کد خبر : 77826
/ 08:32
استاندار خبر داد

٢٠٠٠نیروگاه کوچک خورشیدی ساخته خواهدشد

روزگذشته و با حضور استاندار خراسان رضوی و دیگر مسئولان استانی بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی بخش خصوصی در شرق کشور در یکی از شرکت‌های تولیدکننده کنتور واقع در شهرک صنعتی توس با ظرفیت تولید ١٠٠ کیلو وات برق پاک به بهره‌برداری رسید

٢٠٠٠نیروگاه کوچک خورشیدی ساخته خواهدشد

به گزارش شهرآرا، علیرضا رشیدیان در مراسم بهره‌برداری از این نیروگاه با بیان اینکه خراسان سرزمین خورشید است و باید از این ظرفیت برای تولید انرژی‌های پاک استفاده شود، اظهارکرد: خراسان رضوی از نظر تابش خورشید و وزش باد در برخی مناطق خود، وضعیت بسیار مطلوبی دارد و به طور قطع باید برای آینده به سمت تولید انرژی‌های پاک در استان برویم.
وی افزود: دولت تدبیر و امید نیز در این راه چه از لحاظ اعطای تسهیلات مورد نیاز و چه از لحاظ تامین زمین، حمایت‌های لازم را انجام خواهد داد.رشیدیان با اشاره به گسترش نیروگاه‌های خورشیدی کوچک در استان افزود: خوشبختانه با همکاری که طی سال‌های گذشته با بهزیستی و کمیته امداد شده ۶٠٠ نیروگاه کوچک خورشیدی توسط افراد تحت پوشش راه‌‌اندازی شده است و هدف‌گذاری برای رسیدن به سقف دو هزار نیروگاه خورشیدی کوچک است.
وی ادامه داد: البته نقش نیروگاه بزرگ خورشیدی غیر قابل کتمان است زیرا ساخت این نیروگاه‌ها با مشارکت سرمایه‌گذاران می‌تواند نیاز تولید برق با سوخت فسیلی را رفع کند و با صادرات این انرژی پاک درآمد خوبی نصیب استان شود.

کلنگ‌زنی پروژه راه‌آهن برونسی به سمت گناباد؛ به زودی
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به درخواست مدیرعامل شرکت سازنده بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی بخش خصوصی شرق کشور مبنی بر توان تولید نیروگاه خورشیدی ٧ مگاواتی و موافقت نمایندگان شرکت برق برای ایجاد این نیروگاه در منطقه بجستان گفت: باید حمایت‌های لازم برای ایجاد و راه اندازی این نیروگاه صورت گیرد و البته درباره افزایش امکانات این منطقه از استان باید خبر داد که طی روزهای آینده کلنگ راه‌آهن برونسی یا کال‌شور به سمت گناباد زده خواهد شد.
 
جلوگیری از تولید ١۴٠ تن دی اکسید کربن
مدیرعامل شرکت تولید کننده کنتورهای برق و مجری سازنده این نیروگاه خورشیدی نیز با بیان اینکه با ساخت این نیروگاه ١٠٠ کیلو واتی از تولید سالانه١۴٠ تن دی اکسید کربن جلوگیری می‌شود، اظهارکرد: این نیروگاه مجهز به تجهیزات پیشرفته پایش و اندازه‌گیری است و آماده هستیم که اطلاعات این نیروگاه با همکاری دانشگاه فردوسی به صورت رایگان در اختیار طراحان و سازندگان قرار گیرد.فارسیان با اشاره به ایجاد نیروگاه ١٠٠ کیلو واتی دیگری در شهرک صنعتی چناران بیان کرد: همچنین یکی دیگر از اهداف ما در تولید انرژی‌های پاک، ساخت نیروگاه‌ خورشیدی ٧ مگاواتی است که در این رابطه نیازمند همکاری سازمان‌های دولتی در جهت قرار دادن زمین هستیم.
 
طرحی که متوقف شد
وی با بیان اینکه این شرکت تولیدی مجری ساخت کنتورهای هوشمند است، ادامه داد: یکی از طرح‌های مهم اقتصاد مقاومتی اجرای طرح فهام( فرا سامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی) بود. طبق این طرح باید برای ۴۵٠ هزار مشترکی که مصرف بالای ٣٠ کیلو وات داشتند و چاه‌های کشاورزی، کنتورهای هوشمند نصب می‌شد اما پس از نصب تنها ١١۵ هزار کنتور در سال ٩۵ این طرح با تغییرات ساختاری که در وزارت نیرو صورت گرفت، متوقف و سرمایه‌گذاران تولید این کنتورها، خسارت‌های فراوانی دیدند.
وی افزود: امیدواریم دولت و مسئولان دولتی نسبت به این موضوع توجه ویژه داشته باشند زیرا این طرح در موضوع مصرف مدیریت برق و آب سهم بسزایی دارد و علاوه بر آن سبب اشتغال‌زایی جوانان نیز خواهد شد.
در همین رابطه نماینده شرکت توزیع برق که در جلسه حضور داشت، اعلام کرد که ٢٠ روز پیش برای این موضوع تصمیم‌گیری و کار به شرکت توانیر محول شده است. در همین باره شرکت توزیع برق مشهد به عنوان متولی شرق کشور مسئول خرید و نصب این کنتورها شده است.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی