثمر ثمر خواهد بود. 

 

توجه به توسعه متوازن از اولویت‌های شورای پنجم است

حیدری، رییس شورای اسلامی شهر مشهد در آئین رونمایی از طرح جامع شهر مشهد گفت: توسعه نامتوازنی که اتفاق افتاده را نمی‌توان کاری کرد، لذا شورای پنجم و مدیریت شهری با علم به نقاط قوت و مثبت طرح جامع به این طرح واقف است و از آغاز شورای پنجم در کمیسیون‌های تخصصی شورا مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌است.

در راستای تعامل با دولت، امیدواریم با همراهی نخبگان و همکاری مدیریت استان، بتوانیم در طرح‌های تفصیلی انتطارات مدیریت شهری محقق شود.

آنچه مورد نظر ما است در شورای پنجم، بتواند طرح تفصیلی کمبودها را جبران کند. نگاه معمارانه و مهندسی در طرح‌های جامع تفصیلی باعث می‌شود از نگاه‌های دیگر غفلت کنیم.

حقوق مردم اهمیت دارد و شورای پنجم روی آن تاکید دارد. ظرفیت های قانونی که در طرح های گذشته است اجرا شود.

توجه به توسعه متوازن از اولویت‌های شورای پنجم است. پیش‌بینی انعطاف‌پذیری باید باشد که در راستای تحولات اقتصادی صورت می‌گیرد.

اگرچه شاید توجه به عنصر کمی مطلوب نباشد اما مدیریت شهری در حوزه تامین منابع خود بین بودجه عملیاتی و طرح‌های جامع شهری پیوند زده است.

امیدواریم با همدلی در حوزه مدیریت شهری و مدیریت عالی استان و تلاش نخبگان در تمام رشته‌ها، حداقل بتوانیم تا پایان سال ۹۶ طرح تفصیلی آن آماده شود.

 

امکان ندارد بدون عدالت به سرمنزل مقصود برسیم

مقدوری، معاون استاندار در این مراسم گفت: ما نیازمند شهری سالم هستیم. امکان ندارد در محلی که قانون حاکم نیست خوشبختی داشته باشیم و امکان ندارد بدون عدالت به سرمنزل مقصود برسیم.

یقینا شهر امام رضا باید با این منزلت و شان همراه باشد. جای تاسف است که این گلایه را داشته باشم در بسیاری از مواقع شاهد اقدامات غیرقانونی کسانی بودیم که مجری قانون بودند.

ما برآیند عملکرد قبل را با شرایطی که امروز در آن قرارگرفته‌ایم می‌توانیم تحلیل کنیم.

شورای پنجم شهر مشهد و شهردار با رویکرد رونمایی از طرح جامع، به صورت رسمی از حمایت قانون و اتکا به آن را اعلام می‌کنند. هدف همه اقدامات ایجاد رفاه و امنیت برای مردم است.

 

شاكله اصلی شهرسازی كشور مربوط به دهه ۵۰ است

محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس كمیسیون عمران و طرح‌ریزی شهری شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص قوانین شهرسازی گفت: عمده قوانین و مقررات و شاكله اصلی شهرسازی كشور مربوط به دهه ۵۰ است. یكی از چالش‌های حوزه شهرسازی مربوط به ساختارهای غیرمنعطف در حوزه برنامه‌ریزی شهری است. برای تحقق طرح جامع شهری نیازمند همكاری همه دستگاه‌های دخیل در حوزه شهرسازی هستیم.

 

طرح جامع شهری قدمی در راستای بالا بردن کیفیت زندگی جامعه شهری
علی بهشتی، رییس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور در گفت و گو با خبرنگار شهرآرا انلاین گفت: در شهرهای ایران شاهد افزایش میل به مدنیت در جامعه شهری هستیم.
وی اظهار داشت: میل به مدنیت به معنی تقاضای جامعه شهری مبنی بر بالا رفتن کیفیت زندگی است و این جامعه دیگر به کمیت‌های تقلیل یافته اکتفا نمی‌کند.
وی خاطر نشان کرد: رونمایی از طرح جامع یک شهر به معنای ورود به فاز جدیدی است که مرحله بعد از آن پرداختن به بالا بردن سطح کیفیت زندگی خواهد بود.
بهشتی عنوان کرد: مدیریت شهری یک قدم عقب‌تر از جامعه شهری است و این به معنی حال بهتر جامعه شهری نسبت به مدیریت شهری است.
رییس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور خاطر نشان کرد: طرح جامع شهری در راستا افزایش کیفیت زندگی جامعه شرطی لازم است اما کافی نیست.
وی در خصوص از بین رفتن بافت قدیمی در اطراف حرم گفت: خسارت های وارد شده بسیار عمیق و جدی است ما باید جهت بهبود این زخم تلاش کنیم اما نمی توانیم آثار آن را از بین ببریم.
وی اظهار داشت: هنوز در اطراف حرم بناهای با ارزشی موجود است که باید حفظ شود و بخش های صدمه دیده آن نیز التیام پیدا کند.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی