• خانه
  • یادداشت
  • ضرورت متنوع سازی بسترهای جذب سرمایه
کد خبر : 78834
/ 09:01
سیدمحسن موسوی زاده

ضرورت متنوع سازی بسترهای جذب سرمایه

تا چند دهه پیش مهم‌ترین کارکرد شهرداری‌‎ها مختص به ارائه برخی خدمات شهری مانند جمع آوری زباله، توسعه و نگهداری فضای سبز و امثال این می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد، اما به مرور این وظایف افزایش یافته و بهبود فضای کسب وکار و توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی شهرها نیز به وظایف مدیران شهری افزوده شد.

ضرورت متنوع سازی بسترهای جذب سرمایه

تا چند دهه پیش مهم‌ترین کارکرد شهرداری‌‎ها مختص به ارائه برخی خدمات شهری مانند جمع آوری زباله، توسعه و نگهداری فضای سبز و امثال این می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد، اما به مرور این وظایف افزایش یافته و با توسعه مفهوم مدیریت واحد شهری و گسترش اختیارات مدیران محلی،بهبود فضای کسب وکار و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهرها نیز به وظایف مدیران شهری افزوده شد.
در این میان پاسخ‌گویی به این مسائل نیازمند ایجاد درآمد پایدار و منابع مالی مناسب بود با این حال از آنجا که منابع مالی شهرداری‌‎ها اندک است،مدیران شهری درصدد برآمدند تا با جذب سرمایه‌گذار،بسترهای توسعه شهر را فراهم کنند.براین اساس سرمایه‌گذاری درکلان‌شهرها یکی از سرفصل‌‎های اقتصاد شهرها محسوب‌شده و چگونگی جذب سرمایه و سرمایه‌گذار علمی مشترک است که سازمان‌‎های اقتصادی را با نهادهای شهری درگیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
شهر مشهد نیز به واسطه اهمیت در حوزه گردشگری مذهبی و نزدیکی به مرزهای کشورهای همسایه همواره در این زمینه فعال بوده و نیاز به راهکارهای جدید دارد.شهر یک مجموعه به هم پیوسته است که باید به صورت متعادل رشد کند، هم‌اکنون در شهر مشهد سرمایه‌گذاری بر واحدهای تجاری اشباع شده است و به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد نهادهای مختلف باید سرمایه‌گذاران را به سمت زیرساخت‌‎های مرتبط با گردشگری و رفاه زائر سوق دهند. انباشت سرمایه‌‎ها در یک دهه اخیر در بخش تجاری مشهد در عمل سبب بلوکه شدن سرمایه‌‎های زیادی در این بخش و تشدید رکود اقتصادی شده است.به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد یکی از دلایل این نوع سرمایه‌گذاری رشد درآمدهای نفتی و نگاه به رونق بازارهای وارداتی بوده است.در این نوع سرمایه‌گذاری به این مسئله توجه نشده بود که هرگاه درآمدهای نفتی کشور کاهش یابد،این مسئله سبب رکود بازار مصرفی و در نتیجه کاهش نرخ بهره وری سرمایه‌گذاری در مجتمع‌‎های تجاری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
علاوه براین موقعیت و حضور زائر یکی از سرفصل‌‎های سرمایه‌گذاری مشهد است که هنوز بسیار جای کار دارد. پیشنهاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود سرمایه گذاران به پروژه‌‎هایی که منجر به افزایش اقامت زائر و بالا رفتن ماندگاری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود بیش از سایر موارد تمرکز کنند.اکنون بخش دولتی به حوزه مجتمع‌‎های مسکونی ارزان قیمت برای زائران وارد شده است اما چنین سرفصل پر بازده‌ای بیشتر از این جای سرمایه‌گذاری دارد در نتیجه توصیه می‌شود بخش خصوصی نیز در محدوده حرم به این طرح وارد شود.
یکی از خلأهای سرمایه‌گذاری درمشهد بخش امکانات و تفریحی است که باید بیشتر مورد توجه مسئولان قرار گیرد.با توجه به جمعیت ٣میلیونی این شهر،حتی اگر نیاز زائران را نیز در نظرنگیریم،بازهم همچنان سرمایه‌گذاری در این بخش سودده بوده و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود از طریق ایجاد پروژه‌‎های مناسب سرمایه گذاران را ترغیب کرد که به این بخش ورود پیدا کنند.
همچنین یکی از بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشهد حوزه آی تی است. ارتباط خراسان با کشورهای آسیای میانه باید به یک بازار مالی قوی ارتباطات منجر شود. ما موقعیت مکانی خوبی در مرزهای همسایه داریم بنابراین با تقویت حوزه آی تی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم به مرکز مبادلات شرق ایران مبدل شویم.سرمایه‌گذاری در این حوزه با توجه به اینکه بسترهای مناسبی برای ایجاد اشتغال فراهم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند،امکان کاهش بیکاری در خراسان رضوی و مشهد را برای اقشار مختلف و به‌ویژه دانش آموختگان دانشگاهی فراهم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
البته نباید از ظرفیت گردشگری سلامت نیز غافل شد.‌کلینیک‌‎های تخصصی درمانی یکی دیگر از مواردی است که باید روی آن سرمایه‌گذاری ویژه صورت گیرد. مشهد در سال‌‎های اخیر نشان داده که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در مقوله توریسم سلامت درسطح منطقه موفق ظاهر شود بنابراین متولیان گردشگری و شهری باید یکی از اولویت‌‎های سرمایه‌گذاری را به این سرفصل اختصاص دهند.برخی از امکانات شهری مانند فضای سبز و پارکینگ نیز جایگاه خوبی برای سرمایه‌گذاری تلقی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود اما این حوزه بیشتر به شهرداری برمی‌گردد. ما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم در مرکز شهر با ایجاد فضای پارک خودرو به صورت طبقاتی منبع خوبی برای کسب درآمد ایجاد کنیم.
محسن موسوی زاده

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی