کد خبر : 78115
/ 17:26
مشکلات محلات امیرآباد و شهید معقول بررسی شد؛

محله‌گردی شهردار

پیگیری مشکلات مردم با پشت‌‌میزنشینی و مطالعه گزارش‌های کارشناسان اغلب امکان‌پذیر نیست. از این‌رو شهردار منطقه۶ هر هفته برنامه محله‌گردی را در دستور کار خود قرار داده و از نزدیک مشکلات محلات را بررسی و دستورات لازم برای رفع مشکلات را صادر می‌کند

محله‌گردی شهردار

حجت‌ا... حیدری سه‌شنبه هفته گذشته از ساعت ۹صبح تا ۱۵ از محله امیرآباد و محله شهید معقول بازدید کرد. خبرنگار شهرآرامحله نیز تا انتهای این برنامه در کنار آقای شهردار بود تا گزارش مشکلات مطرح‌شده در این دیدار را تهیه کند. مشکلاتی که شهردار منطقه در آینده نزدیک پیگیر رفع آن‌ها خواهد بود.

   مشهد حاشیه‌ شهر ندارد
ساعت ۹ به محل قرارمان، محله امیرآباد، مسجد امیرآباد۶ می‌رسم. حیاط مسجد را آب‌و‌جارو زده‌اند و آقای شهردار قبل از همه به مسجد آمده و جمعی از هم‌محله‌ای‌ها گرد او جمع شده‌اند و به صحبت‌هایش گوش می‌دهند. مهندس حیدری که از همان ابتدای خدمتش با نام حاشیه شهر مخالف بود، در این نشست نیز می‌گوید: از این پس ما مکانی به‌نام حاشیه شهر نداریم؛ چراکه این عنوان فضای تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیزی ایجاد می‌کند. طرح جامعی که شهردار مشهد رونمایی کرد برای کیفیت‌بخشی به تمام شهر مشهد است و چیزی به نام حاشیه شهر نداریم.
 حیدری، اولین شهردار مناطق است که محله‌گردی را آغاز کرده است. او می‌گوید: دومین برنامه محله‌گردی خودم را در جمع شما برگزار کردم و بنا دارم این برنامه ادامه‌دار باشد؛ چراکه از نزدیک و بدون واسطه با مشکلات شهروندان آشنا می‌شوم و تمام تلاش خود و مجموعه شهرداری منطقه۶ را به‌کار خواهم گرفت تا مشکلات رفع شود.
او سپس خبر خوبی به شهروندان داده و می‌گوید: اگر در گذشته برای ملاقات با شهردار می‌بایست وقت قبلی می‌گرفتید و مراجعه می‌کردید، من الان اعلام می‌کنم درِ دفترم به روی تمام شهروندان باز است و شهروندان چنانچه مشکلی داشتند، می‌توانند مراجعه کنند و من هم پاسخ‌گو خواهم بود.

   کامیون‌های دردسرساز
حدود ساعت۹:۳۰ دقیقه صبح برنامه محله‌گردی از همان خیابان امیرآباد۶ آغاز می‌شود. آقای مداح، یکی از فعالان فرهنگی این محله در کنار  شهردار حاضر می‌شود و لیست مشکلاتی که در دست دارد را یک‌به‌یک نشان شهردار می‌دهد. او در ابتدا به یکی از مشکلات اشاره می‌کند و می‌گوید: در محله امیرآباد فضای سبزی نداریم و پیشنهاد ما این است که حاشیه کال که به‌صورت پلکانی است تبدیل به فضای سبز خطی بشود تا قسمتی از نیازهای شهروندان این محله را رفع کند.
شهردار پاسخ آقای مداح را این‌گونه می‌دهد: تبدیل این مکان به فضای سبز نیاز به اعتبار دارد و بنابراین درخواست شما ثبت می‌شود تا درصورت امکان عملیاتی شود.
کمی بعد مداح با انگشت، اشاره به کامیون‌های سنگین  پارک‌شده می‌کند و می‌گوید: یکی از معضلات این محله توقف کامیون‌ها است. متأسفانه مسئولان پارکینگ هزینه‌های بالایی از مالکان خودروها دریافت می‌کنند و آن‌ها بدین‌دلیل و یا به دلیل تکمیل بودن ظرفیت پارکینگ‌ها، کامیون‌های خود را در حاشیه خیابان اصلی و فرعی امیرآباد پارک می‌کنند و در نتیجه مشکلات ترافیکی برای سایر شهروندان به‌وجود می‌آورند.
او همچنین از عملکرد واحد رفع سدمعبر منطقه گلایه‌ کرده و می‌گوید: در خیابان نصرت انبار خرما وجود دارد و همه‌روزه حجم زیادی کارتن در معبر و خیابان تخلیه می‌شود، بارها این موضوع را به شهرداری اطلاع داده‌ایم ولی اقدامی صورت نگرفته است!

  مکان امن سارقان
زمین‌های رهاشده در این محله، یکی از معضلات مهم آن است. این را هم مداح عنوان کرده و خطاب به شهردار  می‌گوید: متأسفانه سالیان سال است که زمینی رهاشده در این محدوده وجود دارد و قسمت‌هایی از همین زمین که دیوارکشی است مکان امنی برای حضور معتادان و سارقان شده است. برای این موضوع در خواست می‌کنیم به‌صورت جدی پیگیری کنید.
حیدری با شنیدن این مطلب از رئیس ناحیه۲ توضیح می‌خواهد و نجار می‌گوید: تاکنون با مالک زمین جهت خرید و یا معاوضه مذاکراتی داشته‌ایم ولی به نتیجه مطلوبی نرسیده‌ایم. در اینجا مهندس حیدری از رئیس ناحیه خود می‌خواهد تا جلسه‌ای با مالک زمین صورت دهند و مذاکرات جدی انجام شود.
در همان خیابان امیرآباد به یکی از انبارهای شهرداری منطقه۶ می‌رسیم و بازدیدی از این انبار می‌کنیم. بچه‌های خدمات‌شهری حجم قابل‌توجهی نمک خریداری کرده و خود را برای فصل زمستان و برف آماده کرده‌اند. خداقوتی به آن‌ها گفته و محله‌گردی را ادامه می‌دهیم.
یکی از خانم‌های محله که سن‌وسالی از او گذشته است، وقتی می‌شنود که شهردار به محله آمده سراسیمه خود را به وی می‌رساند و نفس‌زنان می‌گوید: آقای شهردار کمی به فکر ما باشید! نبش امیرآباد۷ زمین رها‌شده‌ای هست که سگ‌های ولگرد در آن‌جا جمع می‌شوند و امنیت ما را برهم می‌زنند. برای جمع‌آوری آن‌ها و تعیین‌تکلیف این زمین ما را یاری کنید.
به پل زیرگذری می‌رسیم که مرز بین محله امیرآباد و محله شیرین است، هرازچندگاهی قطار سوت‌کشان از بالای همین زیرگذر عبور می‌کند و صدای دلخراشی به جان اهالی می‌اندازد. یکی دیگر از خانم‌ها نبود روشنایی و ناامنی در این محدوده را مهمترین معضل می‌داند و می‌گوید: آقای شهردار! این زیرگذر بسیار خطرناک است. توسط سارقان، زورگیری‌هایی در آن صورت گرفته است. از طرفی با تاریکی شب امکان تردد وجود ندارد، چراکه سارقان و معتادان به حاشیه کال پناه می‌برند و برای اهالی مزاحمت‌هایی به وجود می‌آورند.
شهردار منطقه۶ از رئیس ناحیه۲ می‌خواهد با نیروی انتظامی مکاتباتی صورت دهد و از پلیس درخواست کند گشت‌های خود در این محدوده را بیش‌ازپیش فعال کنند.

   امکانات کم، افتخارات زیاد
از انتهای خیابان امیرآباد به‌سمت خیابان مهریز برمی‌گردیم که به باشگاهی ورزشی برمی‌خوریم. خانم فرخ، مربی جوان این باشگاه از مسئولان می‌خواهد سری به این باشگاه ورزشی بزنند. آقای شهردار موافقت می‌کند و داخل می‌شویم. فضای خوبی دارد و یک تاتامی در آن پهن است. خانم فرخ توضیحاتی را می‌دهد و می‌گوید: این مکان که حدود ۱۵۰مترمربع است را ماهانه اجاره کرده‌ام. بسیاری از بانوان این محله برای ورزش به انتهای خیابان شهرک شهید‌رجایی می‌رفتند که با ایجاد این باشگاه نیاز آن‌ها رفع شده است. خداراشکر با استعداد و انگیزه‌ای که در آن‌ها نهفته است قهرمانان خوبی در رده‌های استانی و کشوری از بچه‌های همین محله داشته‌ام که افتخار محله هستند.
وی در ادامه می‌گوید: بودجه آن‌چنانی نداریم که بیش‌از‌این تجهیزات داشته باشیم و از شهرداری می‌خواهیم در تجهیز این باشگاه ما را کمک کند.
آقای شهردار از رئیس اداره فرهنگی خود می‌خواهد تا نسبت‌به حل این مشکل اقدام کند. حامدی می‌گوید: سال‌های قبل از سوی معاونت فرهنگی شهرداری مشهد لوازم خریداری و با اولویت به مساجد واگذار می‌شد. پیگیری‌های خود را انجام می‌دهیم تا در صورت امکان این مکان تجهیز شود.

   زمین رهاشده است ولی بوستان نیست
وارد خیابان امیرآباد۳۶ شده و تا انتها می‌رویم و به خیابان مهریز می‌رسیم. یک طرف خیابان دیوار وسیعی توسط آستان‌قدس رضوی کشیده شده است و طرف دیگر هم منازل مسکونی اهالی محله امیرآباد است. جمعی از شهروندان به استقبال شهردار می‌آیند و از وجود زمین‌های آستان‌قدس گلایه می‌کنند. یکی از آن‌ها می‌گوید: آقای شهردار، سالیان سال است که زمین آستان‌قدس کاربری ندارد و رها شده است. این مکان درحال‌حاضر امان ساکنان محله را بریده است. همه‌روزه حجم زیادی گرد‌و‌غبار از آن به آسمان بلند شده و سپس وارد منازل می‌شود و در واقع سلامت ساکنان این محله را تهدید می‌کند.
وی ادامه می‌دهد: این محله تراکم جمعیتی بالایی دارد و بچه‌های ما ساعت تفریح خود را در کوچه‌ها سپری می‌کنند، چراکه فضای سبزی وجود ندارد. از طرفی این زمین‌های رهاشده می‌توانند به فضای سبز تبدیل شوند. اگر این کار صورت بگیرد قطعا دعاگوی مسئولان خواهیم بود.
حیدری در پاسخ به این شهروند می‌گوید: شهرداری آمادگی دارد در صورت واگذاری زمین‌های مذکور ازسوی آستان‌قدس رضوی برای ایجاد فضای سبز اقدام کند
 
 
109239.jpg.

   بلوکه‌های سیمانی در دل فضای سبز
حدفاصل مهریز ۲۱و۲۳ به چند مدرسه می‌رسیم. تعدادی بلوکه سیمانی داخل خیابان و فضای سبز توسط آستان‌قدس گذاشته شده است. مهندس نجار، رئیس ناحیه۲ شهرداری منطقه۶ در این باره می‌گوید: در گذشته این مکان خاکی  و  محل خروج دانش‌آموزان از مدرسه بوده است. به‌دلیل اینکه خدای ناکرده برخورد وسایل نقلیه با دانش‌آموزان صورت نگیرد و از طرفی گردوغبار این زمین سلامت دانش‌آموزان را تهدید نکند توسط شهرداری آسفالت و جان‌پناهی برای دانش‌آموزان شده است. بلافاصله آستان‌قدس با این اقدام مخالفت کرد و بلوکه‌های سیمانی را در این محدوده جانمایی کرد.
یکی دیگر از شهروندان رشته کلام را به‌دست می‌گیرد و می‌گوید: درحال‌حاضر تعطیلی مدارس بعد از غروب آفتاب صورت می‌گیرد.  برای تأ‌مین روشنایی این خیابان به شرکت برق در خواست داده‌ایم اما آن‌ها عنوان کرده‌اند تا زمانی‌که بلوکه‌های سیمانی وجود داشته باشد امکان نصب سیستم روشنایی وجود ندارد. از تولیت آستان‌قدس درخواست داریم صدای ما را بشنود.

   خودجوش و مردمی
مسیرمان را ادامه می‌دهیم تا به کتابخانه مردمی زنده‌یاد امیرحسین فردی می‌رسیم. خانم شجاعی، مسئول این کتابخانه توضیح می‌دهد: این کتابخانه به‌صورت کاملا مردمی اداره می‌شود و به هیچ‌ارگانی وابسته نیست. در محدوده کتابخانه ۹مدرسه وجود دارد و به‌همین‌دلیل این مکان با استقبال دانش‌آموزان روبه‌رو شده است.
وی ادامه می‌دهد: حدود ۶هزار جلد کتاب داریم و توجه ویژه‌ای بر روی مخاطبان نوجوان و جوان داریم. همچنین طرح‌های مختلفی از جمله طرح انجمن کتاب، قفسه ویژه اقتصادی، قفسه امانت ویژه و... را در این مجموعه برگزار می‌کنیم.
شهردار منطقه این اقدام مسئولان کتابخانه را تحسین کرده و می‌گوید: هرکاری مردمی باشد پیشرفت خوبی هم خواهد داشت. خوشحالم که کتابخانه زنده‌یاد امیرحسین فردی به‌صورت کاملا مردمی اداره می‌شود  و در ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی پیشگام است.
 محله‌گردی را ادامه می‌دهیم تا مهریز ۱۹ و مواجه می‌شویم با اذان ظهر و عصر. به اتفاق جمعی از مسئولان نماز را در مسجد حضرت قائم(عج) اقامه می‌کنیم. حجت‌الاسلام اکبری، امام جماعت مسجد برنامه محله‌گردی آقای شهردار را تحسین می‌کند و گزارشی از فعالیت‌های مسجد حضرت قائم(عج) ارائه می‌دهد. او می‌گوید: این مسجد با همت جوانان و هیئت امنا فعالیت‌های خوب و قابل‌توجهی دارد. همه‌روزه پنج وعده نماز اقامه می‌شود و در طول ماه مبارک رمضان همه‌روزه اهالی محله میهمان سفره افطار مسجد هستند.
 اکبری ادامه می‌دهد: پذیرایی از زائران پیاده حضرت‌رضا(ع)، شناسایی و کمک به محرومان محله، برگزاری برنامه‌های مناسبتی و... از دیگر فعالیت‌های مسجد است.
امام جماعت مسجد حضرت قائم(عج) با اشاره به فعالیت ۱۷ساله خود در این مسجد می‌گوید: افتخار می‌کنم که در محله امیرآباد ساکن هستم. این محله واقعا مردم خوبی دارد، در هر جای دنیا که باشیم آسمان یکی است. متأسفانه برخی برای محله‌ها تبعیض قائل می‌شوند که کار نادرستی است. درست است که محله‌های کم‌برخوردار امکانات رفاهی خوبی ندارد اما از دل همین محله‌ها نخبگان علمی زیادی رشد کرده‌اند و درحال‌حاضر به جامعه خدمت می‌کنند.
حاج آقای اکبری که گویا او هم از زمین‌های رهاشده آستان‌قدس کلافه است،ادامه می‌دهد: هم‌جوار مسجد زمین بسیار بزرگی از موقوفات حضرت‌رضا(ع) سالیان سال است که رها‌شده و هم‌اکنون پاتوق عده‌ای معتاد و... است. از تولیت آستان‌قدس درخواست داریم فکری برای این زمین بردارد. پیشنهاد اهالی محل این است که زمین به فضای سبز مطلوبی تبدیل شود.
حدود ساعت ۱۲ به اتفاق مدیران منطقه۶ به محله شهید معقول، واقع در خیابان حر ۹ می‌رسیم. جمعی از اهالی محل به استقبالمان می‌آیند و به گرمی استقبال می‌کنند. حجت‌الاسلام تشکری به نمایندگی از شهروندان لیستی از مشکلات تهیه کرده است که از موارد مهم آن‌ها تأمین روشنایی، نبود مراکز فرهنگی، تعریض معبر شهید معقول۶۴، نبود فضای سبز، لکه‌گیری آسفالت و... است و  یک‌به‌یک برای آقای شهردار بازگو می‌کند و دستورات لازم در راستای رفع مشکلات توسط مهندس حیدری صادر می‌شود.
و بدین‌گونه سومین محله‌گردی شهردار منطقه۶ ساعت۱۵ به پایان می‌رسد.
خبرنگار: محمدرضا فیضی
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی