• خانه
  • ورزشی
  • بانوان اسکواش باز از نبود زمین بازی رنج می‌برند
کد خبر : 78947
/ 10:07
با وجود بهره‌مندی مشهد از 5 کورت استاندارد

بانوان اسکواش باز از نبود زمین بازی رنج می‌برند

چیزی که در مشهد عجیب است، نبود هیچ کورت یا همان بازی اسکواش متعلق به هیئت استان است و همین موضوع باعث شده تا این ورزش بیشتر در بحث همگانی و مقدماتی فعال باشد

بانوان اسکواش باز از نبود زمین بازی رنج می‌برند

مژده رنگیان-شهرآراآنلاین، اسکواش یکی از ورزش‌های راکتی است که در زمینی احاطه‌شده با دیوار برگزار می‌شود. نام اسکواش درواقع از صدای برخورد توپ این ورزش با دیوار گرفته شده است و اتفاقا در فارسی نیز نام معادل «کوبان» را برای آن در نظر گرفته‌اند! در خراسان رضوی نیز این رشته ورزشی سال‌هاست که فعال بوده و بانوان مشهد همیشه بیشترین سهم ورزشکاران این رشته را به خود اختصاص داده‌اند؛ اما چیزی که در مشهد عجیب است، نبود هیچ کورت یا همان بازی اسکواش متعلق به هیئت استان است و همین موضوع باعث شده تا این ورزش بیشتر در بحث همگانی و مقدماتی فعال باشد و بانوان مشهد نتوانند در لیگ برتر و اردوهای تیم ملی جایی داشته باشند.

ایمان نصیرزاده، دبیر هیئت اسکواش خراسان رضوی درخصوص حضور بانوان در این رشته ورزشی بیان کرد: استقبال بانوان از اسکواش زیاد است و می‌توان گفت بیش از 60 درصد کل ورزشکاران این رشته را در مشهد، بانوان تشکیل می‌دهند. به‌همین‌دلیل دوره‌ها و کلاس‌های خوبی دراین‌رابطه برگزار می‌شود و تصمیم داریم این رشته را با همکاری آموزش‌وپرورش به مدارس دخترانه نیز ببریم.

وی با اشاره به حضور‌نداشتن بانوان مشهد در رقابت‌های کشوری و تیم ملی گفت: نبود زمین بازی اسکواش که متعلق به هیئت باشد، مشکلات زیادی برای ما ایجاد کرده است. کلاس‌های بانوان فقط صبح تا ظهر برگزار می‌شود و همین موضوع باعث شده بسیاری از ورزشکاران نتوانند در این ساعات به تمرین بپردازند و ازسوی‌دیگر به‌دلیل نبود زمین و امکانات، میزبانی مسابقات نیز به مشهد تعلق نمی‌گیرد؛ به‌همین‌دلیل اسکواش بانوان بیشتر در سطح همگانی پیگیری می‌شود. نصیرزاده افزود: در آخرین اعلام فدراسیون نیز اسکواش خراسان رضوی در رده سوم همگانی قرار گرفت و در مقابل رده پانزدهم در بخش قهرمانی به هیئت استان تعلق گرفت که باید فکری دراین‌باره کرد.

نبود اسپانسر، بانوان را از لیگ جدا کرد

نصیرزاده درباره حضور نماینده‌ای از بانوان در لیگ‌های کشور گفت: دو سال پیش تیم بانوان مشهد توانست در لیگ دسته‌یک قهرمان شود و به لیگ برتر صعود کند؛ اما به‌دلیل نبود اسپانسر نتوانست این مسیر را ادامه دهد و از آن زمان در لیگ شرکت نکرد. باوجود‌این در تلاش هستیم سال آینده اولین دوره لیگ اسکواش خراسان رضوی در بخش بانوان را برگزار کنیم. وی اظهار کرد: در هر فصل مسابقات رنکینگ بانوان برگزار می‌شود که تمامی ورزشکاران این رشته در آن حضور پیدا می‌کنند و رقابت خوبی شکل می‌گیرد. همچنین برای بانوانی که اسکواش را به‌صورت آماتوری و حتی تفریحی دنبال می‌کنند ، مسابقات دیگری برگزار می‌شود. دبیر هیئت اسکواش از برگزاری مسابقات قهرمانی استان در بخش بانوان خبر داد و گفت: این مسابقات 28 دی‌ماه با حضور اسکواش‌بازانی از سراسر استان برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان می‌توانند در رده‌های مختلف با یکدیگر رقابت کنند. همچنین برای بانوان علاقه‌مند به اخذ مربیگری در این رشته، دوره مربیگری سطح یک برگزار شد. در سطح بین‌المللی نیز برای نخستین‌بار دوره مربیگری در فدراسیون برگزار شد که دو نفر از بانوان مشهد در این دوره حضور داشتند.

نبود کورت، دست ما را بسته است

وی درباره اینکه چه تعداد زمین اسکواش در مشهد وجود دارد، اظهار کرد: درحال‌حاضر در مشهد دو کورت استاندارد در یکی از هتل‌ها و سه کورت در آستان قدس داریم و متأسفانه باوجود چندین‌سال فعالیت، هنوز هیئت استان نتوانسته است حتی یک زمین داشته باشد و همین موضوع دست ما را برای گسترش این رشته و حضور در ابعاد قهرمانی بسته است. نصیرزاده ادامه داد: با توجه به این مشکل، مجبور به اجاره کورت یکی از هتل‌ها برای اجرای برنامه‌های هیئت هستیم و ماهیانه پنج‌میلیون تومان برای این موضوع هزینه می‌شود؛ درحالی‌که اجاره کورت‌های آستان قدس هزینه بسیار زیادی دارد که پرداخت آن از توان هیئت خارج است. وی گفت: در مجموعه سجاد زمینی برای ساخت کورت اسکواش در نظر گرفته شده است، اما اعتباری برای ساخت وجود ندارد و اگر اعتباری نیز باشد، به اولویت‌ها مانند مجموعه ثامن اختصاص می‌یابد. درحال‌حاضر کورت باز مجموعه سجاد نیز برای بازسازی، تخریب شده است و هیئت نمی‌تواند از آن استفاده کند.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی