کد خبر : 78329
/ 10:03
اجرای سیاست های مسکن مهر و افزایش تسهیلات، اجاره نشینی را مهار نکرد؛

رشد خانه به‌دوشی

از آنجا که قدرت خرید به میزان افزایش قیمت مسکن نبوده‌است، از این رو بسیاری از خانوارها قدرت خانه دار شدن را از دست داده و اجاره نشین شده‌اند.

رشد خانه به‌دوشی

موسوی زاده- براساس اعلام بانک مرکزی در سال ١٣٨۴، ٢ /۶٧ درصد خانوارهای ایرانی دارای مسکن شخصی بوده‌اند که این رقم در سال ١٣٩٢به ۴/ ۶۴درصد کاهش یافت. این درحالی است که درهمین مدت اجرای طرح مسکن مهر با هدف خانه دار شدن مردم با ظرفیت ایجاد ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد به اجرا درآمد. با این حال در سال ١٣٩۵، فقط٣/۶۴درصد خانوارهای ایرانی دارای مسکن شخصی بوده‌اند، که نسبت به سال١٣٩٢ فقط یک دهم درصد کاهش داشته است.

تغییرات اجاره نشینی
همچنین درسال ١٣٨۴، ٩/ ٢٣درصد خانوارها مستاجر بوده‌اند،این رقم درسال ١٣٩٢ به ٨/ ٢۵درصد رسید.این رقم امسال به ٢/ ٢۶درصد رسیده است. مقایسه آمار دو دهه اخیر نشان می‌دهد خانوارهای مستاجر در ایران همواره افزایش داشته است به طوری که در سال ١٣٨٠، ٨/ ١٨درصد خانوارهای ایرانی اجاره نشین بودند، اما این رقم حدود ٨درصد افزایش داشته است.
مقایسه سیاست‌های مسکن سال‌های دهه ٨٠ و دهه ٩٠ نشان می‌دهد در دهه ٨٠ تلاش می‌شد تا از طریق مسکن مهر،از افزایش خانوارهای مستاجر جلوگیری شود،در دهه ٩٠سیاست مبتنی بر تسهیل وام مسکن و تشویق پس انداز آتی بوده است.با این حال روند افزایش اجاره نشینی در استان‌های مختلف ایران یکسان نبوده‌است و برخی از استان‌ها مانند خراسان در رشد اجاره نشینی پیشتاز بوده‌اند. نرخ اجاره نشینی درخراسان رضوی در ١٣٨۵، ٢۵تا ٣٠درصد بوده است،این نرخ در سال١٣٩۵، به ٣٠تا ٣۵درصد رسیده است.
براساس آمارهای منتشر شده یکی از دلایل رشد اجاره نشینی همگام نبودن سیاست‌های حمایتی با میزان رشد قیمت ها بوده است. در سال ١٣٨۴،میزان تسهیلات مسکن ١٨میلیون تومان بوده ، این رقم امسال با متنوع سازی وام دهی به ۶٠ میلیون و ١٢٠میلیون(وام زوجین) افزایش یافته است. وام مسکن در بهترین شرایط ۶۶۶درصد افزایش یافته است.همچنین حداقل دستمزد نیز از سال ٨۴تاکنون٧۵٠درصد افزایش یافته است،اما در همین مدت میزان رشد قیمت مسکن به طور میانگین بیش از ٩۵٠درصد بوده است.
109483.jpg

نسبت اجاره به درآمد
علاوه براین در سال‌های اخیر با توجه به رشد اقتصادی برخی از شهرها مانند مشهد، افزایش مهاجرت به این کلان شهرها نیز سبب شده تا نسبت اجاره به درآمد افزایش داشته باشد.براین اساس درحالی که در سال ١٣٨۴، مشهدی ها به ‌طور میانگین ٢۵درصد از درآمد خود را صرف مسکن و اجاره بها می‌کرده‌اند این رقم امسال به ٣٢درصد رسیده است.براساس آمارهای رسمی در یک دهه اخیر میزان رشد اجاره‌بها در مشهد بیشتر از رشد درآمدها بوده است،از این رو سهم تأمین مسکن در این شهر در سبد خانوار افزایش داشته است.

افزایش قیمت ها بیشتر از درآمدها
دبیرانجمن انبوه سازان خراسان رضوی با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن در دو مقطع ٨۶ و ٩١ سبب کاهش قدرت خرید مردم و همین مسئله باعث شد تا میزان اجاره نشینی افزایش یابد،می‌گوید: ‌اکنون به صورت متوسط قیمت مسکن ٧۵متری در مشهد ٢۵٠میلیون تومان است،با توجه به اینکه این رقم در ١٠سال پیش بسیار کمتر بوده این سوال به وجود می‌آید که قدرت خرید مردم در این ١٠ سال به همین میزان رشد داشته است؟
نعمت ا... ظریف می‌افزاید: از آنجا که قدرت خرید به میزان افزایش قیمت مسکن نبوده‌است، از این رو بسیاری از خانوارها قدرت خانه دار شدن را از دست داده و اجاره نشین شده‌اند. وی با بیان اینکه مسکن مهر نتوانست در مشهد اجاره نشینی را کنترل کند،می‌گوید: به دلیل دوری و نبود زیرساخت‌های لازم حمل و نقل، خانوارها ترجیح می‌دهند به جای صاحب‌خانه شدن در گلبهار،در داخل شهر اجاره نشین باشند از این رو مسکن‌های مهر نتوانست آن‌گونه که انتظار می‌رود اجاره نشینی را مهار کند.

بحران مؤسسات مالی و فشار بر مستاجران
علیرضاعلویان، نایب رئیس اتحادیه املاک مشهد نیز با بیان اینکه بحران‌های مؤسسات مالی یکی از دلایل رشد اجاره‌بها است،می‌گوید:در گذشته مالکان رهن دریافت می‌کردند و در بانک‌ها و مؤسسات مالی می‌گذاشتند، اما از زمان شروع بحران مؤسسات مالی، مالکان تمایل پیدا کردند تا اجاره بیشتری دریافت کنند، این مسئله باعث شد سهم اجاره در هزینه خانوارها افزایش یابد.

کاهش هزینه تسهیلات مسکن
عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه هزینه مسکن بسیار بیشتر از قدرت خرید مردم افزایش یافته است،می‌گوید: تسهیلات‌دهی ارزان به متقاضیان خرید مسکن برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا ضروری است.محمدرضا رضایی می‌افزاید:‌اکنون نرخ سود تسهیلات مسکن و اقساط آن زیاد بوده و خانواده‌ها نمی‌توانند از عهده اقساط آن بربیایند از این رو دولت باید شرایطی را فراهم کند تا خانواده‌ها با هزینه کمتری بتوانند تسهیلات دریافت و خانه خریداری کنند. وی تاکید می‌کند: نبود تناسب بین درآمد و هزینه تسهیلات مسکن سبب افزایش اجاره نشینی می‌شود. ضمن اینکه نبود سامان‌دهی در بازار اجاره نیز برخی را ترغیب می‌کند که به قصد دریافت اجاره،مسکن خریداری کنند و اجاره دهند. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی