کد خبر : 77948
/ 18:27
با اعلام سفیر لیتوانی

یک مشهدی به عنوان سرکسنول یک کشور اروپایی منصوب شد

با اعلام سفیر لیتوانی در کشور ترکیه و سفیر آکرودیته لیتوانی در تهران محسن کریمی به عنوان سرکنسول افتخاری کشور لیتوانی در تهران منصوب شد.

یک مشهدی به عنوان سرکسنول یک کشور اروپایی منصوب شد

زهیر موسوی- شهرآراآنلاین- به گزارش شهرآرا آنلاین، اودریوس بروزگا امروز در نشستی خبری اظهار کرد: از طریق گسترش روابط از امکاناتی که به صورت دیپلماتیک از ایران می توانیم دریافت کنیم می توانیم برای توسعه روابط بهره مند شویم و هر سال بیش از یک بار به ایران می آمدم که از این به بعد کنسول افتخاری در تهران داریم و روابط دو کشور گسترش می یابد.

اودریوس بروزگا تاکنون به عنوان سفیر آکرودیته لیتوانی در ترکیه و پاکستان همزمان وظایف سفارت لیتوانی در تهران را نیز دنبال می کرد که با معرفی کریمی طبسی از این به بعد کنسول افتخاری لیتوانی در تهران این وظایف را پیگیری خواهد کرد.

لیتوانی در زمان حاضر سفیر مستقر در تهران نداشته و بروزگا از زمان معرفی به عنوان سفیر آکرودیته لیتوانی وظایف سفارتی را در رده کنسولی دنبال می کرده است و با با معرفی کریمی طبسی، لیتوانی در تهران کنسول افتخاری مستقر خواهد داشت.

لیتوانی نخستین کشور عضو اتحادیه اروپا است که در تهران برای اولین بار دارای کنسول افتخاری می شود.

گسترش روابط اقتصادی با ایران در دستور کار دولت لیتوانی

سفیر کشور لیتوانی در ترکیه گفت: بعد از برجام درهای اروپا و جهان بر روی اقتصاد ایران باز شده و دولت لیتوانی نیز به دنبال گسترش روابط اقتصادی با ایران است.

اودریوس بروزگا امروز در نشستی خبری که در مشهد مقدس برگزار شد، با اشاره به توسعه توریست اظهار کرد: ما منتظر هستیم که وزیر خارجه ایران و هیئت مربوطه در این زمینه توجه لازم را داشته و به لیتوانی بیایند و گفت‌وگوهای که در تهران در سال 2016 توسط وزیر خارجه ما آغاز شده در لیتوانی ادامه یابد.

وی با بیان اینکه به دنبال رابطه قوی در رابطه با پتروشیمی، گاز و نفت با ایران هستیم، افزود: امیدواریم به‌زودی شاهد پرواز مستقیم بین ایران و لیتوانی به‌خصوص شهر مشهد باشیم همچنین امید است به‌زودی شاهد خواهرخواندگی مشهد و ویلنوس پایتخت لیتوانی باشیم.

سفیر آکرودیته لیتوانی در تهران گفت: در آینده نزدیک نمایشگاهی در مشهد دایر می‌شود که در رابطه با تجارت دو کشور است از طرفی در حال تلاش برای فراهم شدن ظرفیت پذیرش دانشجویان ایرانی هستیم همچنین کنفرانس پزشکی نیز برگزار می‌شود که اساتیدی از مشهد در آن دعوت خواهند شد.

وی ادامه داد: همکاری با کشور لیتوانی برای ایران مقرون به‌صرفه و دارای منفعت است به این خاطر که لیتوانی در قلب اروپا بوده و می‌تواند برای دیگر کشورها جذابیت داشته باشد و کشورهایی که عضو تجارت جهانی هستند از بیشترین سطح مبادلات تجاری برخوردار هستند.

سفیر کشور لیتوانی در ترکیه تصریح کرد: برای اولین بار است در ایران دفتر کنسولی از سوی کشور لیتوانی تأسیس می‌شود و سرکنسول افتخاری آن آقای محسن کریمی است البته از سال 1918 که اولین پروتکل همکاری با ایران به امضا رسیده بین دو کشور روابط سیاسی وجود دارد.

وی در ارتباط با سؤالی در مورد حجم مبادلات اقتصادی دو کشور نیز بیان کرد: تا چند سال گذشته بیش از صد میلیون یورو مبادلات تجاری داشتیم اما در حال حاضر حدود 20 میلیون یورو است که بیشتر مبادلات مربوط به غلات است اما امیدواریم این رقم در طی سال‌های آینده ارتقا یابد.

 

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی