• خانه
  • یادداشت
  • حمل‌ونقل عمومی، مستلزم ایجاد شرایط برد-برد
کد خبر : 78050
/ 18:35
شبنم کرمی کرمانشاهی

حمل‌ونقل عمومی، مستلزم ایجاد شرایط برد-برد

فقدان مدیریت واحد شهری و نبود هماهنگی میان ادارات و سازمان‌های مختلف از دلایل کاهش اثربخشی برخی پروژه‌های شهری است که معمولا امور روزمره شهروندان را دچار خدشه می‌کند. قاعدتا در این ناهماهنگی‌ها مردمی که پرداخت هزینه‌های شهری بر دوششان است بیشترین زیان را متحمل می‌شوند.

حمل‌ونقل عمومی، مستلزم ایجاد شرایط برد-برد

جوهر اقتصادی شهرها چگونگی مدیریت آن‌ است. از این رو، شیوه نامناسب اداره شهر اغلب با تورم اقتصادی و هزینه‌های گزاف تحمیلی بر هر دو بخش خصوصی و عمومی اقتصاد آمیخته است. به‌علاوه، فقر و حاشیه‌نشینی اقتصادی و اجتماعی موانعی مهم بر سر راه توسعه شهری محسوب می‌شوند.
برخی با هدف مدیریت کارآمد شهری، موضوعاتی مانند توسعه درون‌زا از طریق تعیین‌تکلیف اراضی رها‌شده درون شهرها، و بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و خالی‌از‌‌سکنه را مطرح می‌کنند. برخی دیگر نیز بر لزوم برنامه‌ریزی توسعه شهر، بدون محدوده، تأکید می‌کنند که البته این نظریه در فضای سنتی برنامه‌ریزی جامع، معمولا به‌شدت با مقاومت روبه‌روست اما اگر در راستای مدیریت شهری برنامه‌ریزی را طراحی وضعیت مطلوب در آینده و پیش‌بینی راه‌ها و وسایل رسیدن به آن تعریف کنیم، آن‌گاه می‌توان برنامه‌ریزی شهری را تعیین روش‌هایی برای سامان‌دهی بهینه کالبدی-فضایی شهر در آینده دانست. برنامه‌ریزی شهری تأمین رفاه و آسایش شهرنشینان از طریق ایجاد محیطی مساعدتر، سالم‌تر، راحت‌تر، مؤثرتر و دلپذیرتر است که فعالیتی زنده و پویاست زیرا نظریه‌های نوین شهری شهر را موجودی زنده می‌دانند که مانند سیستمی عمل می‌کند که طیف وسیعی از فعالیت‌های شهری را پوشش می‌دهد. در این میان، از متناقض‌نماهای عصر حاضر این است که با وجود سفر به فضا، در بسیاری موارد، عبور از خیابان‌ها به‌راحتی میسر نیست! به بیان دیگر، فرایند شهرنشینی با ساده کردن مدل زندگی باعث شده است پاره‌ای پیچیدگی‌ها نیز به وجود آید که در صورت نداشتن الگوی حمل‌ونقل پایدار، یکی از این موارد مشکل تردد و ترافیک است که در شئون مختلف فردی و اجتماعی به صورت واضح خودنمایی می‌کند. در حوزه مدیریت شهری، با توجه به حساسیت مبحث حمل‌ونقل شهری و رابطه مشترک آن با آینده زیست‌محیطی زمین و تأثیرات بلندمدت روانی روی افراد و سرعت تردد در شهرها، ارتباطی پیچیده و تنگاتنگ میان شهرنشینی و عوامل یادشده به وجود آمده است. از این رو، در همه دنیا استفاده از حمل‌ونقل عمومی یک معامله برد-برد برای هر دو طرف شهروندان و مدیریت شهری ارزیابی می‌شود به طوری که هم سرمایه‌گذاران، هم دولت و هم شهروندان از توسعه فیزیکی و ارزش افزوده ناشی از سرمایه‌گذاری ثابت آن سود می‌برند. از سوی دیگر، استقبال نکردن مردم از این وسایل، علاوه‌بر ایجاد زیان مادی، تأثیرات منفی زیست‌محیطی، اجتماعی و فردی نیز دارد. علاوه‌بر این‌ها، یکی از راه‌های کاهش سهم دولت‌ها و شهرداری‌ها در هزینه‌های مربوط جذب مسافر جدید و تلاش برای وفادار کردن مشتریان قبلی است. به هر حال، پیش‌زمینه ایجاد و حفظ یک حس مثبت در مسافر به استفاده از سامانه حمل‌ونقل عمومی مستلزم یافتن الگویی همه‌پسند و صحیح از عوامل مؤثر ذهنی و نگرشی مسافر به خدمات ارائه‌شده است مانند تعیین مسیر و جانمایی مناسب ایستگاه‌ها، سرعت جابه‌جایی مسافر، دمای هوا، وضعیت روشنایی یا تاریکی، مناسبت‌های ویژه و اقتصادی بودن.
شبنم کرمی کرمانشاهی

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظرات شما
محمود سیدان
12:41 1 0 پاســخ به ایــن نظــر

عالی

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی