• خانه
  • یادداشت
  • صحبت کردن با اتومبیل در موبایل
کد خبر : 77965
/ 09:56
قاسم رفیعا

صحبت کردن با اتومبیل در موبایل

من نمی‌دانم چه اشکالی دارد آدم با موبایلش داخل ماشین صحبت کند. من کسانی را می‌شناسم که اتومبیل خریده‌اند که بروند داخلش با موبایل صحبت کنند. در کشوری که کیوسک تلفن عمومی ندارد، امکان دیگری جز اتومبیل درحال حرکت برای صحبت‌کردن وجود دارد؟

صحبت کردن با اتومبیل در موبایل

شما فرض کن به یک شناگر ماهر بگویی می‌توانی بروی توی آب، ولی شنا نکن، چون احتمال دارد غرق بشوی؛ یا به گالیله ساعت مچی بدهی بعد بگویی برای آگاه‌شدن از زمان حق نداری به این ساعت مچی نگاه کنی و باید به ساعت بینگ‌بنگ نگاه کنی! حالا این دوتا ساعت یعنی ساعت مچ دست گالیله و ساعت بینگ‌بن چقدر با هم فاصله دارند، بماند.شما می‌فرمایید آدم باید سوار اتومبیل بشود و در تمام مدت حواس پنج‌گانه‌اش به جاده باشد که مثلا حالا یک در هزارم، توپی بیاید توی خیابان یا گربه‌ای یا کامیونی یا پیچی بپیچد و تو نپیچی؟

به نظر من باید آسیب‌شناسی بشود که آیا صحبت‌کردن در اتومبیل در‌حال حرکت به نفع جامعه بشری است یا به ضرر آن.

اولین بحث در این باب کار‌آفرینی است. البته بحث دومی هم نداریم. اصلا ما با هم بحث داریم.

اگر بخواهیم برای کار‌آفرینی مثال بزنیم صحبت‌نکردن در اتومبیل هیچ شغل تازه‌ای ایجاد نمی‌کند، اما صحبت‌کردن در اتومبیل صدها شغل تازه ایجاد می‌کند که بنده به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنم؛ تولیدات کارخانجات موبایل‌سازی و لوازم جانبی را افزایش می‌دهد؛ مثلا این چیزهایی که پشت گوش‌شان می‌اندازند، این سیم‌هایی که یک کلید برق روی سینه‌اش دارد و موقع زنگ‌خوردن آن را می‌زنی که هم با‌کلاس است و هم می‌توانی پلیس را گول بزنی. از آن طرف تصادفات با‌برکتی که در این شرایط رخ می‌دهد برای صافکار و نقاش و تعمیر‌کار و نعش‌کش و غسال و خلاصه پک فردوس‌ها و... منافع بسیاری دارد. شما که نمی‌خواهید این جماعت شریف از نان‌خوردن بیفتند. پس صحبت‌کردن در این باب چه منافعی برای بشریت دارد. حالا اگر تنظیم جمعیت را هم به آن اضافه کنیم، کلی سر ذوق می‌آیید. حالا فرض کن اگر شما داخل اتومبیلتان صحبت نکنید چه اتفاقاتی می‌افتد. با این کارها بسیاری از پلیس‌ها بیکار می‌شوند. ناگهان بودجه جریمه کم می‌شود و دولت با کسری بودجه شدید مواجه می‌شود، درحالی‌که زن و شوهرها به‌خاطر پاسخ‌گویی به هم خشنود می‌شوند و مهر و عاطفه و احساس به‌شدت در بینشان فوران می‌کند و اگر پاسخ‌گوی هم نباشند، آمار طلاق بالا می‌رود.

با سخن‌گفتن پشت فرمان، میزان راندمان کار بالاتر می‌رود و شما نرسیده به اداره چون همه کارها را توی راه انجام داده‌ای، می‌نشینی توی اتاقت و پلی‌استیشن بازی می‌کنی و بقیه اضافه‌کار را هم می‌گذاری برای داخل اتومبیل موقع برگشتن به خانه. تازه من می‌خواستم توصیه کنم آدم‌ها فقط داخل اتومبیل با تلفن صحبت کنند تا رشد در همه زمینه‌هایی که عرض کردم، داشته باشیم. (حیف که هرگز کسی به توصیه‌های من توجه نمی‌کند و‌الا پیشنهاد می‌دادم هنگام امتحان رانندگی موبایل بدهند دست راننده تا حین رانندگی با موبایل هم صحبت کند، ببینند می‌تواند تصادف کند یا نه.)

باور بفرمایید من نمی‌دانم وقتی موبایل اختراع نشده بود مردم پشت فرمان چه‌کار می‌کردند. واقعا چه زندگی کسالت بار و یکنواختی داشته‌اند. به همه‌چیز نگاه کنی. به جاده به پشت سر. الان طوری شده به‌جای صکادرات (فکر می‌کنم همان بود که شامل صندلی‌، کمر‌بند‌، دنده و... می‌شد) فقط یک چیز را باید یاد بگیریم؛ موبایل و دیگر هیچ.

قاسم رفیعا

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی