کد خبر : 78039
/ 18:46
معصومه ابتکار در گفتگو با شهرآراآنلاین:

مشهد زنانی با انگیزه، پر نشاط و متخصص دارد

مصاحبه مان با معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری در مسیر مشهد- گناباد شکل می گیرد در حالی که ساعاتی از غروب آفتاب گذشته است. معصومه ابتکار که هر مرتبه حضورش در استان خراسان با استقبال مسئولان و به خصوص بانوان روبرو است در کمال آرامش به سئوالات ما پاسخ می دهد.

مشهد زنانی با انگیزه، پر نشاط و متخصص دارد

حمیده وحیدی - شهرآراآنلاین، معصومه ابتکار راه اندازی پارلمان زنان را ایده ای نو از سوی مسئولان خراسان رضوی می داند که از طرف دولت تدبیر و امید مورد حمایت  قرار گرفت. وی در این باره با بیان اینکه  هسته اولیه پارلمان زنان توسط مسئولان خراسان رضوی شکل گرفت و بازتاب خوبی داشت، می گوید: در این مدت جلساتی را با  شوراهای مشورتی در شهرستان های کوچک داشته ام و ساماندهی سرمایه های اجتماعی بانوان را به خوبی ارزیابی می کنم.

معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری ضمن حمایت از این ساختار جدید در خراسان رضوی ادامه می‌دهد: این پارلمان می تواند هویت شهری و محلی این استان را در حوزه  زنان ترسیم نماید و ارتقا بخشد.
وی می افزاید: می بایست این فرصت های ارزشمند را غنیمت شماریم.
ابتکار، زنان خراسانی را با انگیزه و پر نشاط می داند و ضمن تقدیر از توانمندی های آن ها اظهار می کند: زنان تحصیل کرده زیادی در خراسان رضوی زندگی می کنند که متخصصان کارآمدی از این بانوان وارد عرصه کاری و اجتماعی شده اند.
معصومه ابتکار ترویج نشاط اجتماعی را در بین زنان مهم می شمارد و اضافه می کند: جوانان باید نسبت به آینده فردی و شغلی خود امیدوار باشند.
وی می گوید: اکنون دختران تحصیل کرده زیادی وجود دارند که علاقه مند به نقش آفرینی در جامعه هستند. معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری با تاکید بر اهمیت زنان در خانواده می گوید: در طرح ملی خانواده سعی داریم مهارت های لازم را برای زندگی موفق، تحکیم روابط صحیح، نحوه ارتباط گیری و آشنایی با حقوق و مناسبات اجتماعی آموزش دهیم. مقدمات این کار توسط آموزش و پرورش، مراکز آموزش عالی، دانشگاه ها در حال انجام است.
ابتکار در پاسخ به این سئوال که چرا برخی ها خواهان حضور کمرنگ بانوان در عرصه های اجتماعی هستند، می‌گوید: خوشبختانه سیاست رسمی دولت دوازدهم بر این امر استوار است که30 درصد پست های اجرایی دولت حتما در اختیار بانوان قرار گیرد. این خود نشان دهنده اعتماد رئیس جمهور به توانمندی های زنان است. وی می افزاید: شاید استدلال عده ای که اعتقاد دارند حقوق زنان کمرنگ شود به حضور آن ها در خانواده بر گردد در صورتی که لزوما این طور نیست. زنان در این سال ها  خیلی خوب عمل کرده اند. ممکن است مشکلات کوچکی هم وجود داشته باشد اما ترکیب این موقعیت خوب است. حضور و کمک اعضای خانواده در کنار زنان می تواند بسیار موثر باشد.
معصومه ابتکار با اشاره به نیازمندی جامعه به نوآوری می گوید: فقدان زنان در سیاست گذاری ها حتما احساس خواهد شد. به حضور زنان در عرصه ها مختلف بیش از گذشته نیازمند هستیم. در حوزه آموزش، مسائل فرهنگی، اشتغال و اقتصاد، زنان موثر هستند. نگاه زنانه و مادرانه راهکارهای پایدار را انتخاب می کند.
وی ادامه اصلاح برخی قوانین زنان که در گذشته  توسط شهین دخت ملاوردی معاون سابق زنان ریاست جمهوری در حال انجام بود را تایید می کند و می گوید: یک سری لوایح در حال پیگیری بود و ما هم کماکان همان مسیر را با قوت ادامه می دهیم. یکی از مهم ترین لوایحی که هم اکنون در طی چند ماه گذشته به مرحله نهایی رسیده است لایحه مربوط به امنیت اجتماعی زنان و خشونت علیه زنان است.
ابتکار با اشاره به برگزاری نشست های متراکم و متداول با قوه قضائیه خاطر نشان می کند: انشالله مرحله پایانی این لوایح در هفته آینده برگزار خواهد شد و برای تصویب تقدیم دولت می شود. علاوه بر این، لایحه حمایت از کودکان و نوجوان را از طریق کمیسیون مجلس پیگیری می‌کنیم که آن هم مراحل نهایی خود را می گذراند.
وی در انتها با اشاره به ایجاد شورای مشورتی فقهی حقوقی می گوید: قضات، وکلا، اساتید حقوق و حوزی در این شورا هستند و در امور قضایی از نظرات و پیشنهاداتشان استفاده می کنیم.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی