کد خبر : 78893
/ 09:11
درباره چندوچون سالم‌ترین رژیم‌های غذایی جهان که به ذائقه ما نزدیک است؛

سفره مشهدی‌پسند

معمولا وقتی صحبت از رژیم می‌شود، همه بی‌اختیار به یاد کم‌خوری‌ها و پرهیزهای غذایی رژیم‌های لاغری می‌افتیم...

سفره مشهدی‌پسند

معصومه متین‌نژاد- شهرآراآنلاین، معمولا وقتی صحبت از رژیم می‌شود، همه بی‌اختیار به یاد کم‌خوری‌ها و پرهیزهای غذایی رژیم‌های لاغری می‌افتیم؛ رژیم کانادایی، رژیم سوئدی، رژیم چینی، رژیم میوه و سبزیجات، رژیم مایعات، رژیم قهوه سبز و... رژیم‌هایی که از صدتا یکی‌شان هم کارآمد نیست. گذشته از این رژیم‌های عجیب‌وغریب باید گفت همه عادت‌های غذایی‌ای که ما از آن پیروی می‌کنیم، به‌نوعی رژیم غذایی روزانه ما را تشکیل می‌دهد؛ رژیم‌هایی که می‌تواند سلامتی ما را تضمین یا تهدید کند. امروز قصد داریم به کمک یک متخصص تغذیه به‌دنبال بهترین رژیم‌های غذایی بگردیم که ضمن حفظ سلامتی ما، با شرایط بومی‌ منطقه محل سکونتمان هم هم‌خوانی داشته باشد. برای گرفتن این رژیم باید لاغری یا چاقی را کنار بگذاریم و برنامه خوردوخوراک خود را اصلاح کنیم.

بهترین انتخاب براساس یک هرم
دکتر سارا موحد، رژیمی‌ را که براساس ساختار خلقت و آفرینش آدمی‌ انتخاب شده باشد، بهترین گزینه برای این منظور می‌داند و می‌گوید: این همان چیزی است که ما از آن با‌ نام هرم‌غذایی یاد می‌کنیم. این هرم چند ردیف دارد که هرچه به نوک آن نزدیک‌تر می‌شویم، از ارزش‌غذایی مواد آن کاسته‌ می‌شود. ردیف نخست که بیشترین توجه هم به آن شده است، به گروه نان و غلات برمی‌گردد و شامل انواع نان، برنج، ماکارونی، گندم و جو می‌شود که یک فرد سالم بزرگ‌سال باید روزانه بین ۶ تا ١٣سهم از آن استفاده کند. هر واحد از این گروه هم برابر است با یک برش ٣٠گرمی‌ از انواع نان، نصف لیوان ماکارونی یا برنج خام و همچنین نصف لیوان غلات خام.
ردیف بعدی، گروه میوه‌ها و سبزیجات است که سبزی‌ها و میوه‌های غنی از ویتامینC مانند گوجه‌فرنگی و مرکبات، سبزیجات و میوه‌های غنی از ویتامینA مانند اسفناج و زردآلو و سایر سبزیجات و میوه‌ها مانند سیب، موز و کاهو را شامل می‌شود که براساس آن، هر فرد سالم بزرگ‌سال باید روزانه دو تا چهار واحد میوه و سه تا پنج واحد سبزی مصرف کند. هر واحد از این گروه هم برابر است با یک عدد میوه متوسط یا یک‌چهارم طالبی متوسط یا نصف لیوان حبه انگور و یک لیوان سبزی خام خردشده.
ردیف بعدی به گروه لبنیات و گوشت اختصاص دارد که شامل شیر، ماست، پنیر و کشک و انواع گوشت و تخم‌مرغ و حبوبات و مغز دانه‌ها می‌شود. میزان مصرف هرکدام از این گروه‌ها هم برای یک فرد بزرگ‌سال سالم، دو تا سه واحد است. هر واحد از این گروه برای لبنیات برابر است با یک لیوان شیر یا ماست یا ۶٠-۴۵گرم پنیر و برای گروه بعدی، ٣٠گرم گوشت لخم پخته یا دو عدد تخم‌مرغ یا یک لیوان حبوبات پخته یا یک لیوان انواع مغز دانه‌ها. ردیف پایانی هم مربوط به موادقندی و چربی‌ها مانند کره، خامه، روغن‌ مایع و شیرینی‌جات می‌شود که منبع خوبی برای تامین انرژی در کودکان درحال رشد است ولی افراد بزرگ‌سال باید تاحد امکان مصرف آن‌ها را کاهش دهند.

چرا رژیم مدیترانه‌ای و دَش؟
این متخصص تغذیه، رژیم‌ غذایی مدیترانه‌ای و دَش را از بهترین رژیم‌های غذایی سالم در این نوع معرفی می‌کند و می‌گوید: رژیم‌ مدیترانه‌ای از نوع تغذیه سنتی مردم یونان، اسپانیا، ایتالیا، مراکش، پرتقال، قبرس و کرواسی الهام گرفته شده است که بر مصرف نسبتا فراوان روغن زیتون، حبوبات، غلات کامل، میوه و سبزیجات و مصرف متوسط ماهی و محصولات لبنی به‌خصوص ماست و پنیر و نیز مصرف بسیار کم گوشت‌ قرمز و محصولات گوشتی، استوار است. این رژیم را یونسکو به‌عنوان میراث‌فرهنگی ناملموس این کشورها به ثبت رسانده است.
برنامه خوراکی دَش یا رژیم فشارخون‌‌کاه‌ هم یک الگوی تغذیه‌ای است که سازمان ملی قلب، شش و خون مستقر در آمریکا، برای جلوگیری از فشارخون بالا آن را گسترش داده است. برنامه خوراکی دَش سرشار از میوه، سبزیجات، غلات کامل و خوراکی‌های شیری کم‌چرب، گوشت ماهی، آجیل و حبوبات و میزان کمی‌ از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شکر، گوشت‌ قرمز و چربی‌های افزودنی است که به معیارهای هرم‌غذایی بحث‌شده در بخش قبل هم بسیار نزدیک است.
ناگفته پیداست که این رژیم‌های‌ غذایی بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به طیف وسیعی از بیماری‌ها هستند که مهم‌ترین آن‌ها سکته‌های قلبی و مغزی است. همچنین ثابت شده است که این رژیم‌های‌ غذایی نقش مهمی‌ در پیشگیری از سندرم متابولیک ایفا می‌کنند. سندرم متابولیک به‌معنای وجود گروهی از عوامل خطر‌ساز برای بروز بیماری‌های قلبی‌عروقی و دیابت در یک شخص است؛ مانند افزایش بافت چربی اطراف شکم، فشارخون بالا، افزایش سطوح انسولین و مقاومت به انسولین و افزایش سطوح چربی و کلسترول خون.
همچنین این رژیم‌ها در پیشگیری از بیماری‌های ریوی و آسم و بسیاری از آلرژی‌ها، پارکینسون و آلزایمر اهمیت دارند و برای حفظ توده عضلانی در افراد مسن‌ هم بسیار مفیدند. مطالعات اخیر پژوهشگران نشان می‌دهد که این رژیم‌های‌ غذایی با کاهش شیوع بسیاری از انواع سرطان‌ها مرتبط هستند و اصولا یک رژیم‌ غذایی ضدالتهاب و ضدبیمارهای‌ مزمن محسوب می‌شوند و همین موضوع، پیروی از آن‌ها را به همه گروه‌های سنی و جنسی توصیه می‌کند که البته گروه‌هایی مانند کودکان و زنان باردار یا شیرده به توجهات و توصیه‌های خاص‌تری نیازمندند.
 
به درد ما مشهدی‌ها هم می‌خورد؟
در خوب بودن این رژیم‌های‌ غذایی شکی نیست ولی آیا این رژیم‌ها به درد ما مشهدی‌ها هم با این تفاوت شرایط آب‌وهوایی و منطقه‌ای می‌خورد؟ دکتر موحد در این‌‌‌‌‌‌‌‌‌باره هم معتقد است: ازآنجایی‌که منطقه مدیترانه به ما نزدیک است، پیروی از این رژیم‌ها برای مردم ما نیز مشکلی به‌وجود نمی‌آورد، فقط باید کمی‌ آن را براساس محصولات و تولیدات منطقه خودمان تعدیل کنیم؛ به‌طورمثال برای تامین ویتامین ث حتما نباید از انبه استفاده کرد. می‌توان براساس محصولات کشاورزی خودمان، آلو و ریواس را جایگزین کرد که انتخاب‌های درست‌تری هم هست.
نکته‌ای که در این بین نباید نادیده گرفت، رعایت دو اصل تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه است.

تعادل به‌معنی مصرف مقادیر کافی از مواد موردنیاز برای حفظ سلامت بدن است و تنوع یعنی مصرف موادغذایی مختلف که در گروه‌های اصلی غذایی معرفی شده‌اند.

بهترین راه اطمینان از تعادل و تنوع در غذای روزانه هم استفاده از هر چهار گروه اصلی غذایی به‌اندازه و میزان‌های یادشده است. درضمن یادتان باشد که حذف وعده‌های اصلی غذایی به هر دلیلی که صورت بگیرد، مانند کم‌ کردن وزن، باعث افزایش چربی در بدن و ازبین رفتن بافت پروتئینی خواهد شد.
پس اگر به‌دنبال یک رژیم خاص هستید، پیش از هر کاری با یک کارشناس یا متخصص تغذیه صحبت کنید تا او باتوجه‌به شرایط بدنی و فیزیولوژیکی شما، برایتان بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای را مشخص کند. همچنین به‌یاد داشته باشید که گرفتن رژیم‌های‌ غذایی مکرر بدتر از نداشتن رژیم است؛ چراکه رژیم‌های‌ غذایی متنوع و پیوسته، تعادل بدن شما را در درازمدت به‌هم می‌ریزد و نتیجه‌ای جز انباشت مجموعه‌ای از اختلالات و بیماری‌ها نخواهد داشت.


 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی