کد خبر : 78943
/ 15:31
قاچاق پوشاک در مشهد نصف شد؛

بازار ناامن برای محصولات قاچاق

همین چند سال پیش بود که در هر فروشگاه عرضه پوشاک که پا می‌گذاشتیم پوشاکی با برندهای مختلف و البته قاچاق به وفور به چشم می‌خورد اما...

بازار ناامن برای محصولات قاچاق

علیرضا ظهیری-شهرآراآنلاین، همین چند سال پیش بود که در هر فروشگاه عرضه پوشاک که پا می‌گذاشتیم پوشاکی با برندهای مختلف و البته قاچاق به وفور به چشم می‌خورد اما طی چند سال اخیر با سامان‌دهی فروشگاه‌های برند و تقویت توان تولید داخلی در مشهد که به عنوان یکی از مهم‌ترین بازارهای عرضه پوشاک ایران مطرح است،امروز دیگر از آن حجم عظیم پوشاک قاچاق خبری نیست و بنا به گفته مسئولان حجم این کالاهای قاچاق طی سال ٩۶ به نصف کاهش یافته است.
کارشناس مسئول اداره بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در گفت‌ وگو با شهرآرا برخورد با کالای قاچاق را یکی از مهم‌ترین اقدامات برای ایجاد اشتغال سریع در کشور اعلام کرد و گفت: خوشبختانه در ابتدای سال آمار کالای قاچاق کشور به حجم ١٢ میلیارد دلار رسید که نسبت به سال‌های قبل خود ۵٠ درصد کاهش داشته است.
برخورد ضربتی با قاچاق
مهدی مقدسی با اشاره به اجرای طرح ریجستری و برخورد ضربتی با پوشاک قاچاق اظهار کرد: خوشبختانه با انجام این دو طرح در کشور به طور قطع حجم کالای قاچاق کشور نسبت به اول سال کاهش چشمگیری خواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه در بحث مبارزه با پوشاک قاچاق در کشور نگاهی ملی ایجاد شده است که این نگاه از مشهد توسعه یافته است، ادامه داد:طی سال‌های قبل برخورد عملی با برندهای پوشاک قاچاق در مشهد انجام شد وبا انجام طرح‌های ویژه‌ای که صورت گرفت امروز در بازار این کلان شهر هیچ فردی نمی‌تواند پوشاک قاچاق به صورت تجاری وارد کند و تنها از طریق برند و با داشتن نمایندگی داخل ایران باید اقدام به ورود پوشاک کند.
مقدسی با اشاره به اینکه با انجام فعالیت‌های مربوط به برخورد با برندهای پوشاک قاچاق و دیگر اقدامات، خوشبختانه امروز بازار مشهد به ناامن‌ترین بازار برای پوشاک قاچاق تبدیل شده است، بیان کرد: به طور قطع هرگاه چرخ مبارزه با پوشاک قاچاق بالا می‌‌رود، چرخ تولید این صنعت در استان ما روند صعودی به خود می‌گیرد. امروز شاهد هستیم که بسیاری از شرکت‌های تولیدی پوشاک در این شهر به ظرفیت بالایی از تولید رسیده‌اند که این نوع حجم کاری نشان دهنده مبارزه مثبت با پوشاک قاچاق است.

وی با بیان اینکه در گذشته حدود ٨٠ درصد از سهم بازار پوشاک مشهد را پوشاک قاچاق به خود اختصاص داده بود اما امروز این روند تغییر یافته و سهم پوشاک قاچاق به زیر ۵٠ درصد بازار رسیده است، افزود: امسال در حوزه کشفیات پوشاک قاچاق عملکرد مثبتی داشتیم به نوعی که در آخرین کشفیات ما از دو فروشگاه یک برند معتبر در مشهد در عرض یک روز ۶١٧ میلیون تومان پوشاک قاچاق ثبت و ضبط شد و رقم کشفیات را در سال ٩۶ به بیش از ۵ میلیارد تومان افزایش داد.
وی ادامه داد: این روند را با قدرت و تا زمان پاک‌سازی کامل بازار مشهد از پوشاک قاچاق ادامه خواهیم داد.
قاچاق پوشاک امسال به نصف رسیده است
همچنین رئیس اتحادیه پوشاک مشهد نیز با بیان اینکه میزان قاچاق پوشاک امسال در مقایسه با سال گذشته به نصف رسیده است، اظهار کرد: نمی‌توانیم در قسمت‌های ورودی کالا به کشور نظارت داشته باشیم اما طی برخوردهایی که در سطح عرضه انجام شده، خوشبختانه وضعیت قاچاق در استان تا حدودی بهبود یافته است.
مهدی لسان طوسی با بیان اینکه عده‌ای از تولیدکنندگان ما نیز به بازار بازگشتند و این موضوع در بهبود شرایط بازار پوشاک نیز تاثیرگذار بوده‌است، اظهار کرد: همچنین افرادی که سرمایه‌های خود را به بخش‌های دلالی و واسطه‌گری برده بودند با توجه به اینکه سودهای بانکی نیز کمتر شده است و دیگر توجیهی برای ماندن پول در بانک‌ها نبود به همین دلیل تعدادی از تولیدکنندگان ما
به سوی بازار بازگشتند.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی