کد خبر : 78888
/ 08:29

سایت سقوط!

تنها منطقه پروازی استاندارد مشهد در «درود نیشابور»، همچنان قربانی می گیرد

سایت سقوط!

نادر نوروزی – شهرآراآنلاین، سقوط پاراگلایدر و جان‌باختن خلبان آن در خراسان رضوی خیلی ماجرای جدیدی نیست، اما پس از هر حادثه، مطالبی مانند خطای انسانی یا نبود سایت پروازی مناسب در استان از زبان مسئولان و ورزشکاران این رشته منتشر می‌شود. مهدی خزائی‌وفا پس از سانحه‌ای که نزدیک به دوهفته پیش برای وی در سایت پروازی درود نیشابور اتفاق افتاد، روز جمعه جان خود را از دست داد. این حادثه درحالی روی داده است که آخرین حادثه منجر به مرگ این رشته ورزشی در استان مربوط به پاییز سال گذشته است؛ اما همین آمار هم در کنار حوادثی که در گذشته وجود داشته است، برای استان خوب نیست.

فقط یک سایت استاندارد در استان فعال است

تنهاسایت پروازی که به گفته محسن قهرمانی، رئیس هیئت انجمن‌های ورزشی خراسان رضوی وضعیت استاندارد و خوبی دارد، سایت پروازی درود در نیشابور است و ورزشکاران علاقه‌مند به این رشته ورزشی تنها مقاطعی در سال که این سایت شرایط خوبی دارد می‌توانند پرواز کنند. در بقیه اوقات معمولا علاقه‌مندان به این رشته یا به سایت پروازی رامیان در گرگان، یا به استان مازندران سفر می‌کنند. این مسئله درحالی است که سایت پروازی خواجه‌مراد در جاده مشهد-نیشابور از شرایط خوبی برخوردار است، اما مدت‌هاست که به‌دلیل حضور در خطوط پروازی فرودگاه مشهد ازسوی سازمان هواپیمایی کشوری بسته شده است.

خطای فنی یا اشتباه مربی، هنوز معلوم نیست!

محسن قهرمانی در رابطه با درگذشت یکی دیگر از خلبانان پاراگلایدر و این سانحه، اظهار می‌کند: ورزش‌های هوایی توأم با حادثه و سانحه است، اما خوشبختانه بیش از یک‌سال است که در این رشته ورزشی سانحه‌ای در استان نداشته‌ایم. سانحه اخیر در سایت پروازی درود نیشابور که منجر به مرگ یکی از ورزشکاران این رشته شد، هنوز درحال بررسی است و علت دقیق این حادثه مشخص نیست. ما بارها به ورزشکاران و باشگاه‌های فعال در این رشته ورزشی نسبت به رعایت نکات ایمنی و شرایط آب و هوایی تذکر داده‌ایم، اما نمی‌شود به‌صورت 100درصدی از حوادث این رشته جلوگیری کرد.

وی ادامه می‌دهد: مهدی خزائی‌وفا دو هفته پیش در حضور مربی اقدام به پرواز در سایت پروازی درود می‌کند و متأسفانه دچار سانحه می‌شود و روز جمعه به‌دلیل شدت جراحات جان خود را از دست می‌دهد. پس از وقوع این حادثه بررسی‌های لازم ازسوی مسئولان انجمن هوایی هیئت صورت گرفت و از شاهدان عینی در سایت پروازی درود نیشابور گزارش‌های مکتوب ماجرا دریافت شده، همچنین اداره کل ورزش و جوانان و حراست اداره کل پیگیر این موضوع هستند؛ اما به‌دلیل جان‌باختن خلبان مشخص‌شدن اصل ماجرا کمی زمان می‌برد، ولی قطعا با حضور کارشناسان انجمن هوایی کشور گزارش وقوع این حادثه هرچه‌سریع‌تر منتشر خواهد شد.

مسئولیت هر سانحه‌ای برعهده مربی و باشگاه است

قهرمانی افزود: ورزشکاران در سایت‌های پروازی نیازی به مجوز ندارند و تمام پرواز‌ها زیرنظر باشگاه‌ها و مربی‌های آنان انجام می‌شود. قطعا باشگاه و مربی به‌صورت مستقیم در هر حادثه‌ای مسئولیت دارند و در حادثه اخیر مهدی خزائی‌وفا در حضور مربی و زیرنظر باشگاه بربال آسمان پرواز کرده است، اما باشگاه هنوز این مسئله را قبول نکرده است. ما درحال بررسی هستیم و پس از مشخص‌شدن دقیق علت وقوع حادثه، قطعا با فرد خطاکار برخورد خواهد شد.

ساخت سایت پروازی، شاید در زمانی دیگر!

رئیس هیئت انجمن‌های ورزشی خراسان رضوی گفت: در روز حادثه پرش‌های خاصی در سایت انجام شده و متأسفانه به‌دلیل اینکه تنها یک پیست استاندارد در استان وجود دارد، روز‌های تعطیل حجم زیادی مراجعه‌کننده در آن حضور دارند. همچنین سایت پروازی درود تنها مقاطع خاصی در سال شرایط پرش و پرواز دارد. درحال‌حاضر ورزشکاران استان برای فعالیت در این رشته مجبور به سفر به استان‌های گلستان و مازندران هستند و طبق تفاهم‌‌نامه‌هایی که ما با سایت‌های این دو استان داشته‌ایم، هیچ ورزشکاری بدون مجوز هیئت انجمن‌های ورزشی خراسان رضوی نمی‌تواند از سایت‌های پروازی این دو استان استفاده کند.

قهرمانی درخصوص راه‌اندازی سایت پروازی جدید در خراسان رضوی تصریح می‌کند: سایت پروازی خواجه‌مراد یکی از سایت‌های خوب و استاندارد است که متأسفانه سال‌هاست به‌دلیل قرارگیری در خطوط پروازی بسته شده است و درحال‌حاضر

تنها سایت پروازی قابل‌استفاده استان در درود نیشابور واقع شده است. همچنین چند منطقه دیگر که وضعیت نسبتا خوبی برای پرواز دارند، با نظر کمیته فنی شناسایی شده است؛ اما هنوز نمی‌توان از راه‌اندازی آن‌ها خبر داد. وی ادامه داد: بین 200 تا 300 ورزشکار و 10 تا 15 مربی مدرک‌دار در رشته ورزشی پاراگلایدر فعال هستند؛ همچنین پنج باشگاه ورزشی در سطح استان مشغول به فعالیت در این رشته ورزشی هستند. قطعا یک سایت پروازی آن‌هم برای مقاطعی از سال پاسخ‌گوی نیاز ما نیست. امیدوارم بشود تا با تلاش مسئولان سایت پروازی خواجه‌مراد را بازگشایی کرد. بار دیگر باید وقوع این حادثه و سانحه را به تمامی دوستداران این رشته تسلیت بگویم. قطعا ما علت دقیق این حادثه را مشخص خواهیم کرد. از تمامی افرادی که به این رشته ورزشی علاقه دارند، تقاضا می‌کنم که به نکات و موارد ایمنی و قانونی توجه کنند. متأسفانه گاهی اوقات برخی افراد مقاومت‌هایی در این حوزه انجام می‌دهند و شرایط سختی را برای دوستداران این رشته به وجود می‌آورند.

  
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی