• خانه
  • یادداشت
  • جایی برای سینما
کد خبر : 78656
/ 13:12
علی جعفری

جایی برای سینما

جایی برای سینما

١
شهر مشهد، یکی از کلان‌شهرهای ایران است و البته یکی از بزرگ‌ترین خاستگاه‌های فرهنگی و هنری ایران زمین. سرزمینی که از دل آن، هنرمندان بسیاری قدم به عرصه وجود گذاشتند و هنوز هم این سرزمین، مادر زاینده‌ای برای بسیاری از رشته‌های هنری در این آب و خاک است.
اگر سینما را هم پس از صد و چند سال، هنری تازه رسیده بدانیم، باز هم بسیاری از چهره‌های مطرح سینمای ایران امروز و دیروز، از دل همین سرزمین رشد کرده و بالیده و به ثمر نشسته‌اند.
اما سؤال اینجاست که چرا مشهد، این روزها، به نقطه‌ای فقط برای شروع تبدیل شده است و این همه تلاش و انرژی فراهم شده در این شهر، فقط به کار پرورش استعدادها و بروز خلاقیت‌ها می‌آید
و بعد، همه آن‌ها که از پوست و گوشت این خاک‌اند، در پی دستیابی به جایگاهی بالاتر و بهتر، یا فرصتی برای کار یا به دست آوردن امکانات بیشتر، بار سفر به تهران می‌بندند و راهی غربت می‌شوند؟
چرا این شهر، توان استفاده از این همه استعداد پرورش داده را ندارد؟ چرا باید این همه جوان خوش فکر و با انگیزه، از این شهر به قصد رؤیایی دور، از خانه و خانواده ببرند و راهی پایتخت شوند؟ این شهر برای باقی نگه داشتن این همه انرژی و استعداد، چه کم دارد؟!

٢
یافتن پاسخ سؤالی که پرسیدم، هم ساده است و هم دشوار! هم می‌توان آن را به سادگی پاسخ داد و مسئله را حل شده دانست، هم می‌توان آن را از بسیاری از مسئولان شهر پرسید و به دنبال یافتن پاسخ‌های دیگر رفت و در جواب‌ها گم شد.
هم می‌توان به سادگی سر تکان داد و گفت:«این‌که مسئله‌ای نیست، همه برای کار به جاهای بهتر می‌روند!» و هم می‌توان سوال را، پیش همه آن‌ها که مسئولیت این شهر بر عهده آنان است برد و از آن‌ها(که خوشبختانه یا متأسفانه تعدادشان هم کم نیست!) پرسید که:«چرا این شهر، با این توانایی بالا در کشف و پرورش استعدادهای سینمایی، فقط سکویی برای پرتاب به سمت پایتخت است و چرا تا کنون، حمایتی جدی از دست اندرکاران سینما در این شهر اتفاق نیفتاده است»؟!

٣
سال‌هاست که در بیشتر همایش‌ها و نشست‌ها و جلسات استان، از مشهد به عنوان یکی از قطب‌های مهم عرصه سینما نام برده می‌شود و مسئولان، بلافاصله فهرست پرتعداد دست اندرکاران سینما که اصالت مشهدی دارند، پیش می‌کشند و روی میز می‌گذارند، اما اگر بپرسی که: «هم‌اکنون کدام یک از این سینماگران، الان در مشهد می‌توانند فیلم مورد نظرشان را بسازند؟» مطمئنا جوابی نخواهی شنید. چرا؟ چون زمینه‌ای برای این حضور در مشهد
وجود ندارد!
مشهد، با همه ادعای بسیارش در عرصه سینما، از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین شرایط برای تولید فیلم بی بهره است.
نبود امکانات سینمایی مناسب، سرمایه گذاری نکردن حقیقی، وجود نداشتن زیرساخت‌های اساسی برای تولید فیلم، ناکارآمدی تجهیزات سینمایی فعلی، نبود مدیریت درست در حوزه برنامه‌ریزی و تولید،عدم شناخت و معرفی توانمندی‌های موجود در شهر و استان و انبوهی مسائل و مشکلات دیگر، راه رسیدن برای تبدیل این شهر به یک شهر سینمایی را بسته است و در این شرایط، راهی جز مهاجرت به پایتخت برای هنرمندان این عرصه
باقی نمی‌ماند.
اینکه چه کسانی در این رابطه مسئولند و چه باید بکنند و چگونه؟سوال‌هایی است که به مرور برای یافتن پاسخی برای آن‌ها، به گوشه و کنار شهر سر خواهم کشید و خواهم پرسید.
علی جعفری
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی