کد خبر : 78444
/ 20:23

جذب ممبر با راه اندازی کانال پیش بینی زلزله

همزمان با وقوع زلزله ۵.۲ ریشتری در استان تهران، بسیاری برای جذب ممبر اخبار و مطالب خود را به سمت حواشی زلزله بردند، اما برخی افراد با ادعای پیشگویی باعث ایجاد رعب و وحشت مردم شدند.

جذب ممبر با راه اندازی کانال پیش بینی زلزله

به گزارش شهرآرا آنلاین به نقل از میزان - در آخرین ساعت چهارشنبه گذشته زمین لرزه ای با قدرت ۵.۲ ریشتر استان های تهران، گیلان، البرز و قم را لرزاند. این زمین لرزه که مرکز آن ملارد بود، باعث شد تا ۲۴ ساعت تهران به شهری با حالت فوق العاده تبدیل شده و مردم به خیابان ها هجوم اورده و شب را در فضای باز سپری کنند.

هنوز دقایقی از وقوع زمین لرزه نگذشته بود که بازار شایعات در فضای مجازی داغ شد. بسیاری برای جذب عضو در کانال یا گروه خود اقدام به انتشار شایعات و دروغ های شاخدار کردند. برخی هم زلزله را به تمسخر گرفته و اقدام به ساخت لطیفه برای آن کردند.

در این میان پلیس تهران با ورود به موضوع در همان شب اول ۲۰ نفر که اخطار پلیس فتا را جدی نگرفتند، شناسایی و احضار کرد. این افراد برای جذب ممبر بیشتر اقدام به انتشار اخبار جعلی در مورد وقوع زمین لرزه در تهران کرده بودند.

در حالیکه پلیس از شناسایی ۲۰ فعال فضای مجازی که اقدام به انتشار شایعه در مورد زلزله می کردند، فردی که خود را از اساتید برجسته لرزه نگاری می داند با راه اندازی کانال پیش بینی زلزله اقدام به انتشار مطالبی برای زلزله می کند. این فرد که خود را دکتر" ب " معرفی کرده هر روز مدعی می شود که در گوشه ای از کشور زلزله ای با قدرت چند ریشتر رخ می دهد.

این فرد با راه اندازی این کانال موفق به جذب ۱۲۹ هزار نفر و انتشار پیش بینی های خود کند. این فرد در بخشی از گفته هایش مدعی است با تحقیقات و بررسی می تواند زلزله ها را پیش بینی کند. نکته جالب این است که بسیاری از ادعاهای این فرد تاکنون درست نبوده است.

109628.jpg

 

به نظر می رسد پلیس فتا که مسئول حفظ امنیت فضای مجازی و آرامش شهروندان است، باید با این کانال ها که با پخش شایعه دنبال مطرح کردن خود هستند، برخورد کند.

در همین حال مرکز ژئو فیزیک اعلام کرد این افراد هیج ارتباطی با این مرکز ندارند. در اطلاعیه این مرکز آمده است:اخیرا برخی با سوء استفاده از نام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و مرکز لرزه نگاری کشوری این موسسه اقدام به راه اندازی کانال های جعلی در فضای مجازی و انتشار اخبار می کنند.

این افراد و کانال های یاد شده هیچ ارتباطی با موسسه ژئوفیزیک و مرکز لرزه نگاری کشوری نداشته و ندارند، لذا مخاطبان گرامی از عضویت در آنها خودداری و پست های مربوطه را منتشر نکنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی