• خانه
  • یادداشت
  • لطفا شما هم نگویید!
کد خبر : 78191
/ 08:58
مهدی یاراحمدی خراسانی

لطفا شما هم نگویید!

حاشیه‌نشینی در مشهد دیگر معنایی ندارد؛ زیرا در طرح جدید جامع مشهد این قسمت به شهر ملحق شده است». این جمله بخشی از اظهارات چند روز قبل تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد مقدس است که در حاشیه مراسم رونمایی از طرح جامع مشهد بیان شد.

لطفا شما هم نگویید!

«حاشیه‌نشینی در مشهد دیگر معنایی ندارد؛ زیرا در طرح جدید جامع مشهد این قسمت به شهر ملحق شده است». این جمله بخشی از اظهارات چند روز قبل تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد مقدس است که در حاشیه مراسم رونمایی از طرح جامع مشهد بیان شد. طرح جامع در سال ٩۵ به شهرداری ابلاغ شده اما به دلایلی که نمی‌دانم چیست اجرایی نشده بود، اما الان به‌عنوان مرجعی قانونی می‌تواند مورداستناد قرار گیرد. البته ممکن است باوجود مطالعات و اصلاحاتی که در آن صورت گرفته کماکان نواقصی داشته باشد اما به قول شهردار پایتخت معنوی ایران اسلامی، عمده‌ترین فرصت آن این است که «قانون را در شهر حاکم می‌کند و مسلما قانون خراب بهتر از بی‌قانونی است». براساس آمار در کشور ما بیش‌از هفت‌میلیون حاشیه‌نشین وجود دارد که سهم مشهد از این آمار چیزی حدود یک‌هفتم، یعنی بیش‌از یک‌میلیون نفر است. تحلیل ساده این ارقام یعنی اینکه مشهد بیشترین جمعیت حاشیه‌نشین کشور را دارد، موضوع که علاوه‌بر محرومیت و فقر با واژگان و عبارات دیگری از قبیل: وندالیسم، جرم، اعتیاد، موادمخدر، تجاوز به عنف، فروش کودکان و ده‌ها واژه و عبارت دیگر از همین جنس که خاطر شریفتان را مکدر می‌کند، عجین است. نکته حائز اهمیت این است که این اتفاق، فارغ از دلایل و مقصرانش، به‌هیچ‌وجه زیبنده شهری اسلامی‌، به ویژه در جوار مضجع شریف رضوی نیست. در سال‌های اخیر بحث حاشیه‌نشینی به‌کرّات از سوی رسانه‌ها و مسئولان مطرح شده، ولی آن اقدام بایسته‌ای که بتواند این مسئله را ریشه‌کن کند صورت نگرفته است؛به خصوص وقتی به یاد آوریم مشهد شهر همه مردم ایران است که هرساله با پذیرایی از میلیون‌ها زائر داخلی و خارجی به‌عنوان ویترینی در برابر دیدگان زائران و مجاوران قرار می‌گیرد.
از روزی که طرح جامع مشهد از سوی شورای اسلامی و شهردار مشهد مقدس رونمایی شد با هم قرار بستیم که دیگر به حاشیه شهر موجود، حاشیه شهر نگوییم، پس لطفا شما هم نگویید! این قرار یعنی شهرداری حالا یک میلیون و ٢٠٠ هزار نفر ساکنان این مناطق را جزوی از متن شهر دانسته و خود را ملزم به خدمت‌رسانی کرده است. قطعا همه می‌دانیم ابلاغ طرح جامع معجزه نمی‌کند اما می‌تواند سرآغازی برای یک تحول بزرگ در مدیریت کلان‌شهر مشهد باشد.
وقتی قانون حاکم می‌شود، سعی در تغییر نگرش مردم و مسئولان نسبت‌به حاشیه و شناساندن آن به‌عنوان متن شهر صورت می‌پذیرد و امید و زندگی به همه‌جای شهر تزریق می شود؛ به دنبال آن زمینه‌های مناسبی برای ایجاد عدل در محیط شهری به وجود می‌آید که ماحصل آن رضایت‌مندی شهروندان، توسعه مشارکت‌های اجتماعی و شتاب به سوی تحقق پیشرفت شهر است.
شهرداری به‌دنبال ایجاد شهر هوشمند است؛ شهری که شهروندان را از دنیای تک‌بعدی شهر‌های سنتی به دنیای دو بعدی می‌برد که دستاوردهای اطلاعات و ارتباطات دنیای اینترنتی است،شهری که ۲۴ساعته امور شهری در آن جریان داشته و شهروندان می‌توانند از طریق فضای مجازی، در هر زمان و هر مکانی به اطلاعات و خدمات آموزشی، تجاری، رفاهی، اداری و… دسترسی پیدا کنند. مسلما یکی از لازمه‌های این موضوع ایجاد نگرش واحد و نظام یکپارچه در مدیریت شهری است. مسئله ای که امید می‌رود با ابلاغ طرح جامع مسیرش هموارتر شود. در شهر هوشمند سخت‌افزار و نرم‌افزار از طریق مدیریت یکپارچه، مبتنی‌بر فناوری و دارای سطحی متعادل و متوازن در همه نقاط شهر فراهم می‌شود که نه حاشیه و حاشیه‌نشینی دارد و نه کم‌کاری و بی‌مسئولیتی. این شهر، شهروند فعال دارد و شهرداری در آن پاسخ‌گوست؛ زیرا همه مردم را با یک چشم می‌بیند و دیگر در آن بالا و پایین شهر، معنایی ندارد.
مهدی یاراحمدی خراسانی 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی