کد خبر : 78898
/ 09:19
مسئولان از توزیع گسترده موادغذایی و برخورد با گران فروشان خبر دادند؛

بازگشت آرامش به بازار کالاهای اساسی

حباب قیمتی بعضی کالاها وهمچنین افزایش نرخ برخی از لوازم خانگی و خدمات به بهانه گرانی دلار در روزهای اخیر که موجب نگرانی مردم شده بود با اقدامات و هماهنگی اتاق اصناف، جهاد کشاورزی، ستاد تنظیم بازار و سازمان های در حال ساماندهی است.

بازگشت آرامش به بازار کالاهای اساسی

ظریفیان- حباب قیمتی بعضی کالاها مانند برنج، گوشت و تخم مرغ وهمچنین افزایش نرخ برخی از لوازم خانگی و خدمات به بهانه گرانی دلار در روزهای اخیر موجب نگرانی مردم شده بود با اقدامات و هماهنگی اتاق اصناف، جهاد کشاورزی، ستاد تنظیم بازار و سازمان و دیگر بخش‌های مرتبط که تولید و توزیع مواد غذایی در حال ساماندهی است و با افزایش نظارت‌ها بر شبکه تولید و توزیع این کالاها و برخورد با واحدهای صنفی متخلف آرامش نیز به بازار بازمی‌گردد.

افزایش توزیع کالاهای اساسی
در این باره رئیس اتاق اصناف مشهد با بیان اینکه توزیع کالاهای اساسی افزایش یافته است، می‌گوید: ‌اکنون هیچ مشکلی از لحاظ میزان موجودی مواد غذایی و توزیع آن نداریم. براین اساس آرامش به بازار کالاهای اساسی بازگشته است.
محمود بنانژاد می افزاید: افزایش قیمت کالاها و خدمات ناشی از جو روانی افزایش قیمت حامل‌های انرژی بود،که ‌اکنون به دلیل اینکه هنوز تغییر قیمتی نداشته‌ایم،قیمت‌ها به ثبات رسیده است و دلیلی برای گرانی وجود ندارد. رئیس اتاق اصناف با تاکید براین‌که در جاهایی احساس می‌شد قیمت‌ها به صورت نامتعارف بالا رفته است، می‌افزاید: مسلما ما مطالبات صنوف را از مجاری قانونی و دستگاه‌های ذی‌ربط دنبال خواهیم کرد اما هرگونه فعالیت درراستای اغتشاش و به هم زدن امنیت عمومی را محکوم می‌کنیم و در این‌باره بیانیه‌ای هم مبنی بر اینکه اصناف حساب خود را از اغتشاش‌گران جدا می‌کنند صادر کرده‌ایم.
محمود بنانژاد با اشاره به نوسانات قیمت دلار می‌گوید: به دلیل اینکه کالاهای وارداتی قبل از نوسانات دلار وارد شده‌اند،هیچ فروشگاهی حق ندارد، بدون کسب مجوزهای لازم کالاها و خدمات خود را گران کند از این رو در هفته اخیر با واحدهایی که به بهانه نوسان نرخ دلار، گران فروشی می‌کردند ،برخورد شد.
وی درباره سایر بازارها می‌گوید: مواد غذایی به وفور در بازار وجود دارد و نیز میزان عرضه و تقاضا با هم مطابق است از این رو دلیلی برای گران‌فروشی وجود ندارد.

بازگشت شرایط عادی به بازار
معاون بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز به خبرنگار ما می‌گوید: مشهد علی‌رغم جمعیت زیاد حتی در ایام پیک حضور زائر مشکلی در تأمین مایحتاج ضروری مردم نداشته‌است و هم‌اکنون نیز هیچ گزارشی از کمبود درشبکه‌های مختلف تولید و توزیع دریافت نکرده‌ایم.
غفوری مقدم می‌افزاید: با اقدامات انجام شده قیمت تخم‌مرغ رو به کاهش است.در مورد بقیه کالاها نیز نوسانات قیمتی داشته‌ایم ولی چندان قابل توجه نبوده است و هم‌اکنون شرایط معمول را در بازار داریم. وی تغییرات قیمت گوشت را نیز در ایام سال متأثر از عوامل مختلفی می‌داند و می‌گوید: در این زمینه نیز ستاد تنظیم بازار در مقاطع مختلف حضور داشته است.وی تأکید می‌کند:بازرسی‌های سازمان به صورت مداوم در اغلب کالاهای موجود در بازار صورت می‌گیرد به طوری‌که اطلاعات قیمتی ده‌ها قلم کالا در سامانه سازمان به صورت روزانه ثبت و رصد می‌شود این در حالی است که شاید تغییرات قیمتی در برخی از این کالاها مورد توجه مردم نباشد.

خشک‌سالی و خطر گرانی‌های آینده
همچنین رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز شیوع آنفلوآنزای مرغی و به دنبال آن افزایش قیمت تخم‌مرغ را نیز به دلیل خشک‌سالی و کاهش بارندگی و شیوع بیماری و آفت می‌داند و می‌گوید: خشک‌سالی به کاهش حداقل ٣٠ درصد در تمام تولیدات دامی و زراعی منجر خواهد شد که خود افزایش هزینه‌ها را به دنبال خواهد داشت.
مجتبی مزروعی با تأکید بر اینکه در سال‌های خشک به دلیل افزایش هزینه نگهداری دام ، دامداران دام خود را برای تولید گوشت بیشتر عرضه کرده و با کاهش قیمت دام مواجه خواهیم شد، می‌گوید: این کاهش قیمت دام خود موجب کاهش جمعیت دامی می‌شود و ظرف یکی دوسال منجر به کاهش جمعیت دامی و افزایش قیمت گوشت خواهد شد. بنابراین سعی می‌کنیم در این روزهای خشک‌سالی از دام‌داران حمایت کرده و نهاده‌ مدت‌دار و ارزان قیمت به آن‌ها بدهیم که دام خود را به قیمت ارزان به بازار عرضه نکنند و قیمت گوشت نیز گران نشود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی می‌افزاید:‌اکنون ١٢٠ هزار تن نهاده ارزان قیمت اعم از جو، ذرت، سویا و ... برای استان درخواست کرده‌ایم که مراحل دریافت تأیید را می‌گذراند.
وی ادامه می‌دهد:از سویی دیگر نوسان قیمت برنج و گوشت قرمز نیز از دیگر مواردی بوده که سبب نگرانی مردم شده بود،بر این اساس با ورود ستاد تنظیم بازار و عرضه این محصولات التهاب بازار برطرف شده است.در این راستا هماهنگی‌های لازم بین وزارت صنعت و کشاورزی نیز برای عرضه کافی محصولات غذایی صورت گرفته است.

توقف صادرات تخم مرغ
همچنین مدیر عامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی مرغداران مرغ تخم‌گذار نیز با بیان‌اینکه افزایش نرخ تخم‌مرغ در کشور عمومیت دارد و تنها مختص استان خراسان رضوی نیست دلیل آن را افزایش نرخ جهانی دان و افزایش نرخ ارز می‌داند و می‌گوید: افزایش نرخ تخم مرغ براساس فرمول عرضه و تقاضا افزایش یافت و ۵٠ درصد صنعت مرغ تخم‌گذار به دلیل شیوع آنفلوآنزای فوق حاد آسیب‌پذیر با کاهش تولید تخم‌مرغ مواجه شد.
محمد منتظمی می‌افزاید: اقدامات هوشمندانه مدیریت تنظیم بازار جهاد کشاورزی و معاونت امور دام و سازمان صنعت ، معدن و تجارت با همکاری این اتحادیه نیز با عملیاتی کردن شیوه‌های توزیع از به هم ریختن بازار جلوگیری کرده‌است.
منتظمی با اشاره به اینکه حداکثر ظرف این هفته نرخ تخم مرغ متعادل و نگرانی مصرف‌کنندگان برطرف خواهد شد، می‌گوید: اصولا قیمت مطلوب یک محصول زمانی است که براساس هزینه‌های تمام شده و رعایت مصلحت و منافع مصرف کننده تأمین شود. قیمت‌ها باید تحت نظارت قرار گیرد که کمبود ناشی از کاهش تولید، افزایش مصرف و یا صادرات موجب نوسان ناگهانی نشده و هر دو طرف معادله تولید و مصرف دچار زیان نشوند.

ثبات قیمت‌ها
شایان ذکراست،براساس رصد بانک مرکزی قیمت انواع برنج ثابت مانده و نرخ حبوبات بین ٠.١ تا ٠.٣ درصد کاهش یافته است. قیمت قند ٠.۴ درصد، شکر ٠.٨ درصد کاهش و قیمت چای و انواع روغن نباتی ثابت مانده است. براین اساس، قیمت تمامی گروه لبنیات در هفته فوق ثابت بوده است. قیمت گوشت تازه گوسفندی ٠.٢ درصد افزایش، گوشت تازه گوساله ثابت و گوشت مرغ ٠.٢ درصد کاهش یافت.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی