• خانه
  • یادداشت
  • راهبرد‌‌‌های مواجهه با فضای مجازی
کد خبر : 77975
/ 08:48
دکتر حمید ضیایی‌پرور

راهبرد‌‌‌های مواجهه با فضای مجازی

از زمانی که اینترنت به وجود آمده است (١٩۶٩) تا الان ۴٨ سال می‌گذرد. در این دوره می‌توانیم سه روند را نام ببریم. این روندها گاهی به لحاظ زمانی با یکدیگر هم‌پوشانی دارند.

راهبرد‌‌‌های مواجهه با فضای مجازی

...نکته دوم این است که از زمانی که اینترنت به وجود آمده است (١٩۶٩) تا الان ۴٨ سال می‌گذرد. در این دوره می‌توانیم سه روند را نام ببریم. این روندها گاهی به لحاظ زمانی با یکدیگر هم‌پوشانی دارند.
روند اول دوره‌ای است که زیرساخت‌ها توسعه پیدا می‌کند. بالأخره فناوری‌های مختلف اینترنتی به وجود آمد و روش و راه‌های ارتباط و اتصال به اینترنت توسعه یافت. الان به قول دیالوگ مشهور آن فیلم سینمایی، به تعداد آدم‌ها راه برای رسیدن به اینترنت وجود دارد و انواع و اقسام روش‌ها و زیرساخت‌ها توسعه پیدا کرده است.
از دوره‌ای که مشخصا از سال ١٩٩٠ با ابداع وب شروع شد به این طرف، یک دوره‌ هم‌زمان با دوره زیرساخت‌ها شروع شده است به نام دوره شبکه‌ها.
حالا شبکه‌های مختلف از وب١، وب٢ و شبکه‌های اجتماعی را شاهد هستیم که هردوی این دوره‌ها دوره‌هایی هستند که فناوری و تکنولوژی حرف اول را می‌زند ولی تقریبا از سال ٢٠٠٠ به این سو، هم‌زمان با رشد وبلاگ‌ها و به وجود آمدن نسل جدید وب، دوره جدیدی شروع شده است که به آن دوره محتوا می‌گویند که ما الان درون آن هستیم.
دوره زیرساخت تقریبا به انتها رسیده است. دوره شبکه اجتماعی تقریبا اشباع شده ولی دوره محتوا تازه شروع شده است.
هرچه ما چالش داریم در حوزه محتواست. قدیمی‌ها می‌گفتند: «مشتری پادشاه است.» الان می‌گویند: «محتوا پادشاه است.» هرکس بتواند محتوا تولید کند پادشاه خواهد بود.
در حوزه تکنولوژی، همواره ما از غرب عقب بوده‌ایم. ما همیشه از غرب الگوبرداری کرده‌ایم. اگر یک فناوری از غرب آمده است، ترجمه و حداکثر بومی‌سازی‌اش کرده‌ایم. ...
... حداکثر فارسی‌سازی‌اش کرده‌ایم. ما در تکنولوژی همیشه از غرب پیروی کرده‌ایم.
در خودروسازی، در هواپیما و در صنایع الگوبرداری کرده‌ایم ولی مزیت ما فرهنگ اسلامی و فرهنگ ایرانی است. در حوزه فضای مجازی، فرهنگ ملی ما از غرب برتر است. اگر ما در آموزه‌های دینی از این صحبت می‌کنیم که در آینده بر جهان حکم‌فرمایی خواهیم کرد، اگر صحبت از این می‌کنیم که دین اسلام جهانی خواهد شد، اینجا جای آن است. در واقع، شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی فضا و تریبونی است برای گسترش فرهنگ اسلامی و ایرانی ما. اینجاست که این چالش ما شروع می‌شود که چرا قادر نیستیم تولید محتوای کافی داشته باشیم، چرا در فضای مجازی سنتی گنجینه‌های فرهنگی و مذهبی و ملی و بومی و باستانی و تاریخی و عرفانی را به زبانی که کاربران این فضا استفاده می‌کنند نشر نداده‌ایم، و چرا این‌ها می‌توانند در دنیای واقعی جامعه داخلی و جهانی را سیراب کنند ولی در فضای مجازی همین‌ها نمی‌توانند تبدیل به فرصت‌های دیجیتالی شوند و در بستر فضای مجازی نشر پیدا کنند. چالش‌های ما دقیقا اینجاست. متأسفانه ما عمدتا مصرف‌کننده و دانلودکننده اطلاعات هستیم و کمتر آپلودکننده و تولیدکننده آن هستیم. مطالعات نشان می‌دهد ٨٠ درصد محتوایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود و به گردش درمی‌آید در واقع از روی هم کپی می‌کنند، ٢٠ درصد آپلود می‌کنند و ٨٠ درصد دارند دانلود می‌کنند. اینجا اگر ما برایش راهکار پیدا کنیم، به نظر من، فضای مجازی نه‌تنها تهدید نیست بلکه برای فرهنگ ایرانی و اسلامی ما یک فرصت گران‌بها و توسعه‌بخش خواهد بود.
* معاون مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی/ دکتر حمید ضیایی‌پرور*

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی